21. června 2018 budeme mít po dvou letech opět jedinečnou možnost navštívit Lobkovický palác, sídlo německého velvyslanectví v Praze. A je to skutečně mimořádný zážitek!

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví – 21. 6. 2018


Na návštěvníky čeká během nejdelšího dne v roce zajímavý a pestrý program. Budou mít jedinečnou možnost mluvit s německými diplomaty a zajímavými osobnostmi z oblasti česko-německých vztahů. Pro ty, koho zajímá výuka němčiny, studium anebo práce v Německu je připraveno několik interaktivních prezentací. Zájemce o popularizaci vědy potěší představení pod názvem Science Slam, které jako takové vzniklo v Německu a zábavnou formou spojuje poezii a vědu.


Historie v každém koutku paláce


Lobkovický palác patří k nejpůsobivějším a nejkrásnějším barokním palácům v Praze, který navrhovali začátkem 18. století italští architekti pro hraběte a tehdejšího mincmistra Karla Přehořovského. Pro zájemce o toto téma nabídne ambasáda s historičkou umění komentované prohlídky reprezentačních prostor, které jsou jinak nepřístupné.Ambasáda významně vstoupila koncem 20. století do německých, ale i do českých a evropských dějin. Když koncem léta v roce 1989 začaly tisíce občanů z tehdejší NDR přelézat plot ambasády a po několika týdnech uslyšeli spásné věty tehdejšího spolkového ministra zahraničí Genschera, že mohou vycestovat do spolkové republiky, daly se do pohybu události, které byly začátkem Sametové revoluce v Česku a dalších zemích s komunistickými režimy.

Ambasáda připravila k tomuto historickému milníku foto a video dokumentaci. Kromě toho bude možnost mluvit s očitými svědky těchto událostí, anebo s „bývalým občanem NDR“, který pobýval tehdy na velvyslanectví, v rámci programu pod názvem „Živá knihovna“, který zájemcům o rozhovor vylíčí své zážitky.

Zábava i pro nejmenší návštěvníky


Po celý den bude k dispozici fotbalová aréna, ve které si bude moct zakopat každý, kdo bude mít zájem. S Německým fotbalovým klubem Praha je připraven malý turnaj pro dětské i dospělé týmy. Malé návštěvníky a jejich rodiče jistě potěší skákací hrad. S česko-německou školkou Kids Company si děti mohou vyrobit talismany na klíče v česko-německých barvách a pohrát si puzzlem od firmy Ravensburger.

Nejlepší na konec


K závěru dne vystoupí dvě hudební skupiny. V 18.30 začíná koncert česko-německé vokální kapely Voices, po němž bude následovat vystoupení skupiny Oansno (bavorsky: „ještě jedno“) se zvuky reggae, techna, balkánské dechovky.

Láska k Německu prochází i žaludkem


Kulinářský tým pro Den otevřených dveří bude po celý den připravovat německé speciality. Ochutnáte obatzdu s preclíkem, currywust, bramborák s jablečným pyré, špecle anebo „Datsch-Wecken“, pivo, víno, limonády a kávu.

Program:


9:00 - 12:30 - Dopoledne pro školy, nutná přihláška prostřednictvím internetu

14:00 - Pro širokou veřejnost bez přihlášení, vstup volný

19:00 - Uzavření reprezentačních prostor ambasády

18:30 - 20:30 - Večerní koncert - Voices, Oansno

  8:06,  aktualizováno  26. března 2019 11:15