Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozůstalí si chtějí odsypat z urny trochu popela, zákonům to neodporuje

  8:27
Stále více lidí si chce uchovat i hmatatelnou vzpomínku na zesnulé blízké. Pracovníci Služeb města Jihlavy se běžně setkávají s požadavkem, že si lidé chtějí odebrat trochu popela z urny, aby ho uložili na vlastním pozemku. Existují však i jiné způsoby. Pozůstalí jen musí respektovat nebožtíkovo přání a vyhovět zákonům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Podle právníka Daniela Trtíka z krajského úřadu Vysočiny tomu nic nebrání. Právě on se snaží poradit váhajícím pozůstalým, co ještě je a co už není možné udělat v dnešní době se zpopelněnými ostatky blízkého člověka.

„Mezi modernější či módnější způsoby, které jsou populární zejména v zahraničí, ale některé z nich lze realizovat i u nás, patří například přeměna popela prostřednictvím vysokého tlaku v technický diamant. Nebo výroba hrající vinylové desky ze směsi popela. A také umístění popela do urny z celulózy, ze které po zasazení do půdy vyroste strom,“ popisuje Trtík.

Za českou specialitu je podle něj možné označit výrobu památečního skla se zataveným popelem zesnulých.

„I takové zacházení s lidskými ostatky je možné považovat za dostatečně pietní, ovšem pouze za předpokladu, že to bylo výslovné přání zemřelého,“ vysvětluje.

Ekologická urna může mít motiv i tvar, jaký si zákazník bude přát

Kupříkladu jihlavská pohřební služba Karla Wolfana Anděl-Memoria nabízí možnost uložení popela zesnulého do ekologické urny, kterou sami vyrábějí.

„Jedná se o ruční výrobu, dle přání rodiny je volený i motiv a tvar. Urna se poté může zakopat na milovaném místě, pozemku zesnulé osoby. Zároveň doporučujeme nad urnu zasadit vhodnou sazenici stromečku, která se do daného místa hodí. Vznikne tak ‚nový‘ život,“ přiblížil Wolfan.

Pokud to ale není pozemek patřící rodině, musí se žádat o souhlas majitele.

Služba Anděl-Memoria už také asistovala u obřadu, který se konal na louce v Sasovském údolí. Byla tam uložena ekologická urna, protože to bylo zamilované místo zesnulé.

Například v Třebíči se ale zatím tyto novinky neuchytily. „V drtivé většině se urna s popelem ukládá na veřejné pohřebiště či si schránu rodina zemřelého někdy ponechá doma na památku,“ uvedl Jaroslav Havlena z třebíčské firmy Pietas-Vysibla.

V Jihlavě třeba prodávají speciální přívěsky na popel. Jsou například ve tvaru křížků či slz. „Ale prodávají se zcela výjimečně,“ poznamenal mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

S moderními způsoby zacházení s ostatky se církev neztotožňuje

Podle Daniela Trtíka z právního oddělení hejtmanství je všeobecně známým faktem, že zpopelnění je v Česku oblíbeným způsobem pohřbení.

„Uložení lidských pozůstatků do hrobu či hrobky je postupem času stále vzácnější. Zpopelnění je pak možné pouze v krematoriu, jiný způsob je zakázán,“ uvedl Trtík.

Zároveň si uvědomuje, že pohled římskokatolické církve je poněkud odlišný.

„Vatikán sice nadále upřednostňuje klasické pohřbívání do země, ale od roku 1963 respektuje i kremaci. Neztotožňuje se ovšem s moderními způsoby zacházení s lidskými ostatky, které považuje za projevy nihilismu a anonymity smrti. Popel zesnulých doporučuje uchovávat pouze na důstojných, církví stanovených místech,“ popsal Daniel Trtík.

S popelem zemřelých se musí zacházet důstojně. Za porušení pietního postupu hrozí v tomto ohledu až stotisícová pokuta. Zákon je však v této oblasti velmi obecný.

„To v někom může způsobit nejistotu, jak s urnou zacházet, protože i to prochází vývojem a je ovlivňováno různými trendy,“ poznamenal zástupce krajského úřadu.

Tradičním způsobem je uložení urny v hrobě či v kolumbáriu. Stejně tak je tradiční rozptýlení popela na loučce, popřípadě jeho vsyp do země. S těmito způsoby zacházení počítá i zákon o pohřebnictví.

„O pietním zacházení tak nemůže být pochyb. Velmi časté je i umístění urny v domácnosti pozůstalých, proti čemuž také nelze nic namítat, pokud to není v rozporu s přáním zemřelého,“ uvedl právník.

