Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Kachlový poklad či barokní pec. Hrady a zámky otevřou i s řadou novinek

  15:39
Generální úklid, který se na hradech a zámcích koná přes zimu, se nečekaně o dva měsíce kvůli koronavirovým opatřením protáhl. Za normálních okolností by památky otevíraly brány veřejnosti začátkem dubna. Letos to trvalo, ale konečně je to tu. Hrady a zámky nejen na Vysočině se otevřou v pondělí.

Hrad Lipnice nad Sázavou. Turistům se jako většina dalších památek otevře v pondělí. Novinkou letošní sezony bude takzvaný Lipnický kachlový poklad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

I když už bude většina památek přístupná turistům, musejí návštěvníci počítat s omezeným provozem a zrušením některých kulturních akcí. Na Vysočině přesto kasteláni připravili řadu novinek.

„Lidé se mohou těšit na nově zařízené interiéry hradu Lipnice i takzvaný lipnický kachlový poklad. Hlavní návštěvnický okruh na zámku v Náměšti nad Oslavou bude rozšířen o zámeckou knihovnu, na jaroměřickém zámku bude zase k vidění další část zrestaurovaných unikátních tapet v Čínském kabinetu,“ představila některé novinky Markéta Slabová, mluvčí územního pracoviště správy Národního památkového ústavu.

Na jednotlivé hrady a zámky v kraji se nyní podívejme podrobněji.

1Hrad Lipnice

Mohutný hrad v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku přivítá návštěvníky novou expozicí a muzeem kachlů v prvním patře Thunovského paláce.

Repliky středověkého nábytku v obytných prostorách paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století a naznačí funkční využívání jednotlivých místností. Černou kuchyni, ložnici a hodovní síň s kaplí zútulní stoly, křesla, sedací truhlice, postel s nebesy, repliky středověkých textilií i předměty každodenní potřeby.

V letošní sezoně bude představen i takzvaný Lipnický kachlový poklad. „Jedná se o jedinečný soubor středověkých kamnových kachlů, který byl v průběhu minulého století nashromážděn ze sutin vyhořelého lipnického hradu,“ upřesnil kastelán Marek Hanzlík. V interiérech byly nově postaveny i dvě repliky středověkých kachlových kamen.

Návštěvníci spatří i významné předměty z hradních sbírek. Například historickou malovanou oponu, která zachycuje podobu města a hradu po požáru v roce 1869, zrestaurovaný kočár typu Mylord a hodinový stroj ze zaniklé panské myslivny Rohule na nedalekém vrchu Melechově.

Na léto připravují na lipnickém hradě noční prohlídky, divadlo, koncerty a v září středověký Turnaj svatého Samsona.

2Zámek Náměšť nad Oslavou

Od pondělí 25. května bude na zámku v Náměšti nad Oslavou přístupný zatím pouze základní návštěvnický okruh s reprezentačními sály prvního patra. Ten bude mimořádně rozšířen o unikátní prostor zámecké knihovny.

Náměšťský zámek je oblíbeným dějištěm mnoha kulturních akcí. Letos se však celá řada z nich nebude konat. Zrušeny byly hudební festivaly Folkové prázdniny a Concentus Moraviae. Oba se přesouvají na příští rok.

„Ze stejných důvodů byla po dohodě s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským přeložena i plánovaná výstava Léčba železem a ohněm, která se uskuteční během prázdnin příštího roku,“ doplnil kastelán Marek Buš.

V červenci a srpnu návštěvníci nepřijdou o večerní hrané prohlídky ani divadelní představení Strašidlo cantervillské na nádvoří zámku.

3Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřický zámek vstupuje do návštěvnické sezony s prodloužením výstavy Od pole válečného po objetí múzami s podtitulem Questenbergové na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Vzhledem k rekonstrukci kostela sv. Markéty nebude tento okruh návštěvníkům letos přístupný. Na obnově se pracuje i v zámeckých interiérech.

„Do Čínského kabinetu se z restaurování vrátil již čtvrtý panel tapety s unikátní kolážovou technikou lacca povera. Pátý panel bude hotový do konce letošního roku. Poté bude zbývat renovovat ještě pět panelů,“ informoval kastelán Radim Petr.

Na zámku se bude letos hodně pracovat. V polovině roku bude zahájena rekonstrukce elektrických rozvodů. Práce si vyžádají nejméně čtyři roky. Opravy se dočká i střešní plášť na bývalé oranžerii.

Dobrou zprávou je to, že milovníci hudby nepřijdou o Hudební festival Petra Dvorského. Zahajovací koncert se tradičně odehraje v zámecké zahradě, a to 1. srpna.

4Zámek Telč

Na státním zámku v Telči začala letos rozsáhlá rekonstrukce zámeckých interiérů. Památka proto svým návštěvníkům nabídne pouze II. prohlídkový okruh zahrnující byt posledního majitele zámku.

Současný stav a stavební práce částečně ovlivnily i kulturní program na zámku. Zrušen byl tradiční řemeslný jarmark v červenci i koncert kapely Čechomor.

O tradiční akci, kterou je festival Prázdniny v Telči, však lidé nepřijdou. Hudba oživí zámecké nádvoří i celé město mezi 24. červencem a 9. srpnem.

5Hrad Kámen

Jedinečnou a poslední příležitost prohlédnout si hrad Kámen před plánovanou rekonstrukcí, budou mít návštěvníci v této sezoně.

