Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

  14:26
Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na počet obyvatel. Krematorium v Jihlavě-Lesnově 25 let provozují Služby města Jihlavy (SMJ). K výročí uspořádaly den otevřených dveří.

Ačkoliv SMJ slaví čtvrt století fungování, samotné krematorium je mnohem starší. Do provozu bylo uvedeno v roce 1976. „Od té doby tu bylo provedeno celkem 99 350 žehů,“ přiblížil mluvčí SMJ Martin Málek.

Návštěvníci si během exkurzí mohli prohlédnout takřka všechny běžně nepřístupné prostory včetně dvou kremačních pecí.

„Druhá pec je provozuschopná, ale použila by se pouze při výpadku první pece nebo v případě pandemií, kdy by narostl počet zemřelých,“ popsal Málek.

Truchlícím pozůstalým zůstává proces kremace a doprovodných činností z pochopitelných důvodů skryt. Sled kroků a jejich pravidla většinou detailně určuje zákon o pohřebnictví.

Nebožtíka v rakvi přiveze pohřební služba. Krematorium zesnulého nemůže převzít, pokud pohřební služba nepředloží doklad o prohlídce zesnulého.

Pokud si to přejí, mohou truchlící sledovat závoz rakve do pece

Pokud by měl obřad rozloučení proběhnout za více než sedm dnů, je na rakev s tělem umístěn štítek s pokynem „Nepálit“ a rakev je uložena do mrazicího boxu s teplotu minus deset stupňů.

Fotogalerie

Pokud je žeh plánován do sedmi dnů, je rakev odvezena na chladicího boxu, kde je teplota dva až sedm stupňů Celsia. Tam může být tělo nejdéle právě oněch sedm dnů, což je také doba od úmrtí, po kterou má rodina právo zesnulého vidět.

Pak přijde den smutečního obřadu. Pokud se koná ve velké obřadní síni, sjede v jeho závěru rakev se zesnulým uvnitř katafalku dolů už mimo zraky truchlících.

„Po obřadu pracovníci krematoria nechají opět rakev vyjet nahoru a převezou ji na vozíku rovnou k peci či do chladicí místnosti. Máme zde i malou obřadní síň, která se používá, pokud chtějí pozůstalí přes sklo s vytaženými žaluziemi sledovat i závoz rakve do pece,“ popsal mluvčí SMJ.

Nespalitelné kovové části z popela vyjme silný elektromagnet

Hlavní pec krematoria je vybavena automatikou, která řídí během kremace její provoz. Rakev se do pece zaváží při teplotě 750 stupňů Celsia, vlastní kremace pak podle váhy zesnulého trvá 70 až 80 minut. Popel, který váží včetně popela z rakve tři až čtyři kilogramy, je po kremaci shromážděn ve speciální nádobce. Po kremaci se nechá dvacet minut zchladit.

„Potom se z popela pomocí elektromagnetu vyjmou nespalitelné předměty - to je například kremační štítek tvaru písmene L s unikátním číslem kremace, který se zesnulým prochází pecí. Jsou to ale i totální endoprotézy, šrouby a dlahy z kostí, kardiostimulátory, přezky, kovové části rakví,“ popsal Martin Málek.

Následně se popel rozemele v přístroji zvaném kremulátor. To je v podstatě mlýnek, případně se hrudky dodrtí ručně. „Nakonec se rozemletý popel přesype do urny, která pak čeká na výdej pozůstalým,“ dodal Málek.

Obřad doprovází hudba, fotografie nebo i video, které se pouští z místnosti, odkud obsluha nenápadným průzorem sleduje průběh rozloučení i gesta obřadníka.

Vietnamské obřady doprovází vonné tyčinky a pohoštění

Jihlavské krematorium je jediné v Kraji Vysočina, jehož spádové oblasti slouží. Měsíčně zde provádějí 140 až 180 žehů. „Čtyřiasedmdesát procent pohřbů jsou kremace, pohřby do země ve větším podílu přetrvávají mezi tradičnějším obyvatelstvem venkova,“ řekl Málek.

Práce v krematoriu je psychicky náročná, ne každý zde zvládne pracovat déle než několik let. „Když se jedná o kremaci dítěte nebo mladého člověka, je to nápor na nervy. Nesmíte o tom přemýšlet, brát si to k srdci, jinak byste tu práci nezvládl. Je potřeba brát to jako službu pro lidi a po směně si vyčistit hlavu jinou činností,“ řekl čtyřicetiletý Milan, který v technické části krematoria pracuje druhým rokem.

Největší počet účastníků obřadu za poslední roky zde byl na kremaci brutálně zavražděné patnáctileté studentky Petry, s níž se přišlo rozloučit přibližně 700 lidí. „Stovky lidí se účastní rozloučení také při úmrtí známých lidí, třeba slavných hokejistů, i když je ti účastníci obřadu třeba ani osobně neznali,“ popsal Málek.

Zvláštností posledních let jsou obřady s žehem zesnulých z vietnamské komunity. Jedním z jejich pravidel je, že zesnulý musí být zpopelněn do přesně stanoveného času od rozloučení.

„Vietnamci zde mají při obřadech i svého duchovního, v prostoru jsou zapáleny vonné tyčinky, mají zde připraveno i své pohoštění. Obřadní síň je při rozloučení otevřená, takže sem během obřadu lidé různě přicházejí a odcházejí,“ přiblížil Málek.

  • Nejčtenější

Kamion zůstal stát mezi závorami, rychlík zastavil těsně před ním

Policisté hledají řidiče kamionu, který v pondělí krátce po jedenácté hodině dopoledne nerespektoval červená světla a...

Z třebíčské kabiny unikla nahrávka rozčíleného kouče. Ten pak zkolaboval

Hokejová Chance liga je sice kvůli koronaviru přerušena, nicméně v Horácké Slavii Třebíč je právě teď pořádně rušno....

Kamion mezi závorami, před nímž prudce brzdil rychlík, patří firmě z Bosny

Policisté už vědí, čí kamion zůstal v pondělí stát na železničním přejezdu v Okříškách na Třebíčsku a málem způsobil...

Uzavírka hlavního tahu u Třebíče zničila úzkou silničku v sousední obci

Jednu silnici Kraj Vysočina modernizuje, ovšem druhou tato činnost devastuje. Z uzavřeného tahu mezi Třebíčí a Velkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZVOLNĚNÍ: Když další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná

Je tu další uniklá nahrávka. Zase z hokejové šatny. Zase v ní trenér mluví drsně. A zase vyvolá poprask. Po Martinu...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Architektonicky cennou hrobku šlechtického rodu zachrání město Jemnice

Nejnutnějšími opravami střechy začala dlouho plánovaná obnova hrobky šlechtického rodu Pallavicini nedaleko Jemnice na...

Z hořící chalupy vynesli hasiči tělo ženy, oživit ji však už nedokázali

Při nočním požáru rekreační chalupy v Kraborovicích na Havlíčkobrodsku zemřela žena. Její bezvládné tělo z hořícího...

Ztrátovou laboratoř Žďár pronajme. Vydělá a rozšíří služby, slibuje si

Zlepšení finanční situace polikliniky i rozšíření služeb si slibuje vedení Žďáru nad Sázavou od pronájmu laboratoře,...

Filmy na festivalu dokumentů může vidět každý. Za 350 korun na internetu

Cesta k letošnímu ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2020 je podle ředitele přehlídky Marka...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...