Obliba dovolené „na vodě“ u nás rok od roku roste – je ideální kombinací pro všechny, kdo si chtějí užít vodu, slunce, sport i zábavu. A děti rozhodně nemusíte nechávat doma!  1. Základem je bezpečí
Vodáctví je skvělá zábava! S dětmi i bez nich je ale potřeba myslet na bezpečí. Základem výbavy malého vodáka by měla být záchranná vesta a na řece i přilba. Ideální je si vybavení s dítětem ještě před vyplutím vyzkoušet.


  1. Volte klidnou vodu
Pro první vodáckou zkušenost volte klidnější řeku, jezero nebo mořskou zátoku. Zbytečný stres by mohl seznamování s vodou znepříjemnit vám i dítku. Pohodové houpání vodní hladiny ale vzbudí důvěru a nadšení.


  1. Správný výběr člunu
Děti bývají neposedy, a i když fascinace vodou a pádlováním chvíli vydrží, pohodlí a dostatek prostoru ocení. „Na výlety s dětmi jsou ideální volbou větší nafukovací čluny nebo rafty. Jsou bezpečné, stabilní a pohodlné pro malé i velké, nalodíte na ně nejen děti, ale i vše potřebné,“ vysvětluje Lucie Kadlecová ze společnosti Gumotex, tradičního českého výrobce člunů, a dodává: „Nafukovací člun má při zabalení velikost turistické krosny, první sezónu ho tak můžete vyzkoušet na klidném českém jezeře, druhou na dovolené u moře a další rok třeba na řece.“
  1. Vyhněte se davům
Pokud se rozhodnete řeku sjíždět poprvé, možná vás překvapí, jak velká je mezi Čechy obliba vodáctví. Kanoistika u nás má ale více než stoletou tradici. Většina vodáků na českých řekách ale vyjíždí na víkendové jízdy, a tak když vyrazíte jen o den později (nebo dříve), budete mít výlet o dost klidnější.


  1. Pravidelné přestávky
Abyste si první výlet patřičně užili, zjistěte si, jak je místo, kam míříte vybavené kempy, bary a občerstveními. Možnost protáhnout si nohy, využít umývárny a porozhlédnout se v nových krajinách ocení každý a pro děti není v létě lepší motivace než zmrzlina v příštím kempu.


  1. Pitný režim
Ani s dítětem do nepohody nelze zapomínat na běžné vybavení. Do člunu přibalte dostatek tekutin, oblíbené křupky, repelent i opalovací krém s vyšším faktorem a pokrývku hlavy.


  1. Hry s sebou
Do člunu přibalte i některou z oblíbených hraček. Není třeba jich brát přehršel, ale oblíbené autíčko, panenka, vodní pistole nebo voděodolná knížka bude příjemným zpestřením.


  1. Táhněte za jeden provaz
V tomto případě pozor. Někteří rodiče mají z obavy o potomka tendenci přivázat dítě k lodi. Takovému jednání se ale vyvarujte! „K lodi važte leda tak barel, dítě ale v žádném případě. Dobrou taktikou je provázkem přivázat i hračky. Jejich ztráta jinak může způsobit velké mrzení,“ upozorňuje Lucie Kadlecová.  1. Loďák na palubu


Po sportovním výkonu, který vás s rodinou čeká, oceníte možnost se převléknout do čistého a suchého oblečení. Na vodu se vybavte lodním vakem nebo barelem. Mobily nebo jinou elektroniku navíc zabalte to plastového sáčku se zipem nebo jsou a trhu k dostání voděodolné vaky na drobnosti.

  1. Nezapomeňte, že jste na výletě


Opatrnost je s dětmi na místě v přírodě i ve městě. Teď jste ale na výletě, a tak se nezapomínejte bavit. Letní radovánky jsou pro mnoho dětí jednou z mála příležitostí, kdy se mohou ráchat v přírodní vodě a běhat bosky po trávníku. Vodáci jsou lidi do nepohody a vodáctví je pro děti skvělou průpravou pro spoustu dalších dobrodružství.

  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:53