Vysočinu spalovala více než stovka požárů, platí zákaz rozdělávání ohňů

  • 5
Marně hasiči v minulých dnech varovali, aby jim lidé v době vytížení kvůli epidemií koronaviru nepřidělávali starosti pálením klestí v lese. Vše vygradovalo po uplynulém víkendu. Pondělní čerstvý vítr z nedohašených ohnišť na Vysočině rozfoukal desítky požárů.

„Překročili jsme 110 požárů v přírodním prostředí,“ bilancovala v úterý po poledni mluvčí hasičů Petra Musilová. „Vysočina v počtu požárů za pondělí obsadila v České republice první místo,“ přidala srovnání.

Vysočinské lesy, už tak decimované kůrovcem, byly v plamenech od Černovic po Prosetín, od Jemnice po Golčův Jeníkov. Kromě lesních porostů hořely někde také pole.

Například mezi Hlinným a Řečicí na Žďársku zasahovalo v lokalitě Chlumek více než pět hodin celkem šest jednotek dobrovolných hasičů. „Zásah komplikoval silný vítr a svažitý terén,“ říká Jakub Slezák z SDH Nové Město na Moravě, který velel zásahu na jednom ze dvou úseků.

„Bylo hlášeno, že hoří plocha 30 krát 30 metrů, když jsme přijeli, už hořelo na ploše 200 krát 200 metrů,“ líčí.

S hašením ohňů pomáhala i letecká služba

Nejdřív hasičům chyběly další cisterny pro zásobování vodou, proto si pomáhali i ručním nářadím, aby se požár dál nešířil. Zapojili se i další dobrovolníci.

Na místě zasahovali i hasiči z Bobrové, Radostína nad Oslavou, Řečice, Strážku a Pohledce, do akce vyrazily i jednotky z kategorie JPO V, což nebývá příliš časté. „Místní hasiči z Řečice pak zřídili čerpací místo u rybníka na návsi, pomocí cisteren nás další jednotky zásobovaly,“ řekl Slezák.

Nakonec plameny zasáhly plochu asi 300 krát 300 metrů. „Ohořely i některé stromy, požár se rychle šířil i do nevytěženého lesa,“ dodal velitel zásahu. Šlo o obecní les, požářiště pak přes noc hlídali místní hasiči, aby se oheň vlivem větru znovu nerozhořel.

Reakce byla rychlá: hejtman Jiří Běhounek ještě v pondělí na žádost hasičů vyhlásil zákaz pálení ohňů nejen v lesích.

Nejvíc požárů vzniklo v pondělí na Havlíčkobrodsku, například u Štoků na Havlíčkobrodsku nebo Jamného na Jihlavsku pomáhala s hašeném i letecká služba.

A hořelo i v úterý, hasiči vyjížděly do čtvrté hodiny odpoledne na osmi místech. „Šlo o dohašování ohnisek pondělních požárů,“ poznamenala mluvčí Musilová.

Kdo poruší za současné situace zákaz a způsobí požár, musí počítat s postihem. „Vyšetřovatelé budou při udělování pokut nekompromisní, půjdou do maximální výše 25 tisíc korun,“ varovala mluvčí.