Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Hormony a emoce: proč někdy záříme a někdy máme náladu pod psa

  • 2
Možná se občas sama sebe ptáte, proč vaše nálady připomínají horskou dráhu. Někdy máte energie na rozdávání, jindy jste v totálním útlumu. Odpověď je prostá, je to vaše ženská přirozenost. Mohou za to hormony.

Stěžejní roli v tom, jak se zrovna cítíte a v jakém se nacházíte vnitřním rozpoložení, hrají hormony. Tyto látky mají vliv na činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu, a to co se tělesného, ale také duševního stavu týče.

Hormonální systém je dokonale sladěný, jako jedna úžasná velkolepá symfonie. Jakmile v něm něco zaskřípe – jedny housle zahrají falešnou notu – ihned to poznáte.

Kdo nezažil, nemá zdání…

S hormonální nerovnováhou a jejími důsledky se dnes potýká stále více žen, přesto jsou jejich problémy okolím často přehlíženy nebo bagatelizovány stylem „no jo, hysterická ženská, má zase své dny, vydrž, to přejde“...

Kdo si nikdy neprošel hormonálním chaosem, ten velmi snadno vynáší podobné soudy. Na rozdíl od žen, které se měsíc co měsíc potýkají s hormonálními výkyvy. Věřili byste, že vědci napočítali více než 150 příznaků premenstruačního syndromu?

Mezi ty nejčastější patří podrážděnost, náladovost, úzkost, poruchy spánku, depresivní nálady, neschopnost se soustředit, bolesti břicha či hlavy, otoky kotníků a očních víček, nepříjemné pnutí v prsou, nadýmání, pocit plnosti, ale také neobvyklý hlad či nadměrná žízeň. A to zdaleka nejsme u konce.

Není proto divu, že jsou dny, kdy ženy zrovna neoplývají dobrou náladou a snadno vystartují i při sebemenší zámince. Gender specialistka Lilia Khousnoutdinova popisuje některá zvlášť exponovaná období a fáze v životě žen, kdy hormony hrají prim, a radí, jak jimi projít v co největším klidu a pohodě:

  • PMS (premenstruační syndrom): Může to znít kontraproduktivně, ale v tomto období je dobré nesnažit se za každou cenu udržet balanc, ale naopak si spíš věci plánovat dopředu, dopřát si větší komfort a – v uvozovkách – vyjít tomuto stavu pokud možno vstříc.
    Pro ženy během PMS je zpravidla důležité častěji odpočívat, více spát, nemuset příliš komunikovat s lidmi, obzvláště s těmi, s nimiž nemají zcela pozitivní vztahy, a obecně ctít větší citlivost, potažmo i podrážděnost svého těla i na emoční úrovni. Je to tedy ideální příležitost pro koupele, ležení v posteli, horký termofor a prostor pro sebe, což je určitě ten nejlepší způsob, jak nesklouznout do negativních emocí.
  • Těhotenství: Toto je období citlivé po všech stránkách a má mnoho fází. Každá žena prožívá těhotenství jinak a obecné rady jsou dost často k ničemu. Navíc během těhotenství se různá období střídají velmi intenzivně. To, co řešíme v prvním trimestru, je úplně jiné ve druhém nebo před porodem.
    Obecně však platí, že jsem v takzvaném požehnaném stavu, který je důležitý a jemuž je nutno vzdát úctu a hold tím, že se snažím ulevit si od věcí, které jsou pro mě fyzicky i psychicky náročné. Věnovat pozornost sobě. Svému miminku. Trávit pokud možno více času v přírodě a pečovat o své tělo, například prostřednictvím těhotenské jógy, masáží shiatsu (šiacu) nebo jiné formy „tělesné výživy“, která mi pomůže i během těhotenství zůstat v co největším klidu.
  • Menopauza: Je dobré začít se na tuto fázi připravovat ještě před samotným přechodem, obzvlášť pokud máte v plánu zkusit spíše přírodní než hormonální preparáty. Ty opravdu stojí za to s předstihem začít užívat v době, než začnou být symptomy menopauzy těžké, až nesnesitelné.
    V každém případě je vhodné konzultovat postup s lékařem (či bylinkářem), protože jde o proměnu ženského těla, která je značná a má určité požadavky. Dobrá zpráva je, že i v období přechodu lze zmírnit mnoho příznaků právě tím, že si vyberete vhodné doplňky stravy a zároveň se začnete více věnovat svému tělu. Obecně platí, že to, co mám ve dvaceti takzvaně zadarmo, díky přírodě, pro to už v padesáti musím něco udělat. Pečovat o své tělo a jeho potřeby se tedy v období přechodu vyplatí dvojnásob.

  • Vybrali jsme pro Vás