Vysypání popela do vodních ploch musí posoudit Povodí

Častým přáním je též rozptýlení popela na místě, ke kterému si člověk během života vybudoval osobní vztah. Když se to odehraje důstojně na vlastním pozemku, nebrání tomu žádná právní překážka.

Problematičtější může být podle Daniela Trtíka případné vysypání popela do vodních ploch a toků, kdy by měl být správce požádán o svolení.

Kupříkladu Povodí Moravy to předem neodmítá, když se tohoto státního podniku někdo zeptá.

„Postupovali bychom zcela v souladu s předpisy, tedy nejdříve bychom požádali o vyhodnocení naše hydrobiology, zda a v jaké míře může popel z lidských ostatků ovlivnit kvalitu vody. Na základě odborného zhodnocení bychom na žádost zareagovali potřebným vyjádřením,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Jestliže zemřelý za svého života neměl konkrétní představu o svém pohřbení, měla by rodina zvolit ty nejtradičnější způsoby. „Stejně tak by se mělo postupovat v případě, kdy se pozůstalí neshodnou na tom, jaké bylo v tomto směru konkrétní nebožtíkovo přání,“ uzavřel Trtík.

Autor:
  • Nejčtenější

Bývalý zaměstnanec řádil opilý na ještěrce, natruc rozbil stovky lahví s pivem

Minulý týden zasahovala policejní hlídka v jednom ze skladů ve Stříteži na Jihlavsku. Strážci zákona tam ve čtvrtek vyrazili krátce po půlnoci, kdy přijali oznámení o řádění vandala. Ukázalo se, že...

7. října 2024  16:46

Zemřel traktorový rekordman Havelka, s historickým zetorem dojel až do Švédska

Tvrdil, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla traktoru. Také proto s ním Martin Havelka ze Škrdlovic na Vysočině podnikl spoustu výprav. Se svým Zetorem 25 se dokonce dostal i do České knihy...

8. října 2024  16:18

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hackeři zaútočili na firmu z Vysočiny, která vyrábí i motory pro ukrajinské drony

Hackerský útok řeší od nedělní půlnoci skupina PBS GROUP, do níž patří také závod ve Velké Bíteši na Vysočině. Ten vyrábí motory pro bezpilotní letouny a drony. A výroba funguje dál, podařilo se ji...

7. října 2024  15:22

S obřím negativem v akci. Fotografovi pózovalo na barokním mostě 550 lidí

Plošina ve výšce pětadvaceti metrů se kymácela, počasí nepřálo. Brněnský fotograf Roman Franc si v sobotu v Náměšti nad Oslavou musel při pořizování velkoformátové skupinové fotografie, takzvané...

6. října 2024  11:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před osmdesáti lety zahynul v přestřelce s horlivými četníky generál Luža

Za druhé světové války zahynulo 24 československých armádních generálů. Dost možná jediným z nich, který zemřel se zbraní v ruce, byl Vojtěch Boris Luža. Byl zastřelen při přestřelce v Hřištích u...

5. října 2024  9:33

Zemřel traktorový rekordman Havelka, s historickým zetorem dojel až do Švédska

Tvrdil, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla traktoru. Také proto s ním Martin Havelka ze Škrdlovic na Vysočině podnikl spoustu výprav. Se svým Zetorem 25 se dokonce dostal i do České knihy...

8. října 2024  16:18

Vítězný návrh na nové náměstí v Přibyslavi už mají, ve hře je ale i starší studie

Přípravy na přestavbu Bechyňova náměstí v Přibyslavi se dostaly do slepé uličky. Přestože radnice uspořádala architektonickou soutěž a následně vybrala a ocenila vítězný návrh, vedení města se nemůže...

8. října 2024  15:45

Radnice ve Žďáru chce získat přehled o počtu a velikosti popelnic

Radnice ve Žďáře nad Sázavou má již sečtená svá parkovací místa, dále třeba barevné kontejnery na vytříděné odpadky, a dokonce i veškeré „městské stromy“. Nyní by chtěli mít Žďárští podrobný přehled...

8. října 2024  9:02

Bývalý zaměstnanec řádil opilý na ještěrce, natruc rozbil stovky lahví s pivem

Minulý týden zasahovala policejní hlídka v jednom ze skladů ve Stříteži na Jihlavsku. Strážci zákona tam ve čtvrtek vyrazili krátce po půlnoci, kdy přijali oznámení o řádění vandala. Ukázalo se, že...

7. října 2024  16:46

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...