Doporučujeme

První pomoc, když odhalíte nevěru

Přišla jste mu na to. Je vám nevěrný a právě vám připadá, že nastal konec světa. Potřebujete urychleně První pomoc, než se rozhodnete, co uděláte dál.

A že byste s jakýmkoliv rozhodnutím měla počkat, to je nasnadě. Odhalit nevěru znamená stres, proto doporučujeme držet se základního pravidla z lékařských příruček na zvládnutí akutní fáze stresu.


Doslova zní: „V akutním stresu nikdy nic nerozhodujeme nebo se nesnažíme něco řešit. Výjimku tvoří situace, kdy jde o záchranu života.“ Tak vám to sice připadá, ale věřte, že svůj život (nebo i vztah, když o něj budete dál stát) můžete začít zachraňovat, až emoce poněkud opadnou a získáte šanci správně vyhodnotit situaci. Přestože se vám zdá, že nedáte dohromady kloudnou myšlenku, můžete udělat hned několik věcí pro znovunabytí ztracené rovnováhy. Například:



¦ Soustřeďte se na výdech


Panika se může dostavit se zpožděním a napro­sto nečekaně ve chvíli, kdy si myslíte, že jste první náraz zvládla. Bývá hodně nepříjemná a vede často až k pocitům, že umřete na infarkt. Nebyla byste ani první ani poslední, koho by hyperventilace stresu (organismus prudce reaguje na stresové podněty) poslala k zemi především kvůli příliš mělkému a rychlému dýchání.


Pokud se vám zdá, že se s vámi točí místnost, buší vám rychle srdce, začínáte se chvět a potit, soustřeďte se na výdech. Tato technika vás ‚uzemní‘ zpět a přivede znovu do reality. Odborníci v takových případech doporučují dýchat do igelitového nebo papírového sáčku. Vypadá to sice poněkud podivně, ale čert to vem. Vy přece potřebujete, aby se vám udělalo lépe.





¦ Nereagujte spontánně


Neposílejte žádné SMS ani e-maily typu: „Tohle ti nikdy neodpustím...“, „Mezi námi je konec a ty moc dobře víš proč.“, „Už se ani nemusíš vracet domů...“, „Ty (dosaďte), už vím, kde jsi trávil noci...“ ani jiné, ze kterých by vyplynulo, že se nevěra provalila a vztah jde nezadržitelně ke dnu. („Nikdy ti neodpustím.“, „Už se mě nesmíš ani dotknout.“, „Mezi námi už to nikdy nebude jako dřív.“, „Hnusíš se mi.“)  Možná vám to tak v tuhle chvíli nepřipa­dá, ale je tady eventualita, že o vztah s tím bídákem budete dál stát a některé kroky nebo výroky by se těžko daly vrátit.


Pozor: Mezi tabu patří i telefonování či psaní SMS a e-mailů ženě, s níž vás partner podvedl, pokud ji znáte. Jen byste sklidila výsměch nebo iniciovala hádku a na to je dost času. S odstupem asi o žádný takový  rozhovor s ní stát nebudete.



¦ Zavolejte kamarádce


Od toho ji máte. Nepřemýšlejte, kolik je hodin, a vytáčejte spásné číslo. Pokud jste ji neobtěžovala zbytečnými telefonáty v minulosti, určitě z náhlé snahy o kontakt správně vyhodnotí, že jde o SOS volání o pomoc. Podle průzkumů počítají evropské ženy mezi své nejbližší bytosti v průměru tři kamarádky. Popovídání s nimi se rovná návštěvě u psychologa. Jestliže se kamarádka rozhodne, že přijede, její pomoci se nezříkejte. Zůstat sama není tak dobrý nápad, přestože existují jedinci, kteří pro svůj smutek potřebují totální soukromí.



Náš tip: Za žádného ‚blázna‘, který zdržu­je, vás nebudou považovat ani odborníci na linkách první psychologické pomoci. Pokud se z nějakého důvodu nemůžete dovolat známého lidského hlasu, bez váhání vytočte číslo pomoci pro všechny.



¦ Dejte si čokoládu


Není dobré řešit emoční propady sladkým, tvrdí psychologové, ale v případě velkého stresu to tak docela neplatí, jak sami připouštějí na základě posledních výzkumů. Hořká kvalitní čokoláda snižuje hladinu stresových hormonů díky obsaženým antioxidantům. A to s téměř okamžitou platností. Švýcarští odborníci, kteří se souvislostmi nálady s čokoládou zabývali, označili za ideální množství čtyřicet gra­mů denně. To jsou přibližně tři řádečky. Tak držíme palce, abyste nějakou našla v ledničce, než přivolaná kamarádka dorazí. Hlavně žádný alkohol ani prášky!




¦ Plačte s nasazením


Neříkejte si: „To zvládnu, to zvládnu. Nebudu brečet.“ Naopak. Popusťte stavidla emoční bolesti, bylo prokázáno, že slzy obsahují jedovaté toxiny, které se vyplaví z těla. Snižíte tak výrazně riziko, že by se citový karambol mohl v budoucnu podepsat pod váš infarkt nebo deprese. Pláč navíc poskytuje krátkodobou úlevu, která se v mnohém podobá účinku analgetik.



¦ Jděte si lehnout


„Spánek nám pomáhá vypořádávat se s ohromným množstvím informací, které si do hlavy během dne uložíme,“ vzkazuje profesor John Groeger z University Surrey. Další jeho kolegové se přidávají se zjištěním, že lidové řčení ‚Ráno je moudřejší večera‘, skutečně platí. Uvařte si teplé mléko, protože tryptofany v něm obsaže­né vám pomohou lépe usnout, dejte do něj lžíci medu – díky obsahu minerálů, enzymů, sacharidů a vitaminů skupiny B je pravým balzámem na pocuchané nervy. Teprve odpočatá (alespoň v rámci možností) se rozhodujte, jestli mu dát ještě jednu šanci, nebo spakovat kufry.



Nenaříkejte: „Můj život končí, nic nemá smysl.“ Urychleně si vybavte alespoň tři věci, které máte na sobě ráda nebo jste jich dosáhla.



  • Vybrali jsme pro Vás