Doporučujeme

Jazyk za zuby. Co o vás vypovídá, když neumíte udržet tajemství?

  • 0
Někdy s ním stojí a padá partnerský i přátelský vztah. Vyzrazení toho státního nebo vojenského se pak přísně trestá. Etika velí svěřené věci nesdělovat dál, ovšem skutek velmi často utek. Umíte udržet tajemství?
ilustrační snímek

Zavzpomínejte, kolikrát jste o sobě někomu prozradili něco důvěrného, poprosili ho, aby to nešířil dál, ale za nějakou dobu jste zjistili, že vaše tajemství už koluje mezi lidmi a většinou tropí nějakou neplechu.

A kdybyste si měli vzpomenout, kolikrát jste vy sami porušili slovo a vyzradili něco, co vám někdo pošeptal? Těžko soudit, co je ve výsledku horší, zda zklamat, nebo být zklamán. Obojí přináší trauma.

Je opravdu hodně špatné prozradit cizí tajemství, dokonce si kolikrát ani neuvědomit, že naší povinností je mlčet. Zároveň bohužel bývá jakýmsi nepsaným pravidlem, že svěřené věci se bez uzardění vyzrazují dál. Jak jste na tom v tomhle směru vy?

Co pro vás znamená tajemství?

Ilustrační snímek

Závazek

Pokud jste odpověděli takhle, pak si uvědomujete, že přijmout a udržet cizí tajemství není jen tak. Netoužíte, aby vám ostatní o sobě sdělili něco důvěrného, protože víte, že vás to zavazuje. Přistupujete k tomu zodpovědně.

Vzrušení

Cizí tajemství vás láká, přitahuje, chcete o druhých vědět co nejvíc. Buďte ale k sobě upřímní a přiznejte si, jestli kromě vzrušení také cítíte vůči tomu, co vám druzí svěří, nějakou odpovědnost. Pokud ne, je to zlé.

Skrýváme majetek i zdraví

Otázka tajemství zajímá už dlouhá léta také psychology nebo psychiatry. 

Jedním z těch, kdo se tomuto fenoménu věnují do hloubky, je například Michael Slepian, docent na americké Columbia Bussiness School. Píše o tajemství články a knihy, založil i web KeepingSecrets.org, na kterém se můžou lidé dokonce nechat otestovat. 

Závěry výzkumů, které dělá Michael se spolupracovníky, odhalily třeba to, že nám nejvíc neškodí fakt, že musíme před lidmi něco skrývat, ale že na tajemství musíme pořád myslet a žít s ním. 

Docent Slepian a jeho kolegové navíc zveřejnili 38 věcí, které lidé bez ohledu na věk a pohlaví nejčastěji tají. Jsou mezi nimi například tajemství týkající se finanční situace, zkušenosti s drogami, různá rodinná tajemství, koníčky nebo majetek. Lidé tají i svůj zdravotní stav, to, že někomu ublížili nebo podváděli v práci, ženy skrývají těhotenství i to, že potratily. Řada tajemství se samozřejmě týká sexu: množství zkušeností, počet partnerů, sexuální orientace i nevěry. 

Jaké slovo se vám k němu nejvíc hodí?

Ilustrační snímek

Důvěra

Ano, ti, kdo se vám svěřují, ve vás mají důvěru, stejně tak jako i vy ke svým „vrbám“. Pokud si uvědomujete, že jde o důvěru, jste na dobré cestě.

Moc

Máte pravdu, ti, kdo se vám s něčím svěří, se vám v jisté míře zároveň vydávají do rukou. Máte nad nimi větší nebo menší moc, podle toho, co jim může vyzrazení jejich tajností způsobit. Pokud vám ta moc ale dělá dobře, bylo by lepší nosit na krku ceduli: Mně se s ničím nesvěřujte!

Děláte mezi tajemstvími rozdíl?

Ilustrační snímek

Nikoliv

To je zodpovědný přístup. Ten, komu bylo tajemství svěřeno, nemá právo posuzovat, jak moc je závažné pro danou osobu. Ani nemá právo ho zlehčovat. Všimněte si, že často bereme vážněji tajemství sdělená přáteli než například ta pracovní. Spíš ututláme kamarádčin flirt než výšku svého platu, o které jsme ovšem ve smlouvě svým podpisem potvrdili, že ji nikde nebudeme sdělovat.

Ano

Jestliže jste odpověděli právě takhle, uvažujte, jakým právem soudíte váhu svěřených tajemství.

Může být v důvěrném vztahu tajemství?

Ilustrační snímek

Ano, může

Teď jste se možná trochu vyděsili, jakou odpověď jste vybrali. Pokud ale zastáváte názor, že i v pevném partnerském, rodičovském nebo přátelském vztahu má být určitá diplomacie, pak je v něm i drobný prostor pro tajemství. Nebo byste řekli milovanému partnerovi, který má zrovna potíže v zaměstnání, že vás na něm něco štve? Raději v sobě nějaký čas nosíte tajemství a situaci začnete řešit, až váš partner bude ve větším klidu.

Ne, nesmí

Zkuste si promyslet, jestli není někdy ohleduplnější a láskyplnější neříkat všechno naplno a na rovinu.

Dá se prominout jeho vyzrazení?

Ano, jsme jen lidé

Pokud zastáváte tento názor, máte pravdu. Jste nejspíš ohleduplní přátelé a partneři, ale pozor na to, abyste sami sobě ochotně neomlouvali, když něco „propálíte“.

Ano, ale důvěra je narušená

Také máte pravdu, vyzrazené tajemství může vážně nahlodat důvěru mezi lidmi. Teď je ovšem důležité, jestli jste ve chvíli, kdy jste odpovídali, mysleli také na sebe jako na ty, kdo mohou selhat.

Lze odmítnout vyslechnout tajemství?

Hádka

Ano, lze

Je naprosto v pořádku říct se vší odpovědností někomu, kdo se vám chce svěřit, že jeho tajemství z nějakého důvodu nechcete znát nebo nezvládnete unést. Vždycky je ale dobré vysvětlit, proč to tak cítíte.

Ne, nelze

Není povinností sdílet s někým jeho tajemství. Pokud nedokážete odmítnout, můžete na sebe někdy navalit až příliš velký závazek.

Začíná to už v dětství

Druhačka Anička se svěří své spolužačce Natálce, že se jí moc líbí Šimon ze třetí třídy. Anebo že v první třídě ukradla v obchodě samolepku s Ledovým královstvím. Pak si dá prst na pusu a zapřísáhne kamarádku, aby to nikomu neříkala. A co na to Natálka? Ta to většinou svatosvatě slíbí. 

Tajemství je ovšem tlak, tudíž to Natálka obvykle dřív nebo později naznačí třeba Emě. Nebo se prořekne doma. Nejspíš se nic nepřihodí, možná se jen Aničce někdo trochu vysměje. Ona to bude ale vnímat jako zradu. Důvěra byla nahlodaná a víra v nedotknutelnost tajemství taky. Není pak lepší šeptat své tajnosti medvídkovi? Nebo si vymyslet imaginární kamarádku? 

Ještě horší je, když dítě zklame dospělý, co pokládá dětská tajemství za méněcenná, ba dokonce za úsměvná. To, co bylo ráno pošeptáno mamce, se večer najednou vznese nad stolem u večeře. „A to víš, táto, že ta naše holka…?“ Je pak marné argumentovat tím, že děcko nemá mít tajemství před jedním z milujících rodičů nebo že tajnosti těch malých vlastně nejsou tak vážné. Co my o tom víme? Vidíme do dětské duše? Můžeme správně vyhodnotit, proč chtějí děti něco skrýt? A jaký jim tím dáváme sami příklad? I u dětských tajností platí citát amerického vědce a státníka Benjamina Franklina: „Tři lidé mohou udržet tajemství, ale dva z nich už musí být mrtví.“ 


  • Vybrali jsme pro Vás