Byl čtvrtek 25. srpna 1921, 12 hodin a 37 minut, když na světelském nádraží zastavil vlak z Prahy. Vystoupili z něho dva neobyčejní cestující. Spisovatel Jaroslav Hašek a malíř Jaroslav Panuška. Nikdo je nevítal, přesto se jednalo o osudovou chvíli pro jejich životy i pro českou literaturu.
Z nádraží se oba bohémové vydali pěšky na Lipnici. Traduje se, že cesta to byla veselá. Dvojice debatovala s lidmi a několikrát se zastavila na pivo. Zdolat osm kilometrů jim trvalo hodiny. Do Lipnice údajně dorazili až před půlnocí.
Od letošního léta může v jejich stopách vyrazit kdokoliv. Světlá nad Sázavou ve spolupráci s okolními obcemi a havlíčkobrodským Muzeem Vysočiny otevře naučnou stezku. Věnovaná bude právě Haškovi a jeho putování s Panuškou.
„Cílem je trvale si připomenout spisovatele Jaroslava Haška v kontextu regionu a jeho historie. Jaroslav Hašek strávil v Lipnici nad Sázavou poslední roky života, kde také zemřel,“ uvádí na svých webových stránkách světelská kulturní organizace Kytice.
Zvlášť v letošním roce je otevření stezky symbolické. Uplynulo totiž 140 let od narození autora světoznámého Švejka a zároveň sto let od jeho úmrtí.
Připravte se na sedm zastavení
Naučná stezka bude mít celkem sedm zastavení. Informační panely povedou turisty z nádraží přes centrum Světlé, kolem zámku a dále na Závidkovice. Trasa pak pokračuje na Horní Lesy, kde se stáčí do Radostovic k domu Zdeňka Matěje Kuděje.
Odtud se půjde kolem Puflerovy hospody k hostinci U Muchů do Dolního Města. Pak už začne stoupání na Lipnici. Turisté si pošlapou kolem plastik Hlava XXII i Zlatý voči. Předposlední zastavení bude na louce pod Lipnicí. Stezka bude končit u Haškova domku.
KVÍZ: Co blázníte, dyť jsou tady lidi! Jak znáte Jaroslava Haška a jeho Švejka? |
Naučná stezka má 12 kilometrů. Je o něco delší než Haškovo putování. Je to tím, že nevede přímo po silnici – například z Dolního Města na Lipnici – ale po cestách v přírodě. Na místa, kde se zastavili Hašek s Panuškou, však turisty zavede.
„Připravují se bannery i velké informační tabule. Náklady na zřízení naučné stezky se pohybují kolem 60 tisíc korun,“ uvedl starosta Světlé nad Sázavou František Aubrecht.
Stezka by se měla otevírat v sobotu 19. srpna. Je to den, ve kterém si putování Haška s Panuškou budou připomínat i lipničtí recesisté pochodem v jejich stopách. I oni budou vycházet od světelského nádraží. Otevření stezky obstará úvod putování. Mimochodem, pochod ze Světlé na Lipnici milovníci Haška obnovili před dvěma lety na sté výročí příjezdu spisovatele.
Zamiloval si hospůdku i hrad
Přítele Jaroslava Panušku Hašek potkal cestou do hospody v Praze na Těšnově. Nechal si tenkrát od hospodského natočit dobrou míru, aby nespadla pěna, jak hlásá pamětní deska na světelském nádraží, s tím, že se hned vrátí.
Jenže Hašek sedl s Panuškou na vlak a do Prahy se nevrátil. Tehdy už vážně nemocný a trpící obezitou se v Lipnici usadil. Nejprve bydlel v hospodě U České koruny. Poté si pod hradem koupil malý, ale poměrně drahý domek. Dnes je v něm Památník Jaroslava Haška.
Slavné hospody: Haškův ležák a Haškův guláš vám přinese Haškův pravnuk |
V Lipnici se Haškovi líbilo. Zamiloval si hospůdku i hrad, kde jednu chvíli provázel. V Lipnici rovněž napsal své nejznámější dílo – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Zpočátku sám, později už ale kvůli nemoci dokázal text jen diktovat.
Jaroslav Hašek zemřel počátkem ledna 1923, tedy jen necelý rok a půl po příchodu na Vysočinu. Pochován je na místním hřbitově.