Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Jiří Čáslavský vydal druhou knihu a o nedělích zdraví bratra na obrazovce

  9:09
Pokaždé v neděli ráno si Jiří Čáslavský pustí doma v Havlíčkově Brodě televizi. A hned po znělce pořadu Hledání ztraceného času pozdraví svého bratra Karla Čáslavského, který se vždy v tu dobu objeví na obrazovce. Sourozenec filmového historika nyní vydal svoji druhou knihu s názvem Přitažlivost samoty.
Každou neděli ráno se Jiří Čáslavský dívá v televizi na reprízy Hledání...

Každou neděli ráno se Jiří Čáslavský dívá v televizi na reprízy Hledání ztraceného času - a nikdy nezapomene nahlas pozdravit svého staršího bratra Karla, jenž oblíbený pořad uváděl. | foto: Archiv Jiřího Čáslavského

Napřímo už se bráchové dlouho pozdravit nemohou, protože o deset let starší Karel, který býval filmovým historikem, zemřel na začátku roku 2013.

„Hledáním ztraceného času mi začíná neděle. Hlasitě vždy Káju pozdravím. A nestárne mu to! Volil konstatování, a ne komentáře. U dokumentu to tak má být,“ hodnotí Jiří Čáslavský.

Oba bratři Čáslavští vyrazili do světa z Lipnice nad Sázavou. Proto je zásadní místo jejich života zmiňováno i v nové knize.

„Stejně jako bych neuměl nic psát jinak než v první osobě, tak bych si neuměl představit psát příběh třeba z pouště nebo z Paříže. Každý jsme odněkud, kde to máme spojené s domovem. U nás na Vysočině je to sice takové ‚z kopce do kopce‘ a z polí se musí vybírat kamení, ale pohled po okolí je čarokrásný,“ popisuje Jiří Čáslavský, který má k Lipnici a jejímu okolí vřelý vztah.

Na město se známým hradem rád vzpomínal i jeho bratr Karel Čáslavský. Třeba jak podlézal s kamarády hlavní bránu zříceniny a pak šplhali po strmých zdech. Když se potom v dospělosti díval na části hradu, kde jako kluci lezli, jímala ho hrůza. A nedivil se kastelánovi, který je tenkrát v dětství odháněl.

Filmový historik také na sklonku svého života vyprávěl, jak jim ve školní třídě visely čtyři známé obrazy od Josefa Lady - Jaro, Léto, Podzim a Zima. Tam viděl namalované desítky situací z dávného života venkovských dětí.

Při vyučování se na ně se spolužáky dívali a po škole to samé prožívali: stavěli mlýnky na potoce, hráli špačka, dělali ohníčky a pásli kozy a krávy. O ty se ale valně nestarali, vždycky jim utekly. Hlavní byl pro kluky ohníček a všelijaké hry v duchu Rychlých šípů.

Příběh českého vesnického chlapce

Hlavní postava nové knihy Jiřího Čáslavského je autorovou fikcí. Dal jí jen svoje narozeniny, jsou tedy stejný ročník. „Každý člověk svým životem vytváří příběh. Mám rád příběhy hodných lidí. O těch jiných nenajdete v knížce ani slůvko,“ doplňuje autor.

Čtenáři v knize poznají i vlčáka Satyra, který kdysi Jiřího Čáslavského opravdu doprovázel. „V knížce vyprávím příběh českého vesnického chlapce od jeho narození až po dospělost. Vše v kulisách padesátých až sedmdesátých let,“ přibližuje autor.

Hlavní fiktivní postava nové knihy se jmenuje Mirek Kotrba. „Na něj jsem navěsil jak na vánoční stromeček příběhy různě odposlechnuté nebo odkoukané. V místech, kde Mirek plánuje a sní, tak to jsem já. Na jedno zasednutí jsem napsal poslední kapitolu, to je ta s pejskem. To jsem se již s Mirkem Kotrbou ztotožnil. Pejsky, ty mám také rád,“ vyznává se Jiří Čáslavský.

Navazuje tak na svoji prvotinu Šlápoty vydanou před pěti lety. V ní byl autor hodně upřímný. Připomněl v ní i svého otce, lipnického koláře, který byl tehdy jeden z hlavních místních řemeslníků.

Ve Šlápotách autor popsal, jak zažil vznik družstev, taky dramatickou měnovou reformu. Dále začínající celostátní festival Haškova Lipnice. Také jak zavadil o závodní cyklistiku. A jak mu to šlo a nešlo s dívkami.

„První knížka si našla čtenáře a to mě moc těší. Vše v ní bylo po pravdě a upřímnost sdělení by mohla jít do zpovědnice. Momentálně mám trochu roztřesenou dušičku z očekávání na ohlasy na druhou knížku - jestli nezklamu,“ svěřuje se.

S koncem filmových pásů s promítáním skončil

Jiří Čáslavský je také sběratelem. Má přes padesát malých promítaček. Některé jsou i z doby před rokem 1920. A všechny fungují.

K promítání filmů má sběratel silný vztah, stejně jako ho míval i jeho bratr. Ten zjistil, že historických záběrů z Lipnice moc neexistuje. Jeden zajistil jistý sběratel Veselý, který natáčel osobnosti a vydal se také za malířem Panuškou do Kochánova. Při té příležitosti natočil nejspíš z jedoucího auta roztřesený záběr Lipnice. A kousek filmu Řeka čaruje z roku 1945 se natáčel u lomů mezi Lipnicí a Světlou nad Sázavou.

Jiří Čáslavský v letech 1980 až 1995 promítal v havlíčkobrodském kině Oko. Později putoval s maringotkou a pouštěl filmy na náměstích i v letních kinech. To už je minulostí.

„Rozmontoval jsem ty svoje dvě promítací ‚lokomotivy‘ z maringotky. Bylo mně u toho krušno. Ukončil jsem činnost zároveň s koncem promítání filmů z filmového pásu - přestal se vyrábět,“ dodal.

Autor:
  • Nejčtenější

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konflikt mezi opilými cizinci v centru Jihlavy skončil příjezdem policie

V centru Jihlavy se v pátek večer odehrál konflikt mezi třemi opilými cizinci. Jeden z nich utrpěl zranění, které si...

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Jihlavská nemocnice dokončila obnovu operačních sálů, pacienti nic nepoznali

Do nově zrekonstruovaných operačních sálů se v pondělí vrátili zdravotníci jihlavské nemocnice. Z celkem šesti sálů...

Třebíč se nečekaně rychle vrací k záměru rekonstrukce zimního stadionu

Třebíč se po deseti měsících vrací k projektu revitalizace zimního stadionu. Firmu, která se do rekonstrukce pustí,...

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

Konec hlediště z roku 1981. Žďárské divadlo má nový interiér, otevře ho Bartoška

Razantní proměnou interiéru prošlo během léta žďárské Městské divadlo. Úpravy za přibližně 2,5 milionu korun jsou nyní...

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...