Diskuze

Vracejí do krajiny staré polní cesty, Žďár nad Sázavou obnoví další dvě

Žďár nad Sázavou obnovuje na městských pozemcích staré polní cesty, které kdysi byly běžnou součástí zemědělské krajiny. Přirozených spojnic mezi poli či pastvinami v posledních letech výrazně ubylo. I proto, že se místo na drobných pozemcích hospodaří na rozlehlých lánech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AL

"To ví přece každý, že jsou meze na obtíž.

Rozorejme meze navždy, budeme mít k sobě blíž!"

(bolševická častuška 50.let, kterou se děti povinně musely učit zpívat)

Komunistický systém hospodaření napáchal nedozírné ekologické škody, jednou z nejhorších bylo zničení selského stavu - lidí, kteří měli k půdě vztah a věděli, že je musí uživit i za 30-50 let.

Samotná komunistická ideologie pak napáchala škody morální, které se zatím furt nezacelily. V naší rodině jsme oslavili, že bolševická kára se definitivně převrátila.

4 1
možnosti
JN

J37o35s78e97f 86N58o75v57á32k

27. 1. 2022 12:41

Četl jste ten článek a pochopil jste jeho obsah ? Ty "cesty" jsou travnaté pásy, které pozitivní vliv na vsakování body mají. Rozdělením velkých pozemků s monokulturami působní např. i protierozně a mají i další v článku popsané funkce. Dříve ty "polňačky" takhle vypadaly, dvě vyjeté koleje v travnatém pásu s doprovodnou zelení keřů a stromů. Co je tam za polopravdu ?

3 0
možnosti

Travnatý pás není cesta. Cesta nic nevsákne, pás ano. Polopravdou je psát, že se udělala cesta a přitom je to pás.

0 3
možnosti

Článek je takový slepenec faktů a polopravd.

1. Pokud dřív bylo v lokalitě několik desítek pozemků s různými vlastníky, tak cesta měla smysl, a proto existovala za účelem přístupu na ně. Nyní v lokalitě hospodaří jeden subjekt, tak jaký smysl má obnovovat cestu v původním rozsahu ? Jezdit po ní nikdo nebude (když se dívám na fotky, tak by se to ani nedalo díky její šířce).

2. Jak cesta pomůže k vsakování vody, mi ještě nikdo nedokázal vysvětlit. Cesta je totiž utužený pás, často ještě zpevněný štěrkem či kameny, takže vody vsákne symbolicky. Nebo autor plete cestu a travnatý pás, který vodu zasáknout dokáže ?

2 6
možnosti
JK

J58a27n 93K58o40l14á37ř

27. 1. 2022 22:07

Vy si myslíte, že štěrk neumí vsáknout vodu?

0 0
možnosti