Těžko vás asi vychovávali k tomu, abyste byla drzá a sobecká. Jenomže Eva Rýznerová tvrdí, že hodným holkám to v lásce moc neklape!

Šestadvacetiletá Jana mi vypráví trpkou zkušenost: „Babička mi vštěpovala, že musím být milá, hodná, všem mám pomáhat a svým blízkým neodporovat. A tak jsem se snažila! První lásce jsem vyvařovala, prala špinavé ponožky, dokonce i žehlila košile. Když jsem od něj po dvou letech dostala kopačky s vysvětlením, že jsem moc hodná, skončila jsem u psychologa. Nemohla jsem prostě pochopit, v čem jsem chybovala. Až díky psychoterapii jsem přišla na to, že madlenkám pradlenkám dávno odzvonilo. Místo toho frčí úplně jiný trend – ženy, které znají svou cenu a muže berou jako rovnocenného partnera, nikoliv svého pána.“


Není přitom jediná, kdo si vyzkoušel rozdělení mužských a ženských rolí jako za Marie Terezie, jenže v dnešní době se takhle žít nedá. Ůspěšná může být jenom silná žena. Když láska nepostupuje, jak by měla, a vy se cítíte nešťastná či podřadně, posuňte se jinam. Problematice hodných holek se věnuje americká psycholožka Sherry Argov. V knize Proč si muži berou potvory a hodné holky zůstanou na ocet (vydalo Motto) uvádí příklady z vlastní dlouholeté praxe a varuje, že nejrychlejší způsob k unudění chlapa vede přes poslušnost. Zdravá drzost navíc vyplývá z vaší přirozenosti. „Jde o označení ženy s nadhledem, vtipem a humorem. Potvora je satirická, ale není zlá. Je to silná žena, která ví, kdo je a co chce, je spokojená sama se sebou. Muži ráda dopřeje dostatek prostoru, protože i ona si cení své svobody. Naprosto jasně ostatním sděluje, co je pro ni přijatelné a co nikoli, co chce a co naopak nestrpí. Jakmile postřehne, že s ní někdo hodlá jednat s nedostatečnou úctou, odchází. Tím k sobě přitahuje muže jako magnet. Žena by měla působit dojmem, jako by vztahu nebyla oddaná na sto procent. Neměla by se muži nabízet jako na talíři,“ vysvětluje Sherry ve své knize.Co mají hodné holky?

V Čechách se pořád ještě často dívkám vtlouká do hlavy, že musejí být hlavně krásné, hodné, milé a že se pak o ně manžel postará. Hlavně klasické pohádky tenhle motiv opakují. Jenže co skutečně mají hodné ženy? Veronika udržuje dva roky poměr se ženatým mužem: „Jeho žena prý nemá o sex zájem. Když se ptám, proč se tedy nerozvede, pokrčí rameny: ,Když moje žena je tak strašně hodná!‘ Což v překladu znamená, že si z ní udělal blbce, který mu poskytuje servis. Jsem si jistá, že kdyby o jeho záletech věděla, tak by tak strašně hodná nebyla,“ líčí Veronika.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:28