Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

  11:57
Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při záchranném průzkumu souvisejícím s proměnou části parku Budoucnost. Z nálezů vyplynulo, že dnes viditelné pozůstatky hradeb stojí na základech nejstaršího opevnění. A to je překvapení.

Archeologové odkryli nejstarší část brodských hradeb vybudovaných v roce 1310. Překvapivě na nich vyrostlo až mnohem později opevnění, které se v parku dochovalo dodnes. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Brodské opevnění mělo od dob středověku dvě souběžné linie. Jednak to byly dnes již neexistující vnitřní hradby. Zhruba deset metrů před nimi pak stál parkán, respektive předsunutá hradba.

Ta, která je nejvíce zachovaná a patrná právě v parku mezi budovou AZ Centra a Štáflovou baštou u bývalé obchodní akademie, pochází z roku 1472. „Toto opevnění reagovalo na vývoj dělostřelby, což dokládají masivní dělové bašty,“ ukázal vedoucí archeologického výzkumu v brodském parku Jan Vízner ze společnosti Archaia.

Přibližně deset metrů směrem do města stávala linie starší hradební zdi. „Původně se předpokládalo, že je to nejstarší městská hradba vybudovaná v roce 1310,“ poznamenal Vízner. Nyní už on i jeho kolegové vědí, že to není pravda.

Pomohl jim k tomu objev pod bývalou cestou mezi farním úřadem, kostelem Nanebevzetí Panny Marie a budovou AZ Centra, pár metrů od místa, kde stál pomník podnikatele Vojtěcha Weidenhoffera. Archeologové tu zjistili, že viditelná a zachovalá část hradeb stojí na mnohem mohutnějších základech nejstaršího brodského opevnění.

Přesvědčení i díky keramice

„Základ je zděný, zpevněn byl tehdejší maltou. Je široký zhruba jeden a půl metru, zatímco nad tím stojící parkán má tloušťku poloviční,“ popsal Jan Vízner.

Že jde o nejstarší část hradeb, archeology přesvědčila i keramika. Úlomky nalezené v těch nejspodnějších vrstvách sondy až u skalního podloží pochází ze samého počátku 14. století.

„Objev masivní zdi jsme konfrontovali s historickými plány, se stojícími pozůstatky hradeb i konfigurací terénu a došli jsme k závěru, který už přerostl rovinu teorie. S jistotou můžeme říct, že hledíme na nejstarší těleso brodských hradeb z roku 1310,“ konstatoval Vízner.

Tato hradební zeď byla v polovině 14. století snesena a na její koruně byla vystavěna parkánová hradba. Nové hradby byly vystavěny o deset metrů dál směrem do města. Zajímavé tak je, že se tím vlastně plocha tehdejšího obývaného města o něco málo zmenšila.

Kvůli nálezu se upraví projekt

K dalšímu výraznému přestavění hradeb došlo po husitských válkách a vypálení Brodu v roce 1422. Nový systém byl i reakcí na takzvané poděbradské války z poloviny 15. století. Tehdy byl stržen původní parkán, na jehož místě byl vybudován parkán nový s dělostřeleckými věžemi. Právě ten se dochoval a tvoří hradby, jak je známe dnes.

Objev překvapil i vedení brodské radnice. „Odkrývá se tady mozaika poznání nejstaršího vývoje středověkého města. Přidaná hodnota tohoto objevu je vysoká,“ komentoval místostarosta Libor Honzárek.

Jak dodal, město nyní bude ve spolupráci s architektem Zdeňkem Sendlerem, z jehož návrhů proměna parku vychází, hledat možnosti, jak objev nejstarších hradeb do projektu zakomponovat. „Chtěli bychom ho decentní a esteticky pro historiky i architekty přijatelnou formou přiznat,“ přemýšlí Honzárek.

Archeologický průzkum nechalo vedení města provést v souvislosti s úpravou části parku mezi kostelem, farou a rybníkem Hastrman, který je z celého parku nejnavštěvovanější. Tento prostor dostane novou tvář jako v pořadí druhý, už před lety se upravovalo prostranství za AZ Centrem a v okolí rybníka Očko.

Průzkum potrvá do konce prázdnin

Ve druhé etapě se počítá s prořezáním a případně vykácením starých stromů a keřů. Více otevřít by se měl výhled na rybník a k soše Karla Havlíčka Borovského. Trávníky se zde mají změnit v pobytové louky. Změní se povrchy a trasování cest i mobiliář. Vše by mělo přijít na 26 milionů korun a má být stavebně dokončeno v listopadu.

Archeologové v parku pracují třetí týden. Čeká je ještě detailnější průzkum nejbližšího okolí kostela, kde v minulosti býval hřbitov. Nová překvapení i ověření faktů o opevnění ale očekávají i od výkopu pro vodovodní řad směrem k rybníku.

Lokalita by si podle odborníků zasluhovala podrobný průzkum. Ten však archeologové nedělají, jejich úkolem je průzkum záchranný. „Nekopeme, kde chceme my, ale kde je to nezbytné pro další postup prací. Nahrazujeme likvidaci bezohlednou likvidací systematickou, řízenou a dokumentovanou,“ s úsměvem podotkl ředitel Archaii Petr Juřina.

Když každé kopnutí do země mění historii města

V údolí Stříbrného potoka archeologové objevili pozůstatky po velkém hutním provozu centrálního rázu ze 13. století.

S trochou nadsázky lze říct, že každé kopnutí archeologů do země podstatně mění dosud známou historii Havlíčkova Brodu. Za poslední dva roky na území města došlo k několika zásadním a nečekaným objevům. K většině v souvislosti se stavbou obchvatu.

Některé z objevů byly doslova převratné. Mezi ty se dá řadit nález pozůstatků rudního mlýna ve Stříbrném údolí na jihovýchodním okraji Brodu. Pochází už z první poloviny 13. století. Původně se předpokládalo, že se stříbro v okolí Brodu začalo těžit až o pár desítek let později.

Mlýn na drcení stříbrné rudy to zároveň nebyl ledajaký. Byl součástí velkých středověkých hutí. Archeologové proto hovořili o nálezu celoevropského významu. „Podobných unikátů je jen málo, víme jen o jednom podobném objeveném ve Francii,“ zmínil vedoucí archeologického týmu Jakub Těsnohlídek.

Při demolici statku U Vojtěcha pak archeologové objevili pozůstatky prapůvodní staré slovanské osady Brod. Ta ještě předcházela samotnému založení hornického města, s čímž se spojuje letopočet 1234. Na místě bouraných stavení narazili na množství keramiky a dalších artefaktů. Existence osady se tušila, uváděla se ale trochu jiná lokalita.

Skoro nic se až do nedávných objevů nevědělo o existenci cihelny poblíž Termesiv. Ta byla v provozu jen krátce v polovině 19. století. Později na jejím místě vyrostl tábor pro dělníky stavějící železniční tunel. To rovněž byla nepříliš známá etapa historie Brodu.

„V táboře žilo několik desítek lidí. Do jednoho domu dvacet metrů dlouhého a pět metrů širokého se postelí vešlo poměrně hodně. Italové tu byli s celými rodinami. Čeští dělníci měli pryčnu vedle pryčny, podobně jako v kasárnách,“ přiblížil po průzkumu lokality Těsnohlídek.

V těsném sousedství pak archeologové objevili jámu z doby nedávno minulé, která byla tajena snad záměrně. Byla v ní kontaminovaná zemina odtěžená po havárii ropovodu u Bartoušova z roku 1980. O události existuje jen minimum záznamů.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

Oslavy Zelené hory vrcholily krojovou poutí, chrámem zněly cimbál i dudy

Oslavy jubilejního 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholily lidovou...

Papírová krajka je jako kouzlo. Vytváříte sen a něhu, říká jejich autorka

Přestože historie tvorby papírové krajky je velmi pestrá a sahá několik staletí nazpět, patří zatím stále k méně známým...

Rychlé dohody i týdny tápání. Vyjednává se i v menších městech Vysočiny

Povolební vyjednávání jsou v plném proudu i v menších městech Vysočiny. Někde byla dohoda velice rychlá, jinde může...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR ACCOUNTANT (50.-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...