Největším lákadlem termálních lázní v německém Bad Schandau je Liquid Sound, bazén, ve kterém se mísí voda a hudba. Místní s oblibou říkají, že dvě hodiny v téhle lázni vydají za týden dovolené v horách nebo u moře. Dáte jim za pravdu?

Skvělá zpráva hned na úvod: lázeňské městečko Bad Schandau leží jen pár kilometrů od českých hranic, v nádherné krajině Saského Švýcarska. Z Děčína a okolí se sem dostaneme autem za pár minut, pohodlná a rychlá je i cesta z Prahy. Výhodné je také vlakové spojení. Z Prahy sem dojedete vlakem bez přestupování za necelé dvě hodiny, přičemž už samotná cesta je cíl – trať totiž vede podél Labe a cestou si užijete nádherné výhledy na řeku i okolní skály.Vlaková zastávka v Bad Schandau se nachází na protějším břehu od termálních lázní. Díky tomu si můžete užít další bonus: jízdu přívozem přes Labe.


Od zastávky přívozu je to k termálním lázním Toskana Therme jen pár kroků. Součástí je vnitřní i venkovní bazén, vířivka, saunový svět a především bazén s vyhřívanou slanou vodou Liquid Sound. Voda je tu tak teplá a zážitek z poslechu hudby tak dokonalý, že tu vydržíte skutečně bez problému dlouhé desítky minut. Stačí se jen položit na hladinu, ponořit uši a nechat se nadnášet. Pro ještě větší pohodlí můžete zaklesnout chodidla o rám kolem bazénu. Díky příjemné hudbě a teplotě vody budete mít tendenci zavírat oči, což by byla škoda, protože na stropě se v rytmu hudby promítají uklidňující obrazce, což jen umocňuje celkový zážitek.


V saunovém světě vás pak nadchne Zahradní panoramatická sauna. Pro všechny, kdo si na příliš vysoké teploty nepotrpí, je zde římské laconium, v podstatě nízkoteplotní sauna, kde je zhruba 50–60 stupňů.


Více se o lázních Toskana Therme dozvíte ZDE.Tip na výlet


Od lázní Toscana Therme vyrazte pěšky podél řeky Labe směrem k centru města a pak zahněte k naprosto ojedinělému výtahu. Zabloudit nemůžete, výtah je dobře vidět už z dálky. Jde o mimořádnou technickou památku, která stojí nejen za vidění, ale především za svezení. Kovová konstrukce spojuje město s městskou částí Ostrau, která se nachází na pískovcové terase několik desítek metrů nad městem.Výtah vznikl v roce 1905, ale je díky pečlivé údržbě stále v perfektním stavu. Horní stanice výtahu vede široká lávka, po které dojdete na lesní cestu a můžete vyrazit na pohodlnou procházku zase zpátky dolů do města. Jedna jízda pro dospělého stojí 1,80 eur, za zpáteční lístek zaplatíte 2,80 eur, děti platí 1,40, potažmo 2,20 eur.Než ale vyrazíte – ať už pěšky, nebo opět výtahem – zpátky dolů, čeká vás ještě jedno překvapení. A sice výběh s rysy. Je jich tu několik, na návštěvníky jsou zvyklí a tak rádi zapózují před vaším fotoaparátem.


Více o výtahu se dočtete ZDE.Jeden den nestačí


Ale zpátky do lázní. Cena za vstupné je víc než příznivá: celodenní vstup pro dospělé stojí 27 eur, děti platí polovinu a výhodné jsou i rodinné vstupenky, kdy dva dospělí s jedním dítětem platí 56 eur za celý den a každé další dítě pak stojí už pouhých 5 eur. Za den ale není šance vše stihnout, proto doporučujeme přenocovat v Bad Schandau, dopřát si po koupání procházku, skvělou večeři a vrátit se ješět na noční koupání. Toscana Therme má otevřeno do půlnoci a zvlášť koupání ve venkovním vyhřívaném bazénu, z něhož je výhled na osvícený historický výtah, má své kouzlo! I v nočních hodinách do půlnoci se můžete ponořit do lázní Liquid Therme a užít si všudypřítomný klid. Mluvení je zde sice zakázáno po celý den, ale před půlnocí, kdy je tu jen pár návštěvníků, si klid užijete přece jen ještě o něco víc.Skvělé ubytování nabízí pětihvězdičkový hotel Elbresidenz Toskana Therme v těsném sousedství lázní. Hotel prošel před dvěma lety kompletní rekonstrukcí a nyní nabízí prvotřídní ubytování a skvělý servis. V nejvyšším patře hotelu se nachází malé wellness, kam můžete zajít také do sauny, když se vám zrovna nechce do sousedních lázní, anebo na některou z nabízených zkrášlujících procedur. Za vyzkoušení stojí peeling mořskou solí, masáž teplým olejem z hroznových jader i pečující zábal z kozího másla.Součástí hotelu je několik restaurací a barů. Zdejší kuchyně je vyhlášená, však se také zdejší mladý pan šéfkuchař učil u kuchaře z restaurace s michelinskou hvězdou.Jako doma


Nejen v hotelu Elbresidenz a v lázních Toskana Therme, ale v celém Saském Švýcarsku pracuje velké množství Čechů. Nemusíte se tedy bát komunikace v cizím jazyce, na recepci, u pokladny, v restauraci – všude se najde rodilý Čech, který s vámi rád popovídá ve svém rodném jazyce, prozradí zajímavé tipy, kam se vydat do okolí, co ochutnat a vyzkoušet.