Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Kachlový poklad či barokní pec. Hrady a zámky otevřou i s řadou novinek

  15:39aktualizováno  15:39
Generální úklid, který se na hradech a zámcích koná přes zimu, se nečekaně o dva měsíce kvůli koronavirovým opatřením protáhl. Za normálních okolností by památky otevíraly brány veřejnosti začátkem dubna. Letos to trvalo, ale konečně je to tu. Hrady a zámky nejen na Vysočině se otevřou v pondělí.

Hrad Lipnice nad Sázavou. Turistům se jako většina dalších památek otevře v pondělí. Novinkou letošní sezony bude takzvaný Lipnický kachlový poklad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

I když už bude většina památek přístupná turistům, musejí návštěvníci počítat s omezeným provozem a zrušením některých kulturních akcí. Na Vysočině přesto kasteláni připravili řadu novinek.

„Lidé se mohou těšit na nově zařízené interiéry hradu Lipnice i takzvaný lipnický kachlový poklad. Hlavní návštěvnický okruh na zámku v Náměšti nad Oslavou bude rozšířen o zámeckou knihovnu, na jaroměřickém zámku bude zase k vidění další část zrestaurovaných unikátních tapet v Čínském kabinetu,“ představila některé novinky Markéta Slabová, mluvčí územního pracoviště správy Národního památkového ústavu.

Na jednotlivé hrady a zámky v kraji se nyní podívejme podrobněji.

1Hrad Lipnice

Mohutný hrad v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku přivítá návštěvníky novou expozicí a muzeem kachlů v prvním patře Thunovského paláce.

Repliky středověkého nábytku v obytných prostorách paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století a naznačí funkční využívání jednotlivých místností. Černou kuchyni, ložnici a hodovní síň s kaplí zútulní stoly, křesla, sedací truhlice, postel s nebesy, repliky středověkých textilií i předměty každodenní potřeby.

V letošní sezoně bude představen i takzvaný Lipnický kachlový poklad. „Jedná se o jedinečný soubor středověkých kamnových kachlů, který byl v průběhu minulého století nashromážděn ze sutin vyhořelého lipnického hradu,“ upřesnil kastelán Marek Hanzlík. V interiérech byly nově postaveny i dvě repliky středověkých kachlových kamen.

Návštěvníci spatří i významné předměty z hradních sbírek. Například historickou malovanou oponu, která zachycuje podobu města a hradu po požáru v roce 1869, zrestaurovaný kočár typu Mylord a hodinový stroj ze zaniklé panské myslivny Rohule na nedalekém vrchu Melechově.

Na léto připravují na lipnickém hradě noční prohlídky, divadlo, koncerty a v září středověký Turnaj svatého Samsona.

2Zámek Náměšť nad Oslavou

Od pondělí 25. května bude na zámku v Náměšti nad Oslavou přístupný zatím pouze základní návštěvnický okruh s reprezentačními sály prvního patra. Ten bude mimořádně rozšířen o unikátní prostor zámecké knihovny.

Náměšťský zámek je oblíbeným dějištěm mnoha kulturních akcí. Letos se však celá řada z nich nebude konat. Zrušeny byly hudební festivaly Folkové prázdniny a Concentus Moraviae. Oba se přesouvají na příští rok.

„Ze stejných důvodů byla po dohodě s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským přeložena i plánovaná výstava Léčba železem a ohněm, která se uskuteční během prázdnin příštího roku,“ doplnil kastelán Marek Buš.

V červenci a srpnu návštěvníci nepřijdou o večerní hrané prohlídky ani divadelní představení Strašidlo cantervillské na nádvoří zámku.

3Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřický zámek vstupuje do návštěvnické sezony s prodloužením výstavy Od pole válečného po objetí múzami s podtitulem Questenbergové na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Vzhledem k rekonstrukci kostela sv. Markéty nebude tento okruh návštěvníkům letos přístupný. Na obnově se pracuje i v zámeckých interiérech.

„Do Čínského kabinetu se z restaurování vrátil již čtvrtý panel tapety s unikátní kolážovou technikou lacca povera. Pátý panel bude hotový do konce letošního roku. Poté bude zbývat renovovat ještě pět panelů,“ informoval kastelán Radim Petr.

Na zámku se bude letos hodně pracovat. V polovině roku bude zahájena rekonstrukce elektrických rozvodů. Práce si vyžádají nejméně čtyři roky. Opravy se dočká i střešní plášť na bývalé oranžerii.

Dobrou zprávou je to, že milovníci hudby nepřijdou o Hudební festival Petra Dvorského. Zahajovací koncert se tradičně odehraje v zámecké zahradě, a to 1. srpna.

4Zámek Telč

Na státním zámku v Telči začala letos rozsáhlá rekonstrukce zámeckých interiérů. Památka proto svým návštěvníkům nabídne pouze II. prohlídkový okruh zahrnující byt posledního majitele zámku.

Současný stav a stavební práce částečně ovlivnily i kulturní program na zámku. Zrušen byl tradiční řemeslný jarmark v červenci i koncert kapely Čechomor.

O tradiční akci, kterou je festival Prázdniny v Telči, však lidé nepřijdou. Hudba oživí zámecké nádvoří i celé město mezi 24. červencem a 9. srpnem.

5Hrad Kámen

Jedinečnou a poslední příležitost prohlédnout si hrad Kámen před plánovanou rekonstrukcí, budou mít návštěvníci v této sezoně.

„Chceme návštěvníkům umožnit, aby si hrad ještě dostatečně užili. Proto bude po celou sezonu otevřeno i každé pondělí od 12 hodin, kdy jindy míváme zavřeno,“ vysvětlil Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, pod které hrad spadá.

Na prohlídkové trase budou k vidění nové exponáty a nebude chybět ani program pro děti. Letošní novinkou je program Do muzea za „hubičku“, v jehož rámci můžete po návštěvě hradu ještě zavítat na prohlídku pelhřimovského muzea, kde zaplatíte pouze poloviční vstupné.

Letošní sezona bude zkrácená a uzavření je naplánováno již na konec září. Pak budou mít na hradě hlavní slovo stavaři. Otevření nových expozic, návštěvnického centra a kaple Panny Marie Bolestné je pak plánováno na polovinu roku 2022.

6Hrad Ledeč nad Sázavou

Na své první letošní návštěvníky se od pondělí těší i na hradě v Ledči nad Sázavou. Připravena je tam řada novinek.

Najdete zde třeba novou expozici věnovanou sklářství. Návštěvníci se seznámí s uměním sklářských rodů působících na Vysočině, s přírodním původem sklářských materiálů, připomenou si činnost sklářských hutí či výrobky slavných osobností a uvidí i některé technické zajímavosti. Perličkou výstavy je replika barokní pece.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Návštěvníky baziliky svatého Prokopa v Třebíči v sobotu večer provázel Václav...

Lidé se mohou těšit například na otevření dalších opravených hradních sálů. V jižním křídle hradu se uskutečnily restaurátorské práce, které odkryly unikátní figurální výzdobu z roku 1562.

„Je to naprostý unikát, protože málokdy najdete na nástěnných výmalbách vyobrazené majitele panství. Obvyklé jsou církevní motivy,“ přiblížil kastelán ledečského hradu Luděk Šíma.

7Památky UNESCO v Třebíči

Pro turisty se příští týden v pondělí otevírají rovněž třebíčské památky UNESCO, včetně baziliky svatého Prokopa a Zadní synagogy.

8Zámek Žirovnice

Začátek sezony plánují - tentokrát od úterý 26. května - také na zámku v Žirovnici. Kromě stálých expozic a prohlídek je připravena i řada tematických výstav.

V zámeckém špýcharu bude například od 1. června k vidění výstava obrazů, kreseb a ilustrací herečky Kateřiny Kairy Hrachovcové. Souběžně zde bude možné navštívit expozici patchworkových výrobků. Výstavní sál na druhém nádvoří zase ozdobí soubor obrazů Josefa Bouchala.

Letošním lákadlem má být i výstava Plstěný svět zvířat. Autorkou zvířat z plsti v nadživotní velikosti je Simona Macerodová.

9Hrad Roštejn

Ačkoli většina českých hradů a zámků otevře své brány již v pondělí, hrad Roštejn bude zpřístupněn až o týden později, a to od úterý 2. června.

Uzavření památky využila správa hradu a stavební firma k tomu, aby dokončila úpravy hradního nádvoří. Od června se tak všichni příchozí mohou těšit poprvé od roku 2017 na nádvoří bez přítomnosti stavební techniky.

Pravděpodobně od začátku letních prázdnin dojde i na obnovení parkování přímo před hradem.

10Zámek Světlá nad Sázavou

Také zámek ve Světlé nad Sázavou přivítá své první návštěvníky o něco později. Své brány veřejnosti otevře 6. června.

Návštěvníkům nabízí čtyři prohlídkové okruhy včetně dvou určených pro děti.

  • Nejčtenější

Synovi z Islámského státu poslal z Vysočiny životní úspory, dostal podmínku

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích Mohammed Yousef Al Samamarraie za financování terorismu....

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Následky nehody kamionů na D1 policie odstranila, kolony se rozjely

Řidiči jedoucí po dálnici D1 na Vysočině se ve čtvrtek potýkali s problémy. Způsobila je srážka dvou kamionů nedaleko...

Objednali čtyřicet chlebů, třicet zbylo. Jeníkov kvůli koronaviru osiřel

Nezvyklý klid panuje ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, kde hygienici evidují již čtrnáct obyvatel nakažených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

Sdružení přátel Jaroslava Foglara před třemi týdny informovalo o neutěšeném stavu Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Dálkový autobus se vyhýbal opravám na D1, uvázl na železničním přejezdu

Na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou skončila ve čtvrtek večer cesta dálkového autobusu mířícího z Prahy na...

Za jmenování Vesecké do úřadu Vitásková pykat nebude, soud ji zprostil

Odvolací Krajský soud v Brně zprostil obžaloby bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou....

Následky nehody kamionů na D1 policie odstranila, kolony se rozjely

Řidiči jedoucí po dálnici D1 na Vysočině se ve čtvrtek potýkali s problémy. Způsobila je srážka dvou kamionů nedaleko...

Brodu pomohou kompenzace, skatepark ve městě bude podle představ mladých

Skatepark se přece jen začne v Havlíčkově Brodě stavět ještě letos. Vedení města před pár týdny zvažovalo, že ho z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...