Jistě. Nejlépe to půjde v zemi, kde se jazykem, který se toužíte naučit, mluví. Ale rozhodně tam nevyrážejte daným jazykem naprosto nedotčení!

Na učení v cizině je skvělé, že vám jednoduše nezbývá nic jiného, než anglický nebo jiný jazyk používat od rána do večera. Pravidelné mluvení v různých životních nebo pracovních situacích přináší rychlé pokroky. Nejlepší je být v zahraničí sám, když má člověk s sebou partnera, kolegu nebo kamaráda, komunikuje často v češtině a ochuzuje se o příležitost vylepšit druhý jazyk.


Bez dobrých základů je však lepší do ciziny za jazykovým zlepšením nevyrážet. „Když se nebudete schopni hned po příjezdu zapojit do základní konverzace a probrat s místními počasí, cestu do města nebo nezvládnete rozhovor o své rodině či zemi, nebudou vaše začátky jednoduché,“ uvádí Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English. Očekávaný každodenní kontakt s živým jazykem tak může hned od počátku získat trhliny.


Řešením může být návštěva jazykových kurzů v místě pobytu. To už však přicházíte o čas, který můžete věnovat zdokonalování jazyka v hovorech s místními lidmi. Lepší si je proto přivést základy angličtiny s sebou z Česka.


A za jak dlouho lze jazyk v cizině zvládnout tak, aby se člověk nebál pustit do obvyklé konverzace? Po několika týdnech v Británii či Spojených státech začnete rozumět většině toho, co uslyšíte. Pokud nemáte ostych z mluvení, významné zlepšení v aktivní konverzaci ucítíte po několika měsících. Půlroční pobyt už znamená, že budete mluvit hodně plynule, stále se ještě však budete dopouštět mnoha chyb. Chybování však nevadí. Lepší je mluvit a dopouštět se nepřesností než mlčet.


Když budete v cizině tři čtvrtě roku, budou už se vám zdát sny v novém jazyku a také hlava začne „přemýšlet“ anglicky. Zvládnout cizí řeč na vysoké úrovni trvá obvykle alespoň jeden rok. V dalším období už dochází jen k prohlubování slovní zásoby.


Samostatnou kapitolou je získání správné výslovnosti. „Lingvistické studie ukazují, že akcentu už se většinou nezbaví ti, kteří začnou s výukou jazyka v pozdějším věku. Proto je nejlepší začít s angličtinou co nejdříve - už jako dítě,“ doporučuje Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:13