Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Lipnice není jen Hašek. Nejmenší město Vysočiny uctí i další osobnosti

  17:22
Když se řekne Lipnice nad Sázavou, snad každý si místo spojí se spisovatelem Jaroslavem Haškem a jeho Dobrým vojákem Švejkem. S tímto nejmenším městem Vysočiny je ale spjato mnoho dalších známých osobností. Zdejší radnice toho chce využít a zřídit jim na úřadě pamětní síň.

Filmový historik Karel Čáslavský zemřel v roce 2013. Už tehdy mu chtěl jeho bratr Jiří společně s Českou televizí v rodné Lipnici zřídit památník. Zatím se to ale nepodařilo. | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Filmový historik Karel Čáslavský, hudební skladatel Petr Eben, zakladatel českého junáctví Antonín Benjamin Svojsík, pilot Oldřich Doubek či malíř Jaroslav Panuška. To jsou jen některé z osobností, které v minulosti pojil vztah k Lipnici.

„Osobností spjatých s naším městem je opravdu spousta. My si však připomínáme prakticky pouze Jaroslava Haška, který tu má i svůj památník. Osobností, které by stály za alespoň malé připomenutí, je však mnohem víc,“ říká lipnický starosta Zdeněk Rafaj.

Vedení města proto přišlo s myšlenkou všechny své slavné osobnosti si připomenout. Mělo by se tak stát na jednom společném místě. Vznikla by tak pamětní síň či jakási síň slávy. Každému z lipnických velikánů by byla věnována její část.

„Máme tady na úřadě v přízemí takovou místnost, kterou bychom k tomu mohli využít. Do budoucna chceme budovu radnice nechat rekonstruovat, síň by tak mohla vzniknout při té příležitosti. Nějaké stavební úpravy to bude chtít,“ plánuje starosta Lipnice.

Jak ale vzápětí dodává, určitě to nebude hned. „Záměr je, ale kdy bude naplněn, to je otázka,“ usmívá se. Nesměle při tom zmiňuje i dobu několika málo let.

Artefakty a osobní předměty osobností

Autoři myšlenky ale nezahálejí a už začínají shromažďovat osobní předměty dotčených i artefakty spojené s jejich působením na Lipnici.

„Naše úvodní myšlenka je taková, že by každá z osobností měla v síni informační tabuli a vitrínu s několika předměty, dokumenty, zajímavostmi,“ popisuje Zdeněk Rafaj.

Malou expozici, jež by připomenula i jeho bratra Karla, by přivítal Jiří Čáslavský. Na Lipnici se sourozenci narodili a vyrůstali. Karel Čáslavský měl od mládí vztah k filmům. Pracoval v barrandovských ateliérech a později jako historik v Československém filmovém ústavu.

„Já bych byl zcela určitě pro,“ nadšeně říká Jiří Čáslavský. „Ostatně, o něco podobného už jsme se společně s Českou televizí snažili hned, jak Kája v roce 2013 zemřel. Bohužel to nedopadlo,“ dodává.

Původně se zvažovalo, že by Karel Čáslavský měl malou expozici v patře radnice. Nyní by pamětní síň měla být spíše v přízemí úřadu. „Je tam vlevo taková jedna místnost, která za mého mládí sloužila jako šicí dílna. Ženské tam šily košile,“ vzpomíná Jiří Čáslavský.

Do síně by rád věnoval spoustu osobních předmětů svého bratra.

„Jsem takový sběratel, mám tady toho po něm strašně moc. Třeba dřevěnou promítačku, kterou otec Kájovi vyřezal, když mu bylo devět. Nebo svetr, v kterém byl vyfocen na titulní stránce Květů. Dokonce mám i nahrané rozhovory, které dával rozhlasu,“ vyjmenovává jen některé z artefaktů Jiří Čáslavský.

Chaty na Lipnici měli Petr Eben i Ivo Niederle

Prostor by v pamětní síni ale musel zbýt i na další osobnosti, starosta Rafaj by jich tu rád viděl deset až patnáct. Mezi nimi například malíře první poloviny minulého století Jaroslava Panušku. Byl to právě on, kdo na Lipnici přivedl Jaroslava Haška.

Zdejším rodákem sice není, ale na lipnické kostelní varhany po celá léta hrál a v podkroví své chatky komponoval hudební skladatel Petr Eben. Zato se přímo v podhradí narodil Bernard Mahler, otec hudebního skladatele Gustava Mahlera.

Jen kousek od Lipnice se nachází Vorlovská hájenka. Ta je kolébkou českého skautingu. Pedagog Antonín Benjamin Svojsík zde napsal knihu Základy junáctví. Nedaleko ní pořádal také první skautské tábory. Několika z nich se jako mladý zúčastnil básník Jiří Wolker.

Přímo z Lipnice pocházel rovněž Oldřich Doubek, jeden z prvních pilotů Československých státních aerolinií. Po druhé světové válce se podílel na jejich obnově, překročil milion nalétaných kilometrů a stal se jedním z kapitánů. Po nástupu komunismu byl však propuštěn.

S Lipnicí byl spjat i Ivo Niederle, velký herec malých rolí, jak se mu též přezdívalo. Objevil se v desítkách filmů či seriálů, například Pan Tau, Chalupáři, F. L. Věk, Sanitka nebo Arabela. Na Lipnici jezdil dlouhé roky na chatu.

Českomoravskou vrchovinu a zejména okolí Lipnice si oblíbil rovněž příležitostný novinář, překladatel a cestovatel Matěj Kuděj. Po druhé světové válce na Lipnici patřil k rázovitým a všeobecně známým postavám.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Jihlava kvůli příspěvku nevstoupí do destinační kanceláře Srdce Vysočiny

Zastupitelé v krajském městě o jediný hlas neodsouhlasili účast Jihlavy v nově vznikající destinační kanceláři Srdce...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...