Doporučujeme

Do auta, do města, na sport. Desítka tipů, jak vybrat sluneční brýle

  • 0
Sluneční paprsky nás šimrají na nose, proto je nejvyšší čas nasadit sluneční brýle a ochránit zrak před neviditelným UV zářením. Chystáte-li se pořídit si nový kousek do své sbírky slunečních brýlí, poradíme vám, jak vybrat ten pravý…

Jaké brýle do auta?

Pro mnohé z nás se staly sluneční brýle nepostradatelným doplňkem v každém...

„Při řízení automobilu jsou brýle se čtvrtým stupněm zatmavení naprosto nevhodné pro svoji velmi tmavou, až skoro černou barvu, která omezuje řidičům vidění. Sledujte tedy důkladně návod ke slunečním brýlím,“ nabádá primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

„Dlouhodobým trendem jsou rovněž sluneční brýle se stupňovaným zabarvením, označovaným také jako „gradální“. Znamená to, že ve vrchní části jsou tmavší a vespod světlejší. Pro někoho velmi příjemná a líbivá verze, obzvláště při nižším slunečním svitu. Výrobce je zařazuje do kategorie číslo dvě,“ vysvětluje Skorkovská.

Aby dobře seděly

Ačkoliv jsou nákupy po internetu populární, u slunečních brýlí můžete snadno šlápnout vedle. „Vybíráme podle tvaru obličeje, zákazník by si měl brýle vždy vyzkoušet,“ radí optička Kamila Pavlincová.

Musejí dobře padnout za ušima a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček. Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla – sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Velká skla jsou zároveň módním hitem!

Čím tmavší, tím lepší? Kdepak

Brýle s tradičním tvarem padnou nejen oválným tvářím, ale důležité je, že jsou...

Hlavní funkcí slunečních brýlí je zamezit pronikání škodlivého záření do očí. Ovšem pozor, to neznamená, že čím tmavší brýle si pořídíte, tím lépe vás ochrání. Naopak! Tmavé brýle s nekvalitním filtrem způsobí, že se zornička rozšíří a propustí do oka více UV záření.

Kvalitní brýle jsou jen z optiky

Při výběru slunečních brýlí se určitě zaměřte na kvalitu slunečního filtru. Setkat se můžete se čtyřmi kategoriemi, přičemž nejvyšší ochrana je vhodná například u moře nebo v horách, kde jsou paprsky velmi intenzivní. Jestliže chcete mít jistotu, že jsou brýle opravdu kvalitní, pořiďte je v optice.

„Ty, které koupíte v optice, mají zaručeně 100% ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou,“ varuje optička Kamila Pavlincová z Oční optiky OptoVize Brno. A dodává, že kdo by chtěl u svých starších slunečních brýlí zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji.

K čemu je polarizační filtr?

Sluneční brýle mají vyšší poslání než jen zdobit, nezapomínejte na své zdraví.

Výborným pomocníkem zejména pro řidiče je polarizační filtr, kterým je většina kvalitních slunečních brýlí vybavena. Jeho kouzlo spočívá v tom, že ruší difuzní, tedy odražené světlo. Tím zlepšuje vidění po dešti na mokré vozovce. Pro řidiče naopak nejsou vůbec vhodná zmíněná skla se čtvrtým stupněm zatmavení.

Jaké brýle se nosí?

Sluneční brýle mají samozřejmě i estetickou funkci. Abyste je rádi nosili, musí vám zkrátka slušet – a ideálně ladit i k celkovému outfitu. Naštěstí designéři myslí na všechny kategorie zákazníků a na trhu najdete nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů obrouček.

„Nosí se jak plastové, tak kovové, stále je zájem i o pilotky. Prim hraje klasika a vrací se zpět moderní velké kulaté brýle, které poskytují větší zorné pole. Úzké spíše ustupují do pozadí. Značkové fashion kousky máme také ve variantě, kdy postranice zdobí kamínky od Swarovského a dodávají doplňku punc elegance,“ vypočítává optička Kamila Pavlincová.

Netradiční look mohou dodat brýlím také různě zbarvená tónovaná skla. K dispozici jsou rozličné odstíny od hnědé přes šedou, zelenou, modrou až po růžovou.

I děti potřebují ochranu

V případě, že jste tělem i duší sportovkyně, určitě si vyberte brýle určené...

Před sluníčkem je třeba chránit i zrak dětí, které jsou vystavené přímému slunečnímu svitu. Odborníci ovšem doporučují v našich zeměpisných šířkách nasazovat dětem sluneční brýle až přibližně od dvou let, aby nedošlo k rozvoji světloplachosti.

Do té doby postačí jako ochrana pokrývka hlavy s chráněním očí – například kšiltovka nebo širší klobouček. A faktem je, že malé děti do dvou let by neměly být prudkému slunci, které v létě nejintenzivněji svítí přibližně od 11 do 15 hodin, vystaveny vůbec. Starším dětem už brýle na oči patří, ale je dobré zvykat je na ně postupně. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje 2–3.

Brýle na sport jsou potřeby vyzkoušet

Samostatnou kapitolou jsou sluneční brýle pro milovníky outdoorových aktivit. Při sportu by měla skla zároveň ochránit oči před vlétnutím prachu či hmyzu do oka. Proto je důležité, aby při běhání, cyklistice, jízdě na inlinech a dalších sportech kryly sluneční brýle oči nejen zepředu, ale i z boku. Brýle by neměly klouzat z nosu, a to ani když se sportovec začne potit. A u sportů, kde je zapotřebí helma, je vhodné je zkoušet současně s touto ochrannou pomůckou.

„Máme různé typy sportovních brýlí včetně těch, které plavou na vodě,“ říká optička Pavlincová. Nezapomínejte také na to, že hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.

Co když máte oční vadu?

Při koupi luxusnějších brýlí požádejte o pomoc proškolený personál.

Lidé, kteří trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí či astigmatismem, mají výběr slunečních brýlí o poznání komplikovanější než ti, kdo mají zrak v pořádku. Často se rozhodují, jestli sáhnout raději po slunečních brýlích, které chrání před paprsky, anebo po dioptrických, jež jim oční vadu korigují. Určitou ochranu před UV zářením poskytují i dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Také nositelé kontaktních čoček si mohou vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.

Brýle se slunečními klipy

Vedle možnosti nosit čočky a na ně sluneční brýle existuje také řešení v podobě brýlí se slunečními klipy. Lidé s dioptrickou vadou si mohou také nechat vytvořit speciální sluneční brýle s dioptriemi.

„Pokud víme dioptrickou hodnotu, mají tito lidé možnost vybrat si obroučku a do ní zabarvená dioptrická skla vsadíme. Nabídka je však limitovanější. U klasických slunečních obrouček, které jsou rovné, to jde obvykle bez problému. Pokud je to ovšem sportovní typ s projmutím do strany, jsou tam již potřeba speciální brýlové čočky s křivkou,“ popisuje Kamila Pavlincová.

Je navíc nutné počítat s tím, že takové řešení je dražší než klasické sluneční brýle. „Nejlepší možností je oční operace, která zbaví dioptrií, a je pak možné používat klasické sluneční brýle bez omezení,“ radí primářka Oční kliniky NeoVize Praha Lucie Valešová.


  • Vybrali jsme pro Vás