Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Jihlavská ZUŠ zažívá excelentní rok, národní soutěž ovládlo klavírní trio

  8:51
Mladým umělcům z jihlavské Základní umělecké školy se letos mimořádně daří. Z hudebních soutěží vozí jeden úspěch za druhým. Klavírní trio ve složení Jan Molva (klavír), Štěpánka Petrová (flétna) a Zuzana Dubová (violoncello) pod vedením Evy Fišerové, Dany Slavíkové a Martiny Charvátové se stalo vítězem celorepublikové soutěže ve Františkových Lázních.

Jihlavské klavírní trio ve složení Jan Molva (klavír), Štěpánka Petrová (flétna) a Zuzana Dubová (violoncello) vyhrálo Ústřední kolo soutěže ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. | foto: ZUŠ Jihlava

„Jsem hrdá na svoji školu. Umístění na předních místech soutěží ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v ústředních kolech dosahujeme každoročně. Letošní rok je ale mimořádný: nejde o samotného sólistu, ale komorní seskupení, kde musí být vynikající celé hráčské složení,“ komentovala úspěch ředitelka jihlavské ZUŠ Dana Fučíková.

„Učitelé i žáci do toho od loňského září investovali mnoho času navíc včetně zkoušení o víkendech nebo delších soustředění. Je to spousta hodin, všem patří dík a zasloužená odměna,“ řekla pedagožka Martina Charvátová, pedagožka hry na violoncello.

Aby uspěli, musí žáci dosahovat vysoké technické a hráčské úrovně a mít zkušenosti s koncertním vystupováním. „Máme opravdu skvělé žáky a máme z čeho vybírat,“ konstatovala Fučíková. „Komorní hra je skvělá společným vytvářením hudby, společnou zodpovědností, vyjít si vstříc, být poctiví. To společné dílo je i umocněná radost, když se daří,“ dodala Charvátová.

Její studentka Zuzana Dubová z úspěšného tria nyní dokončuje studium jihlavského gymnázia a od září bude pokračovat na brněnské konzervatoři. „Je to pro mě jeden z mých největších úspěchů, poprvé jsem měla účast na absolutním vítězství. V komorních seskupeních se na úspěchu podílí všichni, je to tak jiným způsobem náročné,“ řekla Dubová.

Skoro celý den v napětí

Na violoncello hraje Zuzana od svých sedmi let. Trému však ona i její kolegové pociťují při soutěžních vystoupeních stále.

Další úspěchy ZUŠ Jihlava

Ze zmíněného ústředního kola soutěže si další první ceny odvážela dvě klavírní tria pod vedením Evy Fišerové, Ivety Horáčkové, Hany Vysloužilové, Martiny Charvátové a Věry Chmelové ze spolupracující ZUŠ Orchidea Brno. Pedagožky Eva Fišerová (klavír) a Martina Charvátová (violoncello) obdržely Zvláštní cenu poroty za pedagogické vedení.

V ústředním kole soutěže komorních souborů s převahou žesťových dechových nástrojů v Liberci ve své kategorii zvítězil komorní soubor Tros Hornos pod vedením Jitky Molvové, dále Kvarteto hlubokých žesťů (pedagog Jakub Mašek) a za hru na tubu získal zvláštní ocenění poroty Vojtěch Vladeka.

V soutěži komorních souborů s převahou dechových nástrojů ve své kategorii zvítězilo VAMM - Kvarteto zobcových fléten (pedagožka Dana Slavíková) a 1. cenu získalo i trio KlaViNa (pedagožky Dana Slavíková, Štěpánka Šimonová, Hana Doležalová), 2. cenu trio Légére pod vedením Dany Slavíkové, Antonína Veselého a Evy Fišerové. Třetí cenu získalo Trio zobcových fléten pod vedením Lucie Hedejové.

„Vždycky jsme nervózní, ale snažíme se vzájemně uklidnit a pak už si říkáme, že si to tam jdeme jenom užít. Pak už je to pro nás jenom radost s tím, že chceme hudbou něco předávat posluchačům,“ pověděla Dubová.

Trio své soutěžní skladby odehrálo dopoledne a výsledek se hudebníci dozvěděli až večer. „Takže jsme byli v napětí, ale říkali jsme si, že i když to nedopadne, tak to nevadí, že jsme si to i tak užili. Absolutní vítězství s plným počtem bodů od celé poroty jsme nečekali, takže to bylo velké nadšení,“ líčí Dubová.

Klavírní trio hrálo v soutěži romantickou skladbu od Carla Marii von Webera a pak soudobou skladbu od Františka Fialy zkomponovanou přímo pro toto klavírní trio.

„Měli jsme s kolegy z tria mnoho zkoušek a scházeli jsme se a hráli i mimo ty oficiální zkoušky, protože nás to bavilo a chtěli jsme pro tu naši hru udělat maximum. Každý má asi někdy období, kdy ho ta cvičení nebaví, nebo si říká, zda to má smysl, ale u mě vždycky převládlo přesvědčení, že mě to opravdu baví. Když mi dělalo problémy cvičení, řekla jsem si, že to přejde a bude to zase dobré,“ říká Dubová, která si kromě cella dělá radost ještě hrou na ukulele. Zajímá ji také výtvarné umění. Kromě klasické hudby poslouchá rock i pop.

V poslední červnový den bude Zuzana Dubová koncertovat na festivale Smetanova Litomyšl v rámci projektu MenART, stipendijního programu pro nadané studenty.

A dál do budoucna? „Bavilo by mě hrát klasickou hudbu v nějakém tělese, ale chtěla bych zkusit i moderní hudbu nebo hru v orchestru hrajícím filmovou hudbu,“ uvažuje violoncellistka Zuzana Dubová.

22. února 2021

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Zuzana, druhý největší kostelní zvon na Moravě, oslavil 460 let od odlití

Zuzana, jeden z největších zvonů v zemi, jímž se pyšní věž kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě, oslavil 460 let od...

Českoslovenští parníkáři slavili na rybníku Řeka 20. narozeniny

Mezi parníkáři je mnoho těch nejlepších. Parníkářů je totiž celkově velmi málo. Jeden může mít nejrychlejší parník,...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Jihlavská zoo má světový unikát, v zahradě se narodila trojčata scinků

Z dalších nových mláďat se těší chovatelé jihlavské zoologické zahrady. Tentokrát přivítali na svět malého lenochoda...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...