„Chceme návštěvníkům umožnit, aby si hrad ještě dostatečně užili. Proto bude po celou sezonu otevřeno i každé pondělí od 12 hodin, kdy jindy míváme zavřeno,“ vysvětlil Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, pod které hrad spadá.

Na prohlídkové trase budou k vidění nové exponáty a nebude chybět ani program pro děti. Letošní novinkou je program Do muzea za „hubičku“, v jehož rámci můžete po návštěvě hradu ještě zavítat na prohlídku pelhřimovského muzea, kde zaplatíte pouze poloviční vstupné.

Letošní sezona bude zkrácená a uzavření je naplánováno již na konec září. Pak budou mít na hradě hlavní slovo stavaři. Otevření nových expozic, návštěvnického centra a kaple Panny Marie Bolestné je pak plánováno na polovinu roku 2022.

6Hrad Ledeč nad Sázavou

Na své první letošní návštěvníky se od pondělí těší i na hradě v Ledči nad Sázavou. Připravena je tam řada novinek.

Najdete zde třeba novou expozici věnovanou sklářství. Návštěvníci se seznámí s uměním sklářských rodů působících na Vysočině, s přírodním původem sklářských materiálů, připomenou si činnost sklářských hutí či výrobky slavných osobností a uvidí i některé technické zajímavosti. Perličkou výstavy je replika barokní pece.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Návštěvníky baziliky svatého Prokopa v Třebíči v sobotu večer provázel Václav...

Lidé se mohou těšit například na otevření dalších opravených hradních sálů. V jižním křídle hradu se uskutečnily restaurátorské práce, které odkryly unikátní figurální výzdobu z roku 1562.

„Je to naprostý unikát, protože málokdy najdete na nástěnných výmalbách vyobrazené majitele panství. Obvyklé jsou církevní motivy,“ přiblížil kastelán ledečského hradu Luděk Šíma.

7Památky UNESCO v Třebíči

Pro turisty se příští týden v pondělí otevírají rovněž třebíčské památky UNESCO, včetně baziliky svatého Prokopa a Zadní synagogy.

8Zámek Žirovnice

Začátek sezony plánují - tentokrát od úterý 26. května - také na zámku v Žirovnici. Kromě stálých expozic a prohlídek je připravena i řada tematických výstav.

V zámeckém špýcharu bude například od 1. června k vidění výstava obrazů, kreseb a ilustrací herečky Kateřiny Kairy Hrachovcové. Souběžně zde bude možné navštívit expozici patchworkových výrobků. Výstavní sál na druhém nádvoří zase ozdobí soubor obrazů Josefa Bouchala.

Letošním lákadlem má být i výstava Plstěný svět zvířat. Autorkou zvířat z plsti v nadživotní velikosti je Simona Macerodová.

9Hrad Roštejn

Ačkoli většina českých hradů a zámků otevře své brány již v pondělí, hrad Roštejn bude zpřístupněn až o týden později, a to od úterý 2. června.

Uzavření památky využila správa hradu a stavební firma k tomu, aby dokončila úpravy hradního nádvoří. Od června se tak všichni příchozí mohou těšit poprvé od roku 2017 na nádvoří bez přítomnosti stavební techniky.

Pravděpodobně od začátku letních prázdnin dojde i na obnovení parkování přímo před hradem.

10Zámek Světlá nad Sázavou

Také zámek ve Světlé nad Sázavou přivítá své první návštěvníky o něco později. Své brány veřejnosti otevře 6. června.

Návštěvníkům nabízí čtyři prohlídkové okruhy včetně dvou určených pro děti.

  • Nejčtenější

Extrémní běžec již rok stojí. Skolila ho záhadná nemoc

Premium Už jsou to více než dva roky, co na sebe extrémní sportovec Štěpán Dvořák z Třebíče zatím naposledy strhl pozornost....

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Přes tisíc obyvatel Velké Bíteše muselo opustit domovy kvůli letecké pumě

Zhruba 1 300 obyvatel okrajové části Velké Bíteše muselo v neděli narychlo pryč z domova. Při výkopu základů rodinného...

D1 mezi Prahou a Brnem bude mít nově kvůli zvěři čtyři kratičké tunely

Dálnice jsou podle ochránců přírody devadesátiprocentní bariérou pro migraci zvířat. Modernizovaná D1, kompletně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štokra přiměla k rozhodnutí i ješitnost: Nechtěl jsem končit jako spráskaný pes

Premium Nějakou dobu o tom přemýšlel a před pár týdny se definitivně rozhodl. Elitní český volejbalista Jan Štokr už další...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Hlasití lemuři v jihlavské zoo mají dvojčata, malá a pěkně drzá

Nebojácná, odvážná a už také trochu přidrzlá jsou teprve měsíc stará dvojčata vari červených, která se narodila koncem...

Otevírají se koupaliště, Vodní ráj po roce spustí všechny atrakce

Teplé počasí je už několik dnů stabilní, vláda rozvolňuje protiepidemická opatření a to vše nahrává tomu, že se...

Navždy průmkař. Studenti vyrábí kamarádovi s handicapem pohon k vozíku

Jeden červnový den před sedmi lety obrátil život Štěpána Pejchla naruby. Tehdy mu bylo sedmnáct a studoval...

Na náměstí v Telči kdosi zničil hnízda jiřiček, pachatele hledá policie

V podloubí historického náměstí Zachariáše z Hradce v Telči někdo zničil pět hnízd jiřiček. Pravděpodobně je strhl a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...