Jako nevhodnou ke koupání vyhodnotili hygienici tento týden Pilskou nádrž. Ale...

Jako nevhodnou ke koupání vyhodnotili hygienici tento týden Pilskou nádrž. Ale jak dokládá snímek z konce minulého týdne, lidé do vody dál chodí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Pilská nádrž a Kachlička nejsou ke koupání, řadu lidí to ale neodrazuje

  • 2
Jako nevhodné ke koupání vyhodnotili hygienici Pilskou nádrž u Žďáru nad Sázavou a rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Výsledky odhalily množství sinic i chlorofylu, v případě „Piláku“ navíc ještě výskyt vodního květu. Přesto si návštěvníci oblíbené žďárské rekreační oblasti radovánky neodpírají.

„Voda byla donedávna docela čistá. Teď už je to sice horší, ale běžně do ní chodíme i s dětmi a žádné potíže jsme zatím neměli. Sprchujeme se přitom většinou až při odchodu z pláže po posledním vykoupání,“ popsala Jaroslava Habánová z Brna, která tráví s rodinou a známými dva týdny prázdnin v autokempu u Pilské nádrže.

Ke Žďáru se jezdí rekreovat pravidelně, takže má i srovnání s předešlými lety.

„Kdysi bývala voda výrazně horší kvality, zapáchala, všude mrtvé ryby, koupat se v ní opravdu nedalo. Takže tenhle stav mi přijde ještě poměrně dobrý,“ dodala žena.

Zvláště v odpoledních hodinách není rozhodně jediná, která vodní plochu využívá. Lidé se koupají nebo brázdí hladinu Pilské nádrže i na paddleboardech, lodích či šlapadlech.

Na Kachličce se dříve stávaly fronty, kemp kvůli špatné vodě upadá.

Ačkoliv rybáři v posledních letech vykáceli a opravili hráz rybníka, celá kdysi...

A opuštěný rekreanty není ani rybník Kachlička, který se nachází v chatové oblasti poblíž Humpolce. Ten je přitom vodou nevalné kvality vyhlášený - v posledních letech tam bylo vyhlášení zákazu koupání zcela běžným jevem.

I nyní odborníci z krajské hygienické stanice varují, že podle posledních odebraných vzorků koupání v tomto rybníku představuje velké zdravotní riziko.

„Někteří lidé to dodržují, jiní pláž naopak využívají a koupou se. Je to na uvážení každého, my jako obec už kemp nějakou dobu neprovozujeme, takže přesný přehled o návštěvnosti nemám,“ vyjádřil se k tomu Otto Šrůta, starosta obce Boňkov vzdálené asi kilometr od Kachličky.

Většina vodních ploch je vhodných ke koupání

V posledních dnech prošlo kontrolou hygieniků celkem šest vodních ploch, které měly v minulém týdnu nižší kvalitu vody. Ke zlepšení došlo v případě přehrady Trnávka na Pelhřimovsku, kde hygienici zrušili zákaz koupání. Voda v této přehradní nádrži má ale pořád horší jakost, lidé by se tedy po koupání měli raději osprchovat.

Znečištění sinicemi se snížilo rovněž v rybnících Domanínský a Medlov na Ždársku, jejich voda je teď i přes zvýšené množství chlorofylu už vhodná ke koupání. Vodních radovánek si je nyní možné užívat i v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku.

Mezi rekreační plochy v kraji, které měly při poslední kontrole v minulém týdnu čistou vodu, patří Břevnická nádrž, rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý, zatopený lom u Horní Cerekve, přírodní biotopy v Jemnici, Třešti a v Šiklově Mlýně nebo Velké Dářko, největší rybník na Vysočině. Ten bývá v teplých dnech doslova v obležení rekreantů.

„Jakmile se udělá hezky, je tady vždycky plno. A když je voda čistá jako letos, lidí se koupe opravdu hodně,“ popsal Petr Dvořák, provozovatel kempu Pod Hrází Velké Dářko. Dodal také, že i obsazenost kempu je letos o něco vyšší než loni.

Menší komfort, a to hlavně místním znalým okolí rybníka, skýtá pouze poměrně vysoký stav vody v takzvaném moři Vysočiny. Díky němu jsou totiž z velké části zatopeny oblíbené písečné pláže na březích směrem k obci Karlov.

Dobré podmínky pro koupání nabízí podle hodnocení hygieniků ještě přehrada Dalešice a koupaliště v Rouchovanech a v Novém Městě na Moravě.