Cítíte se malátně? Dostihla vás jarní únava? Příčinou je to, že je naše tělo po zimě zaneseno toxiny, které se potřebují dostat z těla ven. Vyžeňte je!


Pitný režim během dne


Nepijte, až když pociťujete žízeň. V takovou dobu už tělo „křičí“ po doplnění tekutin, a to je špatně. Pijte v průběhu celého dne. Tělo totiž ztrácí vodu už během spánku, a proto je potřeba začít hydratovat hned poté, jak vstaneme. „Pít bychom měli rovnoměrně po dobu celé aktivní části dne - dohánět množství tekutin před spánkem není řešení. Během odpočinku se zpomaluje metabolizmus, plný močový měchýř nás navíc bude nutit vstát na toaletu a spánek kvůli tomu nebude plnohodnotný. Pití vody v průběhu dne zvyšuje její účinnost pro organismus,“ radí gastroenterolog a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik a dodává, že nejlepší je najet na pitný režim jako na dobrý zvyk.


Po probuzení vypijte ideálně dvě sklenice vody, pomůžete tak aktivovat vnitřní orgány. Pokud se vám podaří vypěstovat si návyk do dvanácté hodiny vypít přibližně litr tekutin, tělo vám bude více než vděčné: „Pravidelné pití vody nalačno každé ráno zároveň posiluje zdravé hubnutí, protože zmenšuje pocit hladu a snižuje sklon k přejídání,“ vysvětluje Peter Minárik.Jak pít při jídle


Pití vody během jídla má také svá pravidla. Trávicí systém sice pracuje mnohem lépe, pokud je dobře hydratován, ale to neznamená, že bychom mu měli dopřát velké dávky vody, právě když zpracovává snědené jídlo.

Naopak sklenice pramenité vody vypitá půl hodiny před jídlem podporuje tvorbu enzymů. Je zdrojem živin pro trávicí systém, posiluje průtok lymfy a z těla tak odcházejí škodlivé látky, dochází k detoxikaci močového systému. Správné množství vody vypité před jídlem nejlépe pomůže našemu tělu s vyplavováním toxinů nadcházejících se především v ledvinách, játrech a ve střevech.Pramenitá voda jako základ


Nejvhodnější k pití je čistá pramenitá voda, která by měla tvořit 90 % denního pitného režimu. Toto pravidlo si stále mnozí lidé neuvědomují a staví svůj pitný režim na tekutinách, jako je čaj nebo káva, což je velká chyba. „Pramenitá voda obsahuje minerály v rozmezí 150–400 mg/l a ze zákona se do ní nesmí přidávat žádné jiné látky s výjimkou oxidu uhličitého,” říká Beata Karvašová, zodpovědná za kontrolu kvality pramenité vody z Rajecké doliny.Kolik toho vypít?


Příjem tekutin závisí mimo jiného i na tom, zda cvičíme a jakou máme celkovou fyzickou aktivitu. „Příjem tekutin ovlivní i to, kolik vypijeme nápojů s odvodňujícím účinkem (kávy, černého čaje) a v případě žen také to, zda jsou těhotné nebo kojící. Velkou roli hraje i zdravotní stav, při horečkách nebo průjmech bychom měli přijímat zvýšené množství tekutin. Obecně ale platí, že by dospělý člověk měl vypít  2 3 litry tekutin denně,” uvádí nutriční terapeutka Martina Korejčková.

 


  13:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:30