Je toho spousta, co bychom měli za prosinec stihnout. Období předvánoční a konce roku je vždy náročné, plné shonu, stresu, napětí, nestíhání, dnů nastavovaných ponocováním. Letos nám to navíc komplikuje složitá covidová situace.

Člověk má občas pocit, že by nejradši usnul jako medvěd a probudil se až v novém roce, do kterého vkládáme naděje a přání, aby byl pohodovější než ten letošní. Ale škoda každého dne.

Nevyčerpejte zdroj

Ať toho chceme stihnout hodně, nebo ještě víc, v první řadě šetřte energií a silami. Jejich zásoby a zdroje nejsou nevyčerpatelné.

Každý rok si touhle dobou říkáme, že naši blízcí nám spíš odpustí neumytá okna a o pár plechů cukroví méně než vystresovanou nenaladěnou tvář. 

Tím spíš nám neodpustí, když „heroickými“ výkony vyplýtváme energii a budeme tak riskovat schopnost vzdorovat virům. Raději zdravě jezte, hýbejte se, relaxujte a pořádně spěte.

Nečekejte potlesk

Čas i síly dělíme v zásadě na tři části: mezi práci (třebaže někdy na „pohodlnějším“ home office), partnera, rodinu spolu s domácností a sama sebe. Pokud potřebujeme vyšetřit pár chvil, obvykle ošidíme sebe, a přebornicemi v tom jsou ženy.

Nečekejme za to potlesk. Okolí si toho, až na čestné výjimky, ani nevšimne, a sobě (zvlášť dopouštíme-li se toho často) tím škodíme. V současné nelehké době si zasloužíme být na sebe hodné a trochu se hýčkat. To, že vám to vaše okolí umožní a dopřeje, může být až nečekaně úžasným dárkem nejen k Vánocům.

Nevíte, jak relaxovat, jak se pohýčkat? Totálně zapomeňte, že třeba zrovna nestíháte, a trochu si „povolte uzdu“. Sami sebe vypřáhněte z běžných povinností a každodenního režimu a aspoň pár chvil dělejte jen to, nač máte zrovna chuť. Chcete jít do přírody? Běžte. Chcete si dát šlofíka? Zalehněte. Chcete být s přáteli? Pár jich obvolejte.