Doporučujeme

Kdy je nejlepší čas na dítě?

Jakou máte šanci zplodit dítě, v pořádku ho donosit a bez problémů porodit ve 20, 30 a 40 letech? V kterém věku je v průměru plodnost českých žen na nejvyšším bodě a kdy naopak prudce klesá??

Věk do 20 let


Vaše tělo a hormony: První menstruace přichází mezi 11. a 14. rokem života. Až do 20 let je ženský cyklus povětšinou nepravidelný. V pořád­ku je, pokud se pohybuje někde mezi 28. a 31. dnem cyklu. Váš organismus z gynekologického hlediska stále ještě není zcela zralý. Dotvářejí se sekundární pohlavní znaky a zbytňují reprodukční orgány. Hormony, které jsou důležité pro plodnost (tedy estrogen a FSH, tj. hormon, který uvolňuje vajíčka z vaječníků), sice s blížící se dvacítkou začínají být pomalu v normě, ale vaječníky nepracují ještě tak, jak by měly, a hlavně děloha ještě není připravená.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Otěhotnění je možné. Ovšem spojení podvěsku mozkového (odkud se vysílá hormon FSH) a vaječníků, takzvaná hypofýzo-ovariální osa, ještě většinou nefunguje dostatečně. Tedy pravděpodobnost otěhotnění není tak vysoká. Pokud k tomu přece jen dojde, můžete mít v těhotenství problémy. Těhotenství bývá rizikové, je tu vysoké riziko potratů – a rodit můžete, zvláště do 18 let, spíše císařským řezem. To vše hodně záleží na fyzických a genetických předpokladech. Problémy budou mít především velmi štíhlé dívky. Příroda to tak zařídila. Zkrátka, dovolí otěhotnět jen ženám, které budou mít dostatečné (a správné) množství tuku v těle, aby dokázaly v dřívějších těžkých podmínkách ony i dítě v jejich těle přežít.


Věk 20–24 let


Vaše tělo a hormony: Kolem dvacítky byste měla mít už své hormony v normě a men­struační cyklus pravidelný a ustálený. Znamená to, že jak jste na tom s menstruací teď (tzn. kdy přichází a jak dlouho trvá), budete tak i po zbytek svého reprodukčního období. I přesto však vaše tělo z gynekologického hlediska ještě pořád dozrává a  totéž se děje s vaší psychikou, především citovými a sociálními vazbami. Zcela zralá bývá obvykle žena až po 24. roku.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Otěhotnět můžete v těchto letech docela snadno. Ale i tak nemusí být vše v naprostém pořádku. Zvláště, je-li vám jen o něco málo přes dvacet, ještě pořád nemusíte mít na těhotenství dostatečně připravenou dělohu. Znamená to, že když přece jenom otěhotníte, můžete mít těhotenství kompliko­vané a rizikové (i v tomto věku se ještě objevují častěji potraty) a také porod nemusí proběhnout podle vašich představ, podobně jako v období do 20 let. Opět to velmi závisí na celkové stavbě vašeho těla (problémy mívají hodně hubené ženy), ale také na dědičných předpokladech (zeptejte se svojí matky).


Věk 25–30 let


Vaše tělo a hormony: V podstatě došlo k dokončení přípravy vašeho těla na otěhotnění. Dotvořily se ‚ženské křivky’, které zaručují dostatečné tukové zásoby, jež ‚přírodě’ dávají informaci, že jste už na těhotenství energeticky dobře připravená. Hormonální hladina je nejoptimálnější a vaječníky i děloha dobře vyvinuté a správně fungující.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Je to nejlepší věk pro otěhotnění. Po 25. roce života je vaše plodnost s největší pravděpodobností nejvyšší. Také máte ideální podmínky pro donošení dítěte v termínu a nekomplikovaný, pohodový porod. Problém mo­hou mít jen ženy velmi hubené a nebo naopak obézní. Vysoké množství tuku totiž v ženském těle způsobuje nárůst hladiny mužských hormonů. A vysoká hladina mužských hormonů pak zhoršuje činnost vaječníků, a tak přináší i menší šanci otěhotnět (často dokonce i zmizí menstruace nebo se stane nepravidelnou). A pokud se jim přece jen podaří otěhotnět, zase mohou přijít kom­plikace s těhotenstvím a porodem.


