Šedesátimilionový nákup jihlavské nemocnice pomůže zejména ženám

  8:53aktualizováno  8:53
Jihlavská nemocnice se nejpozději do konce července dočká nového diagnostického přístrojového vybavení za šedesát milionů korun. Nákup se bude týkat několika drahých přístrojů, která najdou uplatnění na více odděleních. Nejvíce si polepší na gynekologii a na magnetické rezonanci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„Jedná se především o diagnostické vybavení pro onkogynekologii, ale samozřejmě že některé nové přístroje budou používat i další oddělení nemocnice,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Nemocnice na projekt získala dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Kraj Vysočina nyní schválil předfinancování celé zakázky.

„Částka bude poté z pětaosmdesáti procent financována evropskou dotací, pěti procenty ze státního rozpočtu a zbývajícími deseti procenty se bude podílet nemocnice,“ sdělil Novotný.

Nové přístroje by měly zlepšit a zpřesnit diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění především u žen. „Bude to obrovský krok kupředu,“ konstatoval primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil.

Gynekologicko-porodnické oddělení tak získá například dva nové ultrazvukové přístroje s 3D a 4D technologií. Nové vybavení dostanou i operační sály. Pořízen bude například nový operační stůl s nosností nad 135 kilogramů, nová svítidla a další instrumentárium, tedy sestava lékařských nástrojů.

Nová věž umožní provádět více laparoskopických operací

Mimo jiné budou lékaři při operacích využívat i novou laparoskopickou věž. „Čím dál tím víc onkologických výkonů děláme laparoskopicky. Každá generace laparoskopů má nějakou přidanou hodnotu, takže se nám s novou věží bude určitě velmi dobře pracovat,“ připomíná profesor Roztočil a zdůrazňuje výhody laparoskopických operací.

Pacienti se totiž díky laparoskopickým metodám nemusí podrobit otevřené břišní operaci, ale lékař operuje z několika vpichů do dutiny břišní.

„Je to daleko šetrnější než klasická operace. Krevní ztráty, doba hospitalizace i rekonvalescence pacienta jsou nižší. Také přesnost u laparoskopického výkonu je lepší než při otevřené chirurgii,“ zdůraznil Roztočil.

Velkým přínosem pro pacienty i lékaře by měla být také nová magnetická rezonance, která nahradí deset let starý, dosluhující přístroj. Zároveň to bude finančně nejvyšší položka v celé zakázce.

Díky speciální cívce odpadne pacientům cesta do Brna

„Vyšetření na tomto novém přístroji by mělo být u standardních případů rychlejší. U komplikovanějších případů by mělo zase poskytovat nové, lepší možnosti diagnostiky. V požadavcích, které jsme zadali, jsou jak onkologické, tak kardiovaskulární programy,“ říká primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer.

Nová magnetická rezonance by měla mít například i speciální cívku, díky které mohou být vyšetřováni pacienti k detekci rakoviny prsu. Až dosud museli jezdit na toto speciální vyšetření do Brna.

Vyšetření magnetickou rezonancí je metoda používána k zobrazení vnitřních orgánů. Využíváno je k tomu silné magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. K pacientům je tato metoda velmi šetrná, nezatěžuje je zářením, navíc jsou získané snímky oproti jiným zobrazovacím metodám přesnější.

Na jihlavské magnetické rezonanci podle primáře Neubauera vyšetří denně 20 až 24 pacientů. Pracuje se zde ve dvou směnách od sedmi do devatenácti hodin.

V jihlavské nemocnici funguje již několik let Komplexní onkologické centrum, kam se soustřeďují pacienti s nádorovými onemocnění z celé Vysočiny. Tento status jihlavská nemocnice získala v roce 2008 a patří mezi třináct takto specializovaných onkologických pracovišť v republice.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Na Žďársku havaroval autobus se 30 lidmi, záchranáři ošetřili šest dětí

Sypač nedal přednost autobusu.

U obce Sklené nad Oslavou na Žďársku dopoledne havaroval autobus se třiceti lidmi, převážně dětmi. Tři lehce zranění...

Další z rubriky

Cyklista s knírkem. Unikátní pohlednice z Jihlavy už je zřejmě jediná

Německý pozdrav All Heil!, obvyklý na dobových lístcích s cyklistickou...

Zajímavé kousky z období před rokem 1896 až po padesátá léta minulého století - včetně zřejmě nejvzácnějšího, který už...

Kdo si napouští bazén, ať za vodu několikanásobně připlatí, navrhl radní

Bazén, ilustrace

Kdo si napouští doma bazén, zavlažuje trávník nebo provozuje v Humpolci nelegální ubytovnu, měl by platit za vodu...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Najdete na iDNES.cz