Doporučujeme

10 tipů, jak najít chuť k pohybu?

Toužíte po pevném těle, ale do cvičení se vám nechce? Naše tipy vás určitě rozhýbou!

Chutě na sladké nás honí neustále, ale na cvičení, které by prospělo našemu tělu, si sotva vzpomeneme. Právě v důsledku toho se nám na bocích usazují nevítané tukové polštářky a do schodů se hrabeme s hlasitým funěním... Že se ke sportu zkrátka nemůžete donutit? Pojďme společně k pohybu najít chuť! Zjistíte, že cvičení vůbec není tak nepříjemné, jak možná vypadá.

Vždyť způsoby, jak udržet tělo v kondici, jsou nekonečně rozmanité a jistě si vyberete ten svůj. Pokud vám jen při pomyšlení na posilovací stroje naskáče kopřivka, do ničeho se nenuťte. Fitness obejděte obloukem a raději vyrazte třeba s kamarádkou do parku na brusle. Při klábosení si ani neuvědomíte, že pálíte kalorie a lepšíte si fyzičku. Spojíte tak příjemné s užitečným. Že brusle nemáte? Nevadí – je tu spousta jiných fíglů, jak tělo obelstít. Důležité je se pro pohyb nadchnout. Jak na to, vám prozradíme v následujících bodech...

1. Nenuťte se


Znamená pro vás sport něco, co je dobré pro zdraví, ale stojí příliš úsilí? Změnit negativní postoj je předpokladem úspěchu. Slůvka ‚musím‘ a ‚měla bych‘ sportovat, nahraďte za ‚můžu‘ a ‚mohla bych‘. Ze strašáka si tak udělejte dobrého přítele.

2. Těšte se


Pokud jste si vybrali běh nebo jízdu na kole, déšť či mráz se může stát snadnou výmluvou, proč zůstat doma a lenošit. Najděte si proto další aktivitu, kterou můžete provádět i za ošklivého počasí. Co třeba sqash nebo plavání v krytém bazénu?

3. Nevymlouvejte se


Jak vůbec se cvičením začít? V létě si zaplaťte pobyt u moře s aerobikem, v zimě je ideální několikadenní lyžovačka – obojí vás k aktivitě donutí. Nejprve ucítíte každý sval, ale až se vrátíte, bude vám pohyb chybět. Právě tehdy je nejsnadnější navázat pravidelným cvičením.


4. Nastartujte se


Nemusíte hned odvádět výkony vrcholového sportovce. Přílišná zátěž také není to pravé. Důležitější je udržovat každodenní interval, byť jen na 10 minut – ať už vezmete do ruky činky nebo vyrazíte na kolo. Větší zátěž příště prostřídejte jen svižnou procházkou.

5. Cvičte správně


Pokud jste se dali na posilování či aerobik, překontrolujte, zda cviky provádíte správně. Každý tah svalů má svoji funkci a účel a v případě, že cvik nevědomky pozměníte, může ztratit význam. Hodinové poskakování v tělocvičně pak může mít až o polovinu nižší účinek. Nebojte se požádat o radu trenéra.

Čtěte také: Desatero zdravého pohybu

6. Přimějte se


Pokud je pro vás hlavním cílem shodit přebytečná kila, zaveďte si deník, kam si budete zapisovat každý odcvičený trénink či jinou pohybovou aktivitu. Jednou za měsíc se přeměřte a nechte se vyfotografovat. Ubývající centimetry vás motivují.

7. Zabrzděte


Spěcháte ráno s dětmi do školky a pak rovnou do práce? Hodinu aerobiku zcela určitě odložte. Cvičte jen tehdy, kdy máte nejvíce energie a času. Po sportu byste měli cítit příjemnou únavu a ne být ztrha- ní. Pohyb má měl být hezky stráveným časem.


8. Srocujte se


Nejlépe si uděláte ze cvičení koníčka, když dáte dohromady partu přátel, s kterými budete sportovní aktivity provádět společně. Zkuste třeba plážový volejbal nebo podnikejte turistické výlety. Zažijete spoustu legrace a navíc pro vás bude mnohem těžší se vymluvit. Proměňte povinnost v zábavu!

9. Nezoufejte


Je přirozené, že někdy se nám cvičí snadněji a jindy to jde hůře. Energie a vůle k pohybu úzce souvisí s naší psychikou. Nechuť můžou způsobit třeba problémy v práci nebo rodině. Právě pohyb vás však přivede na jiné myšlenky a zvedne náladu.

10. Dejte si pohov


Neskládejte zbraně ani tehdy, máte-li opravdu špatný den. Možná jste přepracovaní nebo unavení po prohýřené noci. V takovém případě se nikam nežeňte a dejte si alespoň pár protahovacích cviků doma na koberci. Když jednou cvičení vynecháte, těžko budete druhý den navazovat. Zkuste třeba jógu nebo kalanetiku, které se dají cvičit podle příručky.


  • Vybrali jsme pro Vás