Věk 31–35 let


Vaše tělo a hormony: Pomalu se vám zvyšuje hladina  FSH hormonu – který naznačuje začínající zhorše­nou funkci vaječ­níků a tím i problémy otěhotnět. Přímo na poklesu plodnosti se to ale zatím ve většině případů neprojevuje. Problémy má asi 10 procent žen, u kterých lékaři diagnostikují předčasné selhání funkce vaječníků. Nejčastěji to bývají ženy, které mají potíže s imunitou nebo se štítnou žlázou, a pak také kuřačky. Stejně nepříznivě působí také pravidelné pití alkoholu nebo užívání drog.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Jste-li zdravá, máte normální váhu a alespoň částečně dodržujete správnou životosprávu, což znamená hlav­ně nekouřit, je s největší pravděpodobností v pořádku i vaše plodnost. Také byste neměla mít výrazné problémy s průběhem těhotenství. Nicméně, i tak vás lékař po třicítce raději zařadí do kategorie rizikových těhotenství, zvláště rodíte-li poprvé (nemůže přece odhadnout, jak jste na tom s fyzičkou!)... Většina žen rodících v tomto věku ale stále rodí normálně.


Věk 36–40 let


Vaše tělo a hormony: Hladina FSH hormonu se zvyšuje a hladina estrogenu snižuje. To znamená, že sice můžete mít stále ještě pravi­delnou menstruaci, nicméně vajíček ve vaječnících vám pomalu ubývá – a nebo se alespoň zhoršuje jejich kvalita. Také, kvůli snižující se hladině estrogenu, můžete mít potíže s kvasinkovými infekcemi. Estrogen má totiž mimo jiné také vliv na správné PH vaginy.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Po 35. roku má problémy s otěhotněním asi třetina žen a po 38. roku už čtvrtina. Pokud se vám tedy nedaří déle než tři měsíce otěhotnět, raději byste měla zajít na vyšetření (a případně podpořit možnost mít dítě některou z metod umělého oplodnění). Plodnost totiž v tomto období klesá v podstatě z měsíce na měsíc... Pokud už se vám podaří otěhotnět, je ale vyšší pravděpodobnost, že se vám narodí dvojčata a vícerčata. Zvýšená hladina FSH totiž může zapříčinit, že se vám z vaječníku uvolní více vajíček. Po 35. roku můžete mít také problémy s donošením dítěte a je vysoce pravděpodobné, že budete rodit císařským řezem.


Věk nad 40 let


Vaše tělo a hormony: Hladina FSH v těle se stá­le více a ví­ce zvyšuje a v posledním stadiu se může až ztrojnáso­bit, čímž v podstatě ‚zničí’ vaše vajíčka. Už krátce po čtyřicítce můžete začít být citlivější na změny počasí a mohou se vám ta­ké začít dostavovat návaly horka, což pomalu naznačuje blížící se menopauzu... Ta u českých žen obvykle přichází okolo padesátky a hodně přitom závisí, jak už bylo řečeno, i na vašich genetických předpokladech a va­šem životním stylu.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


S příchodem čtyřicítky je pokles plodnosti velmi strmý. Vaše schopnost otěhotnět v podstatě mizí ze dne na den. Otěhotnění bývají jen ojedinělá, zvláště jedná-li se o ženu, která ještě neměla dítě. Je také dost pravděpodobné, že těhotenství skončí potratem. Je zajímavé, že naopak v tomto období spíše docela často otěhotní že­ny, které už děti mají a o další v podstatě neusilují (psychika hraje v schopnosti otěhotnět velmi významnou roli). Častěji se však v tomto věku doporučuje řešit vaši touhu po dítěti některou z metod umělého oplodnění. S postupujícím věkem je pak možné mít dítě jenom díky vajíčku od dárkyně. Děloha totiž stárne pomaleji než vaječníky. Porod přirozenou cestou je jen výjimečný.


Témata: děloha
  • Vybrali jsme pro Vás