Taky se vám občas stává, že vám v nejméně vhodnou dobu vypadne něčí jméno, nebo že stojíte bezradně ve spíži a nevíte, co hledáte? No jo, mozek je třeba trénovat! Poradíme, jak na to.

Pokud chcete zůstat duševně co nejdéle svěží a uchovat si paměť a myšlenkové pochody ve skvělé kondici, je třeba nezpohodlnět a dopřávat mozku nepřetržitý trénink. Můžete se za tím účelem přihlásit do některého z mnoha kurzů trénování paměti, skupinového nebo privátního, ale můžete mozek procvičovat i sama, ať už cílenou koncentrací či zvýšením pozornosti. Autorka knihy Jak zlepšit paměť a koncentraci aneb Mozkocvična do kapsy Lenka Šnajdrová (mimochodem celková vítězka loňského ročníku soutěže Žena roku) vám dá pár snadných tipů pro zlepšení paměti, které může ve svém životě využít opravdu každý.

1. Dostatečně spěte


Únava zhoršuje soustředění a bez pozornosti naše paměť pochopitelně slábne.
Doporučená doba spánku se liší s věkem a jeho potřeba se snižuje. U dospívajících se doporučená doba spánku pohybuje mezi 7 a 9 hodinami. Dostatek spánku také může zabránit mnoha onemocněním.

 

2. Zdravě se stravujte


Potraviny s velkým množstvím soli, cukru a tuku mozku neprospívají!
Daleko více ocení ořechy a bobulovité ovoce. Některé studie také prokázaly, že na prevenci demence má příznivý vliv středomořská strava.

3. Učte se nové věci. Nikdy není pozdě!


Představte si mozek jako sval – když ho namáháte, tak roste a sílí. Když ho nezapojujete, ochabuje.

4. Hýbejte se


Ve zdravém těle zdravý duch. To není klišé! Každodenní svižná procházka nebo mírné aerobní cvičení přivede do mozku kyslík. Lépe mu to pak pálí!

5. Čtěte!


Čtení rozvíjí fantazii, udržuje a rozšiřuje slovní zásobu. Nemluvě o tom, že budete mít stále dobré náměty k rozhovoru.

6. Buďte pozitivní


Smějte se, radujte se a buďte společenští. Pozitivní myšlení má totiž blahodárný vliv na zdraví, tedy i paměť.

Další tipy, jak udržovat paměť v kondici, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.

  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:23