Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. ledna 2023 Zora

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

  12:06
Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude buď v podobě, jak ji projektanti navrhují, anebo nebude vůbec. Zaznělo to na besedě, kterou uspořádalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s radnicí. Jenže výhrady se objevují.
Na silnici 38 je dnes kolem Svatého Kříže sedmdesátka. Touto rychlostí ale jezdí málokdo. V ohrožení se tak cítí lidé, kteří na zastávku na hlavní tah chodí na autobus. I to by měla chystaná úprava s kruhovým objezdem vyřešit.

Na silnici 38 je dnes kolem Svatého Kříže sedmdesátka. Touto rychlostí ale jezdí málokdo. V ohrožení se tak cítí lidé, kteří na zastávku na hlavní tah chodí na autobus. I to by měla chystaná úprava s kruhovým objezdem vyřešit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Současné napojení všech tří místních částí na hlavní tah z Havlíčkova Brodu na Jihlavu je nebezpečné. Na křižovatkách se stává množství nehod, nedávná bezpečnostní inspekce je označila za dopravní závadu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo vypracovat nové napojení obcí.

To by měl v budoucnu řešit kruhový objezd umístěný zhruba sto metrů před současnou první odbočkou do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. K němu se má přesunout autobusová zastávka. Snadnější přecházení má lidem umožnit ostrůvek, který by u zastávek v silnici byl.

Osady na druhé straně silnice, tedy Ovčín a Mendlova Ves, by měla s kruhovým objezdem propojit nová silnice vedoucí po poli rovnoběžně se silnicí 38, dlouhá přibližně 700 metrů. Všechny ostatní dnešní napojení osad na hlavní tah mají být zaslepeny.

„O jiných řešeních nechce policie ani slyšet. Pokud by tato varianta měla v něčem fatálně narazit, realizovat ji nebudeme a vše zůstane tak, jak je dnes. Nepůjdeme přes mrtvoly jako u velkých staveb,“ prohlásila hned v úvodu besedy ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Problémem bude najít cestu na pole pro farmáře

Setkání se zúčastnila necelá dvacítka obyvatel všech tří osad. A jak se hned vzápětí ukázalo, záměr tak, jak je naplánován, opravdu narazí. Občanům se příliš nelíbí posunutí autobusových zastávek dál od místních částí a velké výhrady mají k zaslepení ostatních napojení místních částí.

Problém by to byl zejména pro farmáře, který provozuje areál na jižním okraji Svatého Kříže. Vlastní ale i pole za silnicí, která musí obdělávat a na něž se musí dostat. Dosud to může učinit snadno - přes křižovatku naproti Mendlově Vsi.

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Měl by ho obstarat nový kruhový objezd v místech ještě před současným prvním odbočením do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. Plánek je oproti klasickým mapám se severem nahoře pootočen, směr Havlíčkův Brod je doprava, Jihlava doleva.

„Pokud zaslepíte přímé spojení Svatého Kříže a Mendlovy Vsi, nebude mít kudy jezdit. Právě jemu patří pole, po nichž má vézt nová připojovací cesta. Obávám se, že pokud mu znemožníte příjezd na pole, nemusí vám pozemky prodat,“ vyjádřila se předsedkyně osadního výboru Svatého Kříže Ilona Heijting.

Podle Tomáše Hermanna, dalšího z obyvatel Svatého Kříže, ale také opozičního zastupitele, není možné, aby farmář s těžkou technikou jezdil skrz vesnici.

„Jedna cesta je úzká mezi zahradami a zatáčí, tam by se nevešel. Druhá je přímější, ale soukromá, a majitel si nepřeje, aby mu tam někdo jezdil,“ popsal Hermann.

Na zaslepení ostatních odboček policie dosud trvala

Podle projektanta Jiřího Hovorky ze společnosti Blahoprojekt vzešla podmínka zaslepení ostatních napojení osad od policie.

„Pokud by tam byly jen značky, které by umožnily přejet silnici pouze onomu farmáři, hrozilo by, že je ostatní řidiči nebudou respektovat a budou tudy jezdit rovněž,“ nastínil autor navrženého řešení.

Jak dodal, při své práci musel zohlednit nejen samotnou bezpečnost dopravy a chodců, ale musel se vypořádat i s velkými omezeními. Ta spočívají v zasíťování celé oblasti. Pod zemí tu vede vodovod a vysokotlaký plynovod a plánované je zde i nové vedení vysokého napětí.

„Nelze opakovat, že pokud budou připomínky, stavět se nebude. Je třeba nalézt východisko. Proč nepostavit kruhový objezd, který by skutečně bezpečnost zvýšil, a teprve později - podle chování řidičů - řešit jižní napojení Svatého Kříže?“ navrhl Jan Schwarz.

Úkolem projektanta nyní bude přesvědčit dopravního inženýra o smyslu nezaslepovat dnešní jižní křižovatku. Ta je navíc podle místních ze všech napojení nejbezpečnější, protože je na rovince a je na ní dobrý rozhled do všech stran. Jeden nespokojený farmář by jinak mohl celou investici zarazit.

Zastávka se lidem vzdálí, ale bude bezpečnější

Ohledně umístění autobusových zastávek se Hovorkovi podařilo obyvatele přesvědčit. Záliv pro autobusy musí být co nejblíže kruhovému objezdu, protože tu ostatní auta budou jezdit pomalu. To umožní cestujícím snáze přejít rušnou silnici. Pomůže jim i středový ostrůvek.

„Samozřejmě, zastávka by opravdu byla ideální blíž osadám. Ale toto řešení je bezpečnější. Kruhový objezd, který bude pro řidiče neprůhledný, je donutí zpomalit a umožní cestujícím bezpečně přejít,“ pravil Jiří Hovorka.

Celkové náklady na toto dopravní řešení projektant odhadl na 65 milionů korun. O investici by se mělo podělit ŘSD s městem, které bude hradit osvětlení, chodníky i celou novou spojku k Mendlově Vsi, a pravděpodobně i s Krajem Vysočina, jehož majetkem bude přeložka propojení Svatého Kříže a objezdu. K nákladům bude ještě nutné připočítat výkup pozemků.

Kdy by se mohlo nové napojení osad začít budovat, není zatím vůbec jasné. Nejprve musí dopravní inženýr upravený projekt schválit, pak bude následovat administrace celé investice. Záležet bude i na penězích. Se státním podílem by podle Tesařové problém být neměl, jiné to ale může být u města a kraje.

Na havlíčkobrodskou radnici by připadaly výdaje zhruba za 20 milionů korun.

„Jsou to obrovské peníze. Rozpočet je momentálně ve velkém deficitu a takový výdaj by byl značně problematický,“ vzkázal brodský místostarosta Libor Honzárek. On sám je ale velkým zastáncem navrhovaného řešení a věří, že až bude stavba připravena, peníze se najdou.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Řidiče s kradenými traktory za miliony zradila spojka, uvázl uprostřed města

Technická závada překazila plány rumunského řidiče kamionu, který na tahači vezl do Polska dva nové traktory ukradené...

Kráter v silnici, který odolává opravám. Motoristé ho pokřtili na díru do pekla

Premium Mezi brodskými řidiči se stal tento obří výtluk legendou. Je totiž věčný. Objeví se několikrát do roka, nejčastěji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

Přes 30 let s Rusy. Nechtějí válku, ale víc nechtějí prohru, říká byznysman

Premium S Ruskem se Jiří Anderle poprvé seznámil v roce 1986, kdy jako turista navštívil Kavkaz. O deset let později začal do...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

V Pelhřimově testují kino pro seniory, první promítaný film sklidil úspěch

Novou službu, takzvané Seniorkino, testují od ledna letošního roku v Pelhřimově. Jedná se o pravidelné promítání kina...

Kvůli mírné zimě se probouzejí netopýři, jednoho našli i v domově důchodců

I když to podle předpovědí meteorologů konečně vypadá na příchod zimy, její dosavadní mírný průběh ovlivnil chování...

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Tradice či novodobé pojetí? Masopust si lidé ve Žďáru letos užijí dvakrát

Zatímco ještě před šesti lety museli obyvatelé Žďáru nad Sázavou, kteří chtěli vidět nebo na vlastní kůži zažít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...