Doporučujeme

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Vyzkoušejte terapii chladem. Pomůže při bolestech i bušení srdce

  • 0
Mrznete a je vám zima? Nejspíš budete souhlasit s tím, že to není zrovna moc příjemný pocit. Věděli jste ale, že chlad může mít i pozitivní účinky na vaše zdraví? Ne nadarmo si využití chladu a mrazu jako léčebného prostředku vydobylo v medicíně už i odborné označení – kryoterapie.

Dráždivé podněty chladem způsobují, že se procesy probíhající v těle zpomalují, vylučuje se méně látek, které podporují záněty, nervový systém vysílá menší množství signálů o bolesti a krevní řečiště se zužuje. Chlad navíc podporuje i prokrvování.

Těchto předností už využívá akutní medicína – například po prodělané mozkové mrtvici se tělesná teplota uměle sníží na 35 °C. Tím se minimalizují požadavky mozku na kyslík, a to v konečném důsledku zabrání odumírání mozkových buněk.

I v chemoterapii se využívá síla chladu

Nové výzkumy ukázaly vysoký potenciál chladu i při léčbě pacientů nemocných rakovinou. Když mají tito pacienti během chemoterapie navléknuté vychlazené rukavice a ponožky, dochází v menší míře k poškození nervů. Chlazení kůže na hlavě zase chrání před vypadáváním vlasů. Ale i v běžném životě se nabízí široká paleta využití chladu.

Diabetici, pozor!

Lidé s poškozenými nervy, například diabetici, by s chladem měli zacházet velmi opatrně. Kvůli poruše citlivosti pokožky ho totiž nevnímají správně. Místo chladicího polštářku je možné použít i mražený hrášek v sáčku. 

Studená voda tiší bušení srdce

Při spěchu nebo rozrušení se člověku obvykle rozbuší srdce, určitě jste to už také někdy zažili. Co pomůže? Vypijte v takové situaci naráz velkou sklenici studené neperlivé vody. Blízko hrtanu až k srdci totiž probíhá nerv, který může zklidnit srdeční činnost. Ochlazení v krku tenhle nerv nenásilně stimuluje. Chladicí sonda ulevuje při bolestech zad

Specifické problémy se zády, například při spondylolistéze (posunu obratle dopředu oproti obratli pod ním), řeší lékaři ošetření dusíkem. Dusík vychlazený na -60 °C se tenkým katétrem zavede do nervu, který způsobuje bolest. Pacient pak v postiženém místě nic necítí.

Kryokomora zahání revmatické příznaky

Při bolestech kloubů zánětlivého původu může pomoct návštěva kryokomory. Při teplotě -110 °C v ní pobudete několik minut, chlad zatím zablokuje akutní bolest. Doporučuje se opakovaná návštěva. U některých zdravotních pojišťoven je možné čerpat na terapii příspěvek pro dárce krve, plazmy a kostní dřeně.

S sebou si na kryoterapii vezměte bavlněné věci či starší plavky.

Studený zábal mírní otoky

Při výronech, pohmožděninách a otocích může studené zmírnit bolesti a předejít tomu, aby postižené místo hodně oteklo. Držte poraněnou část těla ve výšce a chlaďte ji chladicím polštářkem zabaleným do navlhčeného plátěného ubrousku. Důležité je dodržet pravidlo, že se místo ochlazuje deset minut v kuse, pak následuje desetiminutová přestávka. Pokud potřebujete, můžete chlazení zopakovat.

Tekoucí voda funguje skvěle na spáleniny

Při lehčí formě spáleniny nebo opaření pomáhá rychlé ochlazení pod tekoucí vodu z kohoutku (cca 15 °C) po dobu maximálně dvou minut. Ovšem poranění tohohle typu, jejichž rozsah je větší než plocha jednoho prstu, musí ošetřit lékař!

Studená žínka zabírá při bolestech hlavy

Bolest hlavy často vyvolává nedostatek kyslíku. Mírný chlad způsobí, že se cévy stáhnou, a jakmile podráždění chladem ustoupí, dostane se do mozku krev obohacená kyslíkem. Namočte proto žínku do studené vody smíchané se dvěma kapkami mátového oleje a přiložte na pět minut na čelo.

Kostky ledu tiší bolesti zubů

Chlad ulevuje také v ústech. Bolesti zubů tak můžete držet v šachu až do návštěvy zubního lékaře kostkami ledu. Nejprve vychlaďte ledem ústní dutinu – nikdy ho nepřikládejte hned na bolavý zub. Pak teprve intenzivně zchlaďte postižený zub polovinou kostky ledu.

Tekutý dusík ničí odolné bradavice

Nejlepší metodou, jak se zbavit bradavic, je jejich ošetření tekutým dusíkem, které provede praktický lékař či dermatolog. Při -196 °C se v buňkách bradavice vytvoří ledové krystalky, a buňky pak odumřou. Dusík se aplikuje podle délky kořenů bradavice, ale většinou stačí jen jedno ošetření.


  • Vybrali jsme pro Vás