Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Kachlový poklad či barokní pec. Hrady a zámky otevřou i s řadou novinek

  15:39
Generální úklid, který se na hradech a zámcích koná přes zimu, se nečekaně o dva měsíce kvůli koronavirovým opatřením protáhl. Za normálních okolností by památky otevíraly brány veřejnosti začátkem dubna. Letos to trvalo, ale konečně je to tu. Hrady a zámky nejen na Vysočině se otevřou v pondělí.

Hrad Lipnice nad Sázavou. Turistům se jako většina dalších památek otevře v pondělí. Novinkou letošní sezony bude takzvaný Lipnický kachlový poklad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

I když už bude většina památek přístupná turistům, musejí návštěvníci počítat s omezeným provozem a zrušením některých kulturních akcí. Na Vysočině přesto kasteláni připravili řadu novinek.

„Lidé se mohou těšit na nově zařízené interiéry hradu Lipnice i takzvaný lipnický kachlový poklad. Hlavní návštěvnický okruh na zámku v Náměšti nad Oslavou bude rozšířen o zámeckou knihovnu, na jaroměřickém zámku bude zase k vidění další část zrestaurovaných unikátních tapet v Čínském kabinetu,“ představila některé novinky Markéta Slabová, mluvčí územního pracoviště správy Národního památkového ústavu.

Na jednotlivé hrady a zámky v kraji se nyní podívejme podrobněji.

1 Hrad Lipnice

Mohutný hrad v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku přivítá návštěvníky novou expozicí a muzeem kachlů v prvním patře Thunovského paláce.

Repliky středověkého nábytku v obytných prostorách paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století a naznačí funkční využívání jednotlivých místností. Černou kuchyni, ložnici a hodovní síň s kaplí zútulní stoly, křesla, sedací truhlice, postel s nebesy, repliky středověkých textilií i předměty každodenní potřeby.

V letošní sezoně bude představen i takzvaný Lipnický kachlový poklad. „Jedná se o jedinečný soubor středověkých kamnových kachlů, který byl v průběhu minulého století nashromážděn ze sutin vyhořelého lipnického hradu,“ upřesnil kastelán Marek Hanzlík. V interiérech byly nově postaveny i dvě repliky středověkých kachlových kamen.

Návštěvníci spatří i významné předměty z hradních sbírek. Například historickou malovanou oponu, která zachycuje podobu města a hradu po požáru v roce 1869, zrestaurovaný kočár typu Mylord a hodinový stroj ze zaniklé panské myslivny Rohule na nedalekém vrchu Melechově.

Na léto připravují na lipnickém hradě noční prohlídky, divadlo, koncerty a v září středověký Turnaj svatého Samsona.

2 Zámek Náměšť nad Oslavou

Od pondělí 25. května bude na zámku v Náměšti nad Oslavou přístupný zatím pouze základní návštěvnický okruh s reprezentačními sály prvního patra. Ten bude mimořádně rozšířen o unikátní prostor zámecké knihovny.

Náměšťský zámek je oblíbeným dějištěm mnoha kulturních akcí. Letos se však celá řada z nich nebude konat. Zrušeny byly hudební festivaly Folkové prázdniny a Concentus Moraviae. Oba se přesouvají na příští rok.

„Ze stejných důvodů byla po dohodě s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským přeložena i plánovaná výstava Léčba železem a ohněm, která se uskuteční během prázdnin příštího roku,“ doplnil kastelán Marek Buš.

V červenci a srpnu návštěvníci nepřijdou o večerní hrané prohlídky ani divadelní představení Strašidlo cantervillské na nádvoří zámku.

3 Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřický zámek vstupuje do návštěvnické sezony s prodloužením výstavy Od pole válečného po objetí múzami s podtitulem Questenbergové na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Vzhledem k rekonstrukci kostela sv. Markéty nebude tento okruh návštěvníkům letos přístupný. Na obnově se pracuje i v zámeckých interiérech.

„Do Čínského kabinetu se z restaurování vrátil již čtvrtý panel tapety s unikátní kolážovou technikou lacca povera. Pátý panel bude hotový do konce letošního roku. Poté bude zbývat renovovat ještě pět panelů,“ informoval kastelán Radim Petr.

Na zámku se bude letos hodně pracovat. V polovině roku bude zahájena rekonstrukce elektrických rozvodů. Práce si vyžádají nejméně čtyři roky. Opravy se dočká i střešní plášť na bývalé oranžerii.

Dobrou zprávou je to, že milovníci hudby nepřijdou o Hudební festival Petra Dvorského. Zahajovací koncert se tradičně odehraje v zámecké zahradě, a to 1. srpna.

4 Zámek Telč

Na státním zámku v Telči začala letos rozsáhlá rekonstrukce zámeckých interiérů. Památka proto svým návštěvníkům nabídne pouze II. prohlídkový okruh zahrnující byt posledního majitele zámku.

Současný stav a stavební práce částečně ovlivnily i kulturní program na zámku. Zrušen byl tradiční řemeslný jarmark v červenci i koncert kapely Čechomor.

O tradiční akci, kterou je festival Prázdniny v Telči, však lidé nepřijdou. Hudba oživí zámecké nádvoří i celé město mezi 24. červencem a 9. srpnem.

5 Hrad Kámen

Jedinečnou a poslední příležitost prohlédnout si hrad Kámen před plánovanou rekonstrukcí, budou mít návštěvníci v této sezoně.

„Chceme návštěvníkům umožnit, aby si hrad ještě dostatečně užili. Proto bude po celou sezonu otevřeno i každé pondělí od 12 hodin, kdy jindy míváme zavřeno,“ vysvětlil Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, pod které hrad spadá.

Na prohlídkové trase budou k vidění nové exponáty a nebude chybět ani program pro děti. Letošní novinkou je program Do muzea za „hubičku“, v jehož rámci můžete po návštěvě hradu ještě zavítat na prohlídku pelhřimovského muzea, kde zaplatíte pouze poloviční vstupné.

Letošní sezona bude zkrácená a uzavření je naplánováno již na konec září. Pak budou mít na hradě hlavní slovo stavaři. Otevření nových expozic, návštěvnického centra a kaple Panny Marie Bolestné je pak plánováno na polovinu roku 2022.

6 Hrad Ledeč nad Sázavou

Na své první letošní návštěvníky se od pondělí těší i na hradě v Ledči nad Sázavou. Připravena je tam řada novinek.

Najdete zde třeba novou expozici věnovanou sklářství. Návštěvníci se seznámí s uměním sklářských rodů působících na Vysočině, s přírodním původem sklářských materiálů, připomenou si činnost sklářských hutí či výrobky slavných osobností a uvidí i některé technické zajímavosti. Perličkou výstavy je replika barokní pece.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Návštěvníky baziliky svatého Prokopa v Třebíči v sobotu večer provázel Václav...

Lidé se mohou těšit například na otevření dalších opravených hradních sálů. V jižním křídle hradu se uskutečnily restaurátorské práce, které odkryly unikátní figurální výzdobu z roku 1562.

„Je to naprostý unikát, protože málokdy najdete na nástěnných výmalbách vyobrazené majitele panství. Obvyklé jsou církevní motivy,“ přiblížil kastelán ledečského hradu Luděk Šíma.

7 Památky UNESCO v Třebíči

Pro turisty se příští týden v pondělí otevírají rovněž třebíčské památky UNESCO, včetně baziliky svatého Prokopa a Zadní synagogy.

8 Zámek Žirovnice

Začátek sezony plánují - tentokrát od úterý 26. května - také na zámku v Žirovnici. Kromě stálých expozic a prohlídek je připravena i řada tematických výstav.

V zámeckém špýcharu bude například od 1. června k vidění výstava obrazů, kreseb a ilustrací herečky Kateřiny Kairy Hrachovcové. Souběžně zde bude možné navštívit expozici patchworkových výrobků. Výstavní sál na druhém nádvoří zase ozdobí soubor obrazů Josefa Bouchala.

Letošním lákadlem má být i výstava Plstěný svět zvířat. Autorkou zvířat z plsti v nadživotní velikosti je Simona Macerodová.

9 Hrad Roštejn

Ačkoli většina českých hradů a zámků otevře své brány již v pondělí, hrad Roštejn bude zpřístupněn až o týden později, a to od úterý 2. června.

Uzavření památky využila správa hradu a stavební firma k tomu, aby dokončila úpravy hradního nádvoří. Od června se tak všichni příchozí mohou těšit poprvé od roku 2017 na nádvoří bez přítomnosti stavební techniky.

Pravděpodobně od začátku letních prázdnin dojde i na obnovení parkování přímo před hradem.

10 Zámek Světlá nad Sázavou

Také zámek ve Světlé nad Sázavou přivítá své první návštěvníky o něco později. Své brány veřejnosti otevře 6. června.

Návštěvníkům nabízí čtyři prohlídkové okruhy včetně dvou určených pro děti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Brod už má jisté peníze, druhá sportovní hala se začne stavět co nevidět

Už brzy by mohla začít v Havlíčkově Brodě stavba nové sportovní haly. Tělovýchovná jednota Jiskra na její výstavbu...

Kvůli drahým energiím se letos v Jihlavě na náměstí bruslit nebude

Návštěvníci adventní Jihlavy se letos budou muset obejít bez kruhového kluziště umístěného kolem morového sloupu na...

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Oslavy Zelené hory vrcholily krojovou poutí, chrámem zněly cimbál i dudy

Oslavy jubilejního 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholily lidovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...