Nemusíte hned měnit celý svět. I malé krůčky se počítají. Úklid, pečení, nákup, balení dárků, zdobení stromečku a milion dalších drobností, které je potřeba zařídit. Je to ale všechno opravdu třeba? Co když to jde jinak, a ještě k tomu udržitelně?

________________________________________________________________

Říkáte si co, může udělat jednotlivec? Prostě se rozhodnout, že v této náročné době si připraví Vánoce Šťastné a Zelené, tedy udržitelné. Udržitelné Vánoce by měli plnit takzvané 3 P. People – Planet – Profit.“, vysvětluje Martina Kafková z agentury M-Ocean, která již leta organizuje udržitelné dílny a eventy.

People

Každý má možnost začít zlepšením vlastního ohleduplnějšího jednání a tím přispět k celkovému zlepšení atmosféry ve společnosti. Zkuste například umístit do společných prostor hezkou vánoční dekoraci a pečovat o ni. Darujte oblečení, které nepotřebujete na charitu. Podpořite svoji komunitu nakupováním dárků od lokálních výrobců a sociálních podniků ve svém okolí.

Dobromapka - mapují pro vás produkty a služby, jejichž nákupem můžete podpořit ty, kdo to nejvíc potřebují.

Ekomapa - interaktivní ekomapa, najdete zde služby, možnosti ale i přírodní krásy, které úzce souvisí se životním prostředím a přírodou.

Stravování a potraviny - Zrevidujte zásoby. Pokud zjistíte, že máte více jídla, než zvládnete snít odneste jej například do potravinové banky. Nebo si pořiďte skvělou kuchařku „Zachraň jídlo v kuchyni“ a naučte se spotřebovat jídlo skoro bez zbytku.

První český 100% veganský box  - Každý měsíc překvapení. Originální Vegan box můžete odebírat jako měsíční předplatné nebo i jednorázově. Ekologická krabička bude vždy obsahovat 100% vegan novinky a nikdy nebudete dopředu vědět, co vás za dobroty v krabičce čeká. 

Planet

Pokud se zamyslíte a zredukujete svoje požadavky, například tím, že budete vybírat šetrné produkty a nebudete zbytečně plýtvat. Nakoupíte dárky, které mají větší dobu užití a jsou připravené k opravám. Velké firmy jako jsou Krups, Rowenta, Tefal a další se dlouhodobě zavázali, že jejich výrobky budou opravitelné po dobu 10 let.

Recyklované balení dárkůBe Nice nabizí nejen ekologické papíry,  ale i krabičky, jmenovky, samolepky a provázky – prostě vše na vkusné a praktické zabalení vánočních dárků. Navíc krásná přáníčka, které navrhla česká ilustrátorka Bára z Nikolajky.

Ekodrogerie - Tierra Verde je největší česko-slovenský výrobce ekodrogerie v České republice. Vánoční balíček, který potěší nejen vaši maminku, obsahuje osvěžující sprchový gel, kaštanový šampon a přírodní lufa v taštičce s příběhem. 

Veganská ručně litá sojová svíčka Yage - 100% přírodní, žádné škodlivé látky a kvalitní esenciální oleje příjemně provoní váš byt a pozitivně ovlivní vaše fyzické i psychické zdraví. Vánoční atmosféru vám vykouzlí Cedar #06 v kombinaci s pomerančem a hřebíčkem.

Profit

Samozřejmě všechny tyto udržitelné aktivity a změny by pro každého z nás měli být ekonomicky výhodné. Nejde zde o zisk, ale o to udržet finance ve stavu, který dělá jejich majitele šťastného a veselého. Méně je pro naši planetu na hmotné úrovni více. Nebojte se zeptat vašich nejbližších co si přejí na Vánoc. 

Neumíte si Vánoce představit bez živého stromku? “Odstrojený stromek můžete odložit vedle veřejně přístupných nádob na směsný odpad, ke kontejnerům na tříděný odpad nebo odvézt na speciální sběrná střediska. Následně bývají zpracovány například do kompostu,” říká Jana Kutlíková, CEO eko e-shopu Zemito.cz.

  8:00