Dopřejete si jen trochu náruživější sex a vzplane vám močový měchýř? Lékaři objevili novou možnou příčinu vašich potíží.

Proč po sexu?


Infekce močových cest jsou podle České urologické společnosti druhou nejčastější bakteriální infekcí, se kterou se alespoň jednou za život setká každá druhá Češka. Co je ale horší, některým se zánět močových cest opakovaně vrací. A častým spouštěčem bývá milování. Jak může pohlavní styk souviset s urologickým zánětem?


Odborníci se až donedávna domnívali, že je na vině bakterie E. coli, která se při sexu dostane z konečníku do močových cest. Jen nechápali, jak je možné, že některým ženám přítomnost E. coli v močovém ústrojí nevadí, zatímco u jiných odpálí těžký zánět. Nedávno možná našli odpověď: Bakterii G. vaginalis neboli Gardnerella vaginalis, která žije ve vaginálním prostředí mnoha žen!Nový nepřítel


Vaše tělo s ní podle vědců vychází obvykle mírumilovně. Ostatní bakterie jí totiž aktivně zabraňují v nekontrolovatelném množení. Problém nastane, když dojde k porušení rovnováhy. To může nastat například po koupeli v chlorované vodě, užívání antibiotik, nebo dokonce i kontaktem se spermatem. G. vaginalis se pak jednoduše přemnoží a vás začne trápit silně páchnoucí výtok a svědění – říká se tomu bakteriální vaginóza.


A pokud se G. vaginalis při sexu dostane do močových cest, poškodí buňky močového měchýře. Dřímající bakterie E. coli, které v močovém ústrojí zůstaly od předchozí infekce, se na poškozené tkáni začnou opět množit. A další zánět je na světě. Právě tohle může být pravý důvod, proč se potíže některým ženám často vracejí.


  19:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:47