Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

  12:06
Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude buď v podobě, jak ji projektanti navrhují, anebo nebude vůbec. Zaznělo to na besedě, kterou uspořádalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s radnicí. Jenže výhrady se objevují.

Na silnici 38 je dnes kolem Svatého Kříže sedmdesátka. Touto rychlostí ale jezdí málokdo. V ohrožení se tak cítí lidé, kteří na zastávku na hlavní tah chodí na autobus. I to by měla chystaná úprava s kruhovým objezdem vyřešit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Současné napojení všech tří místních částí na hlavní tah z Havlíčkova Brodu na Jihlavu je nebezpečné. Na křižovatkách se stává množství nehod, nedávná bezpečnostní inspekce je označila za dopravní závadu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo vypracovat nové napojení obcí.

To by měl v budoucnu řešit kruhový objezd umístěný zhruba sto metrů před současnou první odbočkou do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. K němu se má přesunout autobusová zastávka. Snadnější přecházení má lidem umožnit ostrůvek, který by u zastávek v silnici byl.

Osady na druhé straně silnice, tedy Ovčín a Mendlova Ves, by měla s kruhovým objezdem propojit nová silnice vedoucí po poli rovnoběžně se silnicí 38, dlouhá přibližně 700 metrů. Všechny ostatní dnešní napojení osad na hlavní tah mají být zaslepeny.

„O jiných řešeních nechce policie ani slyšet. Pokud by tato varianta měla v něčem fatálně narazit, realizovat ji nebudeme a vše zůstane tak, jak je dnes. Nepůjdeme přes mrtvoly jako u velkých staveb,“ prohlásila hned v úvodu besedy ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Problémem bude najít cestu na pole pro farmáře

Setkání se zúčastnila necelá dvacítka obyvatel všech tří osad. A jak se hned vzápětí ukázalo, záměr tak, jak je naplánován, opravdu narazí. Občanům se příliš nelíbí posunutí autobusových zastávek dál od místních částí a velké výhrady mají k zaslepení ostatních napojení místních částí.

Problém by to byl zejména pro farmáře, který provozuje areál na jižním okraji Svatého Kříže. Vlastní ale i pole za silnicí, která musí obdělávat a na něž se musí dostat. Dosud to může učinit snadno - přes křižovatku naproti Mendlově Vsi.

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže,...

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Měl by ho obstarat nový kruhový objezd v místech ještě před současným prvním odbočením do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. Plánek je oproti klasickým mapám se severem nahoře pootočen, směr Havlíčkův Brod je doprava, Jihlava doleva.

„Pokud zaslepíte přímé spojení Svatého Kříže a Mendlovy Vsi, nebude mít kudy jezdit. Právě jemu patří pole, po nichž má vézt nová připojovací cesta. Obávám se, že pokud mu znemožníte příjezd na pole, nemusí vám pozemky prodat,“ vyjádřila se předsedkyně osadního výboru Svatého Kříže Ilona Heijting.

Podle Tomáše Hermanna, dalšího z obyvatel Svatého Kříže, ale také opozičního zastupitele, není možné, aby farmář s těžkou technikou jezdil skrz vesnici.

„Jedna cesta je úzká mezi zahradami a zatáčí, tam by se nevešel. Druhá je přímější, ale soukromá, a majitel si nepřeje, aby mu tam někdo jezdil,“ popsal Hermann.

Na zaslepení ostatních odboček policie dosud trvala

Podle projektanta Jiřího Hovorky ze společnosti Blahoprojekt vzešla podmínka zaslepení ostatních napojení osad od policie.

„Pokud by tam byly jen značky, které by umožnily přejet silnici pouze onomu farmáři, hrozilo by, že je ostatní řidiči nebudou respektovat a budou tudy jezdit rovněž,“ nastínil autor navrženého řešení.

Jak dodal, při své práci musel zohlednit nejen samotnou bezpečnost dopravy a chodců, ale musel se vypořádat i s velkými omezeními. Ta spočívají v zasíťování celé oblasti. Pod zemí tu vede vodovod a vysokotlaký plynovod a plánované je zde i nové vedení vysokého napětí.

„Nelze opakovat, že pokud budou připomínky, stavět se nebude. Je třeba nalézt východisko. Proč nepostavit kruhový objezd, který by skutečně bezpečnost zvýšil, a teprve později - podle chování řidičů - řešit jižní napojení Svatého Kříže?“ navrhl Jan Schwarz.

Úkolem projektanta nyní bude přesvědčit dopravního inženýra o smyslu nezaslepovat dnešní jižní křižovatku. Ta je navíc podle místních ze všech napojení nejbezpečnější, protože je na rovince a je na ní dobrý rozhled do všech stran. Jeden nespokojený farmář by jinak mohl celou investici zarazit.

Zastávka se lidem vzdálí, ale bude bezpečnější

Ohledně umístění autobusových zastávek se Hovorkovi podařilo obyvatele přesvědčit. Záliv pro autobusy musí být co nejblíže kruhovému objezdu, protože tu ostatní auta budou jezdit pomalu. To umožní cestujícím snáze přejít rušnou silnici. Pomůže jim i středový ostrůvek.

„Samozřejmě, zastávka by opravdu byla ideální blíž osadám. Ale toto řešení je bezpečnější. Kruhový objezd, který bude pro řidiče neprůhledný, je donutí zpomalit a umožní cestujícím bezpečně přejít,“ pravil Jiří Hovorka.

Celkové náklady na toto dopravní řešení projektant odhadl na 65 milionů korun. O investici by se mělo podělit ŘSD s městem, které bude hradit osvětlení, chodníky i celou novou spojku k Mendlově Vsi, a pravděpodobně i s Krajem Vysočina, jehož majetkem bude přeložka propojení Svatého Kříže a objezdu. K nákladům bude ještě nutné připočítat výkup pozemků.

Kdy by se mohlo nové napojení osad začít budovat, není zatím vůbec jasné. Nejprve musí dopravní inženýr upravený projekt schválit, pak bude následovat administrace celé investice. Záležet bude i na penězích. Se státním podílem by podle Tesařové problém být neměl, jiné to ale může být u města a kraje.

Na havlíčkobrodskou radnici by připadaly výdaje zhruba za 20 milionů korun.

„Jsou to obrovské peníze. Rozpočet je momentálně ve velkém deficitu a takový výdaj by byl značně problematický,“ vzkázal brodský místostarosta Libor Honzárek. On sám je ale velkým zastáncem navrhovaného řešení a věří, že až bude stavba připravena, peníze se najdou.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kliment o Bröndby, reprezentaci i Wernerovi. Jak blízko měl do Sparty?

Premium Možná ho máte zafixovaného jako muže jediného zápasu: před šesti lety si hattrickem proti Srbsku vystřílel korunu krále...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

U Svatého Kříže se rychlost přece jen sníží, radary budou hlídat šedesátku

Až se na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu podél brodské místní části Svatý Kříž začne měřit rychlost, budou si...

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

V Moravských Budějovicích měli rušné a hlučné léto, kvůli nepřizpůsobivým

Řev, hlasitá hudba i neurvalé noční chování většího počtu nově přistěhovaných obyvatel. Rušné léto mají za sebou lidé z...

Horolezci vrátili na věž v Přibyslavi opravený kříž, před dvěma lety zrezl

Na špičku věže u kostela Narození svatého Jana Křtitele v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se vrátil kovový kříž. Stalo se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...