Doporučujeme

Jak si s partnerem užít, když je zima

Vplížila se mezi vás podzimní depka? Trápí jednoho, druhého, nebo rovnou oba? Setřeste ji, víme jak.

Psychologové upozorňují, že v souvislosti s podzimními stavy skleslosti a únavy je poněkud nepřesné hovořit přímo o depresi. Oficiální termín Mezinárodní klasifikace nemocí zní: Sezonní afektiv­ní porucha (Seasonal Affective Disorder – SAD, což je anglicky smutný). „Nejde o deprese v klinickém slova smy­slu,“ vysvětluje přední psycholog RNDr. Karel Červinka.


„Nicméně není dobré tyhle stavy podceňovat, nikdo nevyloučí, že by se z nich časem skutečné deprese nemohly vyvinout. S lehčími projevy ale můžete leccos udělat sami.“ Nejen sami! Ve dvou se to přece táhne líp. Podívejte se na následující typické příznaky podzimního ‚blues‘ a návod, jak společně s partnerem sestavit bitevní plán k přežití v dobré náladě do jara.



Podívejte se na věc jinak


„Máme pocit, že všechno to, na co jsme se od jara těšili, léto a krásné počasí, skončilo a nic hezkého už nás nečeká. Před námi je dlouhá a náročná zima, sluníčko si hraje na schovávanou, dny se zkracují. To všechno má vliv na naše duševní rozpoložení,“ uvedla před časem v rozhovoru psycholožka Jitka Douchová.


Pomozte od smutku sobě i partnerovi. Uvařte si sladký voňavý svařák, sedněte si v obýváku s kalendářem a tužkou v ruce a přesně vypište, na co se příští rok těšíte. Poproste partnera, aby zapojil svaly a přinesl co nejvíc katalogů, ze kterých začněte neprodleně vybírat lokaci letní dovolené (alespoň využijete slevy first moment!). Souběžně uspořádejte anketu o nejhezčí fotku z letošní dovolené. Prohlížení snímků plných sluníčka vám vrátí dobrou náladu.




Začněte jinak nakupovat


Domluvte se doma, že minimálně do Vánoc budete jíst zdravěji. Jednak potřebujete vitaminy k posílení imunitního systému a navíc: Nedostatek slunečního svitu a skleslost totiž u mnoha lidí vedou ke zbytečnému přejídání a také nad­měrné konzumaci sladkostí. Sdělte partnerovi, že to je přesně ten důvod, proč z domácnosti zmizela velká sklenice Nutely, kterou jste oba chodili večer trestat se lžičkou v ruce. Náladu vám nepochybně zlepší i bonusový cíl.


Co třeba: Když vydržíte jíst zdravě alespoň měsíc, koupíte jeden druhému něco pěkného na sebe. Psycholožka Jitka Douchová tvrdí, že systém malých radostí je jednou z nejspolehlivějších cest, jak na sebe nenechat podzimní deprese útočit.



Vyrazte se hýbat 


Překonejte ruku v ruce jeden z hlavních příznaků podzimního blues – nadměrnou spavost. Přestaňte se zamotávat do dek a klimbat u televize. Naplánujte si s partnerem společnou fