Vysoké hory sahající k obloze, nespočet tyrkysových jezer a lidé, kteří vás vřele vítají.

Krajinný skvost Korutany si okamžitě zamilujete. Nádherný výhled, fascinující ledovce, tisíce vodopádů, průzračné řeky a jedinečné druhy divokých zvířat.

Naše putování jsme po příjezdu úchvatnou horskou cestou zahájili v kouzelné vesničce Heiligenblut. Vysoko ležící alpské vesničce s dominantní kostelní věží vytváří pozadí nejvyšší hora Rakouska Grossglockner, která připomíná svým tvarem zvon. Svůj název vesnice získala podle legendy o lahvičce Kristovou krví, kterou převážel dánský princ Brictius na cestě z Cařihradu v roce 914.

Po prozkoumání vesničky s dlouhou historií jsme okusili pravou horskou atmosféru poblíž zasněženého vrcholku Grossglockneru. S místním průvodcem jsme se vydali na túru. Kromě výhledu na ledovec Pasterze a několik dalších hor se nám nabídlo setkání s majestátními kozorožci. Kamzíci byli v Taurech téměř vyhubeni, naštěstí se podařilo je navrátit zpět do jejich původního domova. 

Náš dobrodružný výstup začal ve více než dvou tisících metrech nad mořem a celé naší skupině rychle vyhládlo. Odměnou nám bylo typické jídlo této oblasti, Käsenudeln, taštičky plněné sýrem, které jsou přelité máslem. Nasyceni jídlem i výhledem jsme se vydali do vesničky Goldgräberdorf Heiligenblut, vyzkoušet své štěstí v rýžování zlata. Místní správce nám povyprávěl jak dělníci z hor sjížděli po sněhu každý s dvaceti pytli zlatonosné rudy a pomohl nám narýžovat si zlato na památku.

Aby náš výlet byl ještě akčnější vyzkoušeli jsme i rafting z Cam&Cool’s Outdoorcampu. Jen pár kilometrů od campu se nabízí možnost vyjet vlakem a později lanovkou na Mölltalský ledovec do střediska Flattach, které v zimě nabízí desítky kilometrů sjezdovek. Na ledovci se dá lyžovat celý rok, což je vzhledem k tomu, že jsme před pár hodinami pobíha- li venku v plavkách, opravdu fascinující. 

Místní obyvatelé vymysleli obdivuhodný systém, ve kterém je zorganizováno více než sto výletních destinací. Některá ubytování nabízejí zdarma tzv. Korutanskou kartu, po jejímž prokázání získáte buď slevu, nebo dokonce volný vstup na některá místa. Je velmi inspirativní sledovat, jak si místní uvědomují, jakou krásou jsou obklopeni. 

V návštěvnickém centru národního parku v Mallnitzu jsme měli tu možnost projít si propracované expozice, které nejsou jen pasivním přenašečem informací. Centrum nabízí i laboratoř, ve které jsme si mohli prohlédnout pod mikroskopem spoustu živočichů. Národní park Vysoké Taury v Rakousku jsou opravdu krásné místo, které vám doporučuji navštívit. 

Kostelní věž ve vesničce Heiligenblut

Kostelní věž ve vesničce Heiligenblut

  17:19