Je to citlivá věc, která vám dokáže zničit soukromý i profesní život. Navíc vás na to nikdo jen tak neupozorní... Jak zjistíte, že váš dech nevoní po fialkách, a kde hledat příčiny?

Páchnoucí dech neboli halitóza obvykle není tématem, které byste chtěli probírat při nedělním obědě, ale přitom je mnohem častější, než si je většina lidí ochotná připustit. Podle statistik trpí čas od času zápachem z úst polovina lidí. „S tímto problémem se lékaři i hygienistky setkávají v ordinaci denně. Halitóza postihuje všechny věkové kategorie,“ říká Mudr. Miloslav Kubíček. Potíž je v tom, že si to spousta lidí vůbec neuvědomuje. „Bohužel člověk sám páchnoucí dech mnohdy nepozná a žádné testy neexistují. Jen někteří pacienti popisují pachuť v ústech a obavy z nepříjemného dechu,“ dodává lékař.

Podle průzkumu, který udělala British Dental Association, věří téměř polovina populace (přesně 45 %), že lidé se zavánějícím dechem mají mnohem menší šanci na povýšení, jsou v práci méně oblíbení a jejich kariéra stagnuje. Horší pověst už má jen tělesný zápach a špinavé, ošuntělé oblečení. A v průzkumu webu Match.com se ukázalo, že pro 85 procent lidí je páchnoucí dech ­důvodem k rozchodu s partnerem.

A aby toho nebylo málo, můžete rovnou zapomenout na představu, že když věnujete dostatečnou pozornost zubní hygieně a čistíte si zuby prakticky do bezvědomí, máte vonný dech zajištěn. Odér, který se vám line z úst, totiž nemusí mít se zanedbáním zubní hygieny vůbec žádnou souvislost.


  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:52