Hnijící košťata a hadry musely ze hřbitova pryč. I s hrabičkami

  15:14aktualizováno  15:14
Na hřbitov chodí na Den matek pravidelně. Pokaždé přijde zavzpomínat na svoji už řadu let mrtvou maminku. Jenže tentokrát byla paní Marie z Jihlavy po příchodu na Ústřední hřbitov poněkud zaskočená. Přímo na hrobě totiž ležely hrabičky a košťátko, které obvykle schovávala za náhrobním kamenem.

Až do května bude na obou jihlavských hřbitovech probíhat velký úklid. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„O tom, že se někdo takhle pustil do úklidu hřbitova, jsem opravdu neslyšela,“ reagovala překvapená důchodkyně. „Nevím, proč by někomu mělo vadit, že si za svůj hrob schovám hrabičky. Přece je nebudu nosit pořád sem a tam,“ zlobila se.

Jenže podle vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Kataríny Ruschkové porušuje paní Marie řád pohřebiště, když tam nářadí nechává.

„Jednak je to neestetické a za druhé může dojít ke zranění pracovníků, kteří na hřbitov chodí upravovat zeleň a stříhat živé ploty z keřů,“ vysvětluje. „Často se totiž stává, že lidé za hroby nedávají jenom hrabičky, ale také sklenice, které se při sekání můžou rozbít. Už takhle došlo k několika zraněním,“ upozorňuje.

K velkému úklidu na obou jihlavských hřbitovech podle Ruschkové sáhl odbor životního prostředí hned ze dvou důvodů. „Jednak právě proto, že docházelo k pracovním úrazům a pak se také začaly množit stížnosti. Konkrétně lidem vadilo, že za hroby jsou smradlavé hadry, hnijící košťata a podobné záležitosti,“ říká. „Dokonce to došlo i tak daleko, že si někdo koupil hnusný červený plastový odpadkový koš, nářadí strčil do něj a postavil ho za vedlejší hrob. Aby ten jeho nevypadal ošklivě.“

Úklid potrvá do konce května

S tím je teď ale v Jihlavě konec. Funkční hrabičky, motyčky a košťátka se na hrobech začaly v posledních dnech objevovat proto, aby si je majitelé uklidili. Všechno ostatní se zlikviduje.

„Vyhazovat se budou především rozbité sklenice, plastové kelímky od svíček, staré rozpadlé kartáče, košťátka nebo staré hadry,“ tvrdí Ruschková s tím, že úklid potrvá jak na Ústředním hřbitově, tak i na Kalvárii až do konce května.

Podobný problém s nebezpečnými a neestetickými věcmi zastrkanými za náhrobními kameny řeší na Vysočině také například ve Žďáru nad Sázavou. „Přitom všichni mají v nájemní smlouvě, že nic takového tam mít nesmí. Bohužel to pořád někdo porušuje,“ stěžuje si Petr Gabriel, jednatel firmy SEDLÁK-SANTA G., s.r.o., která má ve Žďáře správu pohřebišť na starost.

Ke stejně razantnímu kroku, jaký zvolili v těchto dnech v Jihlavě, se prý ale zatím nechystá. „Ona je to taková citlivá záležitost. Nějaká babička těžko bude pořád sem a tam tahat hrabičky. I když u nás samozřejmě nabízíme tyhle věci k bezplatnému zapůjčení,“ vzkazuje.

Pelhřimov funguje bez stížností

„U nás v Jihlavě také,“ reaguje Ruschková. „Jasně, že když někdo přijde až kolem páté, tak už asi ne, ale jinak přes den je nářadí potřebné k běžné údržbě pomníků a hrobových míst zdarma k dispozici. Tedy kromě úklidových hadrů, ty si kvůli hygienickým předpisům musí každý donést vlastní,“ upozorňuje.

A že se na využívání „erárního“ nářadí dá spolehnout, potvrzuje příklad z Pelhřimova. „U nás se opravdu jenom výjimečně stává, že by si někdo schovával nářadí za hroby. Většina lidí si tyhle věci půjčuje,“ přesvědčuje Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimov. „A zatím jsme nezaznamenali jedinou stížnost, že by byl na našem hřbitově nějaký nepořádek,“ dodává.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Ptáci barona Dalberga jsou pro jihlavské muzeum jako sbírka drahokamů

„Dalbergova kolekce byla první základní ucelená zoologická sbírka, kterou...

Jedná se v pravém smyslu slova o poklad, i když jej docení především znalci z oboru. Jedna z nejcennějších tuzemských...

V Novém Městě si rodiče přejí školu bez známkování a domácích úkolů

V montessori třídách nemusí děti stále sedět v lavicích. Ve Spálově se často...

Škola Jinak. Tak se nazývá iniciativa rodičů, která chce příští rok v Novém Městě na Moravě otevřít školu, kde učitelé...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Najdete na iDNES.cz