Doporučujeme

Nenechte své děti trpět!

Násilí, výprask, psychické týrání, poni­žování nebo ‚jen‘ nezájem. Tomu všemu jsou některé děti vystaveny. Nebuďme lhostejní!

Přes veškeré kampaně a dohled škol i sociálních služeb je u nás stále přes 2 % týraných, zneužívaných či zanedbávaných dětí. Česká republika se podle průzkumů řadí mezi státy s největším výskytem týraných dětí. Smutné je, že až v 80 % jsou děti ohroženy tam, kde by se měly cítit nejbezpečněji – doma. Násilníky jsou biologičtí rodiče, především otcové, otčímové, macechy a zbytek příbuzenstva. Nadpoloviční většina případů se týká dětí předškolního věku a vůbec nejvíc jsou ohrožena miminka a batolata. V důsledku špatného zacházení v Česku umírá kolem padesáti dětí ročně! Kvůli lhostejnosti, nevšímavosti či neochotě ‚pálit si prsty‘ trpí zbytečně dlouho tisíce dětí, které si odnášejí dalekosáhlé, mnohdy i celoživotní následky.


Kdo je hrozbou?

Týrající osobou se může stát každý bez ohledu na věk, postavení nebo vzdělání. Záleží na okolnostech. Sklony k tomu mají zejména:

› Ti, kdo byli sami týráni.

› Lidé závislí na alkoholu a dal­ších drogách.

› Osoby s patologickými povahovými rysy (agresivita, sadismus, sexuální deviace, komplexy méněcennosti…).

› Stresovaní rodiče (přepracovanost či nezaměstnanost, neuspokojivý partnerský vztah…) a lidé v obtížných životních podmínkách (chronická nemoc nebo invalidita, chudoba, vyřazení ze společnosti...).

› Nezralé osoby – příliš mladé či naopak staré na rodičovství.

› Členové sekt, stoupenci alternativního způsobu života apod.



Podle statistik jsou agresory spíše muži, většinou však s vědomím a za pasivní podpory partnerky. Ženy zase ča­s­těji zanedbávají povinnou péči.



Kdo je týrán?

Nejčastějšími oběťmi se stávají:

› Děti, které se rodičům z něja­kého důvodu ‚nelíbí‘ (fyzicky či mentálně postižené, ‚nehezké‘), nechovají se ‚roztomile‘, špatně prospívají, jsou neobratné nebo prostě jen nevlastní či nechtěné.

› Děti s lehkou mozkovou dysfunkcí, neurotické, náladové, neklidné a hyperaktivní, či naopak uzavřené, neaktivní.

› Také děti úzkostné a plačtivé nebo zase zlostné a impulzivní.

› Obětí krutého zacházení i zabití se často stávají miminka jen proto, že nechtějí spát, křičí a plá­čí.



Pomozte i vy

Je důležité nezavírat oči. V mno­ha případech může týranému dítěti zachránit život právě včasná pomoc.

› Jste-li rodiče a občas vám ‚ujedou‘ nervy – neztrácejte klid a nejednejte v prvním impulzu. Uvědomte si, že můžete vážně ublížit i nechtěně, např. třesením plačícím nemluvnětem či strčením do stojícího dítěte. Týrá-li dítě váš par­tner, zabraňte mu v tom všemi způsoby.

› Jste-li příbuzní či učitelé – všímejte si stavu svěřených dětí, na týrání ukazují modřiny, škrábance, ale i změna cho­vání (ustra­še­nost, plačtivost, za­mlk­lost).

› Máte-li podezření, že například s dítětem od sousedů není něco v pořádku, zkuste získat víc informací, případně se o tom pobavte s někým důvěryhodným z rodiny.

› Pokud jste zjistili týrání či zanedbávání dítěte, obraťte se na policii nebo sociální odbor, tam se věci ujmou odborníci.



  • Vybrali jsme pro Vás