Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Mahlerův festival bude bez ohledu na covid, připravené jsou jeho varianty

  16:17
V Jihlavě začne 20. května jubilejní 20. ročník hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Navzdory protiepidemickým opatřením. Hrát se bude v sálech, ať již pro obecenstvo, či bez. Připraveny jsou online přenosy i záznamy vystoupení. Jeden z koncertů bude věnován všem bojovníkům s pandemií.

Úvodní koncert festivalu obstará ostravská Janáčkova filharmonie. Pod vedením dirigenta Marka Štilce představí Mahlerovu 7. symfonii. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Festival, který uctívá odkaz hudebního skladatele a vysočinského rodáka Gustava Mahlera, tentokrát žádný podtitul nemá. Nicméně podle ředitele festivalu, muzikologa Jiřího Štilce by vhodným mottem mohly být věty „Hudba žije i v těžkých dobách“ či „Gustav Mahler - symbol naděje“.

„Tento jubilejní ročník jsme několik let pečlivě a důkladně připravovali. Kvůli koronaviru a nejasné situaci ohledně délky protiepidemických opatření došlo k určitým termínovým změnám a museli jsme při přípravě zvažovat vždy několik variant pro každý koncert včetně toho zahajovacího, přesto jsme nechtěli rezignovat na obvyklý jarní termín spojený s daty Mahlerova úmrtí a narození. To je květen a červen,“ říká Jiří Štilec.

I letos festival nabídne několik velkých orchestrálních a komorních koncertů a dalších mimokoncertních akcí s podzimním epilogem a vazbou na festival v Dolním Rakousku Allegro Vivo.

Koncerty se budou konat v sále DKO Jihlava, v kostele Povýšení sv. Kříže, v Gotickém sálu Radnice, v parku Gustava Mahlera, v Horáckém divadle, v Hotelu Gustav Mahler, v Kališti u Humpolce v rodném domě Gustava Mahlera a také v novoříšském premonstrátském klášteře. Připraveny jsou živé streamy i záznamy pro publikum v případě, že se diváci nebudou moci kvůli vládním opatřením osobně účastnit.

Skladba s vazbou na Česko

Úvodním koncertem celého festivalu bude 20. května uvedení Mahlerovy 7. symfonie. „Nakonec jsme se rozhodli pro tuto skladbu, která má velmi úzkou vazbu na území České republiky,“ vysvětluje Štilec. Její světová premiéra se uskutečnila 19. září 1908 v Praze pod taktovkou samotného autora Gustava Mahlera.

„Symfonii č. 7 tehdy provedl stočlenný orchestr složený z hráčů Nového německého divadla a České filharmonie. V dopisech, které se zachovaly, píše Mahler o velkém napětí, které tehdy mezi Čechy a Němci v Praze panovalo, a dokonce vyjádřil obavu, zda vůbec k premiéře dojde, zda si Češi a Němci ‚nevjedou do vlasů‘, ale nakonec dílo zaznělo. Pro nás by mělo být symbolem hudby a speciálně bych řekl Mahlerovy hudby jako univerzálního komunikačního prostředku mezi lidmi celého světa,“ připomíná ředitel festivalu.

V Jihlavě zazní tato symfonie v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Marka Štilce. Představení bude živě streamované mimo jiné na Facebooku stanice Český rozhlas D dur a zájemci jej uvidí i na velkoplošné obrazovce venku před budovou DKO.

Novodobé provedení kantáty

Tradičně se pořadatelé na každém ročníku festivalu snaží uvést nějakou obnovenou premiéru. Výjimku letos festival neudělá. Posluchači tedy uslyší kantátu Galatea Leopolda Koželuha (1747 - 1818), která měla zaznít již v loňském roce.

Gustav Mahler

  • Významný hudební skladatel a dirigent židovského původu. Narodil se 7. července 1860 v Kališti u Humpolce. Zemřel 18. května 1911 ve Vídni.
  • Dětství prožil v Jihlavě, kam se jeho rodiče krátce po jeho narození přestěhovali. Zde žil až do roku 1875, měl zde také svá první veřejná vystoupení. Jeho hudební cítění utvářeli místní hudebníci.
  • V domě v dnešní Znojemské ulici, kde rodina žila, je dnes Dům Gustava Mahlera. Připomínkou skladatele a dirigenta je v Jihlavě rovněž Park Gustava Mahlera s jeho bustou v Benešově ulici.
  • Gustav Mahler je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších skladatelů symfonické hudby. Složil devět symfonií, desátou nedokončil. Významné místo v jeho tvorbě zaujímají také písně a písňové cykly.
  • Během svého života zastával významné posty. Byl například uměleckým vedoucím Dvorní opery ve Vídni, šéfdirigentem Vídeňských filharmoniků i šéfdirigentem Metropolitní opery v New Yorku.

„Uvedení a první novodobé provedení kantáty přináší velmi zajímavý pohled na tvorbu současníka Haydna a Mozarta. Některé skladby Koželuha byly dlouho omylem považovány za kompozice Haydna, Mozarta a v jednom případě i Beethovena,“ vysvětluje Jiří Štilec.

Podle něj tato kantáta ukazuje, že česká hudba a její vysoká kvalita nezačínají až Smetanou a Dvořákem, ale že ve Vídni na konci osmnáctého století vedle dalších v Čechách narozených tvůrců působil i vynikající a do značné míry originální skladatel Leopold Koželuh.

Další festivalovou tradicí je připomenout hudební odkaz vysočinských umělců. Tentokrát padla volba na dílo Franze Krommera-Kramáře (1759 - 1831), rodáka z Kamenice u Jihlavy, který prožil úspěšnou kariéru ve Vídni jako poslední dvorní kapelník. „Jeho tvorba pro klarinet je velmi ceněna, takže zazní jeho kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto,“ upozorňuje Štilec.

Novinkou v programu je červnový koncert v Horáckém divadle s názvem Děkujeme hudbou, který je podle organizátorů určen statečným bojovníkům proti pandemii.

„Na tomto koncertu vystoupí český chlapecký sbor Boni pueri a dvě vynikající sólistky, sopranistka Lucie Silkenová a houslistka Julie Svěcená. Zazní většinou duchovní skladby Bacha, Mozarta, Händela. Jsme rádi, že alespoň touto formou můžeme podělovat všem, kteří obětavě bojovali a pomáhali nemocným v době pandemie,“ dodává ředitel festivalu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Dalešické přehradě padaly pokuty. Odnesli to hlavně vůdci lodí

Policisté ve středu kontrolovali dodržování pravidel na Dalešické přehradě. Zaměřili se na rekreanty především na...

Zmrzlina jako nálož bakterií, polovina testovaných vzorků nevyhověla

Zmrzlině za horkých letních dnů odolá málokdo. Přitom právě tato pochutina má vhodné podmínky pro růst mikroorganismů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

První ročník byl pokus. Letos kultovní Prázdniny v Telči slaví už 40 let

Jubilejní čtyřicátý ročník oslaví letos hudební festival Prázdniny v Telči. Stopku mu nedal ani koronavirus. Uskutečnil...

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Slunohraní láká na špičková kvarteta i Italský večer pod širým nebem

Bez nadsázky se dá říci, že největší koncentrace hráčů na smyčcové nástroje v kraji Vysočina bude v příštích dnech v...

Zmrzlina jako nálož bakterií, polovina testovaných vzorků nevyhověla

Zmrzlině za horkých letních dnů odolá málokdo. Přitom právě tato pochutina má vhodné podmínky pro růst mikroorganismů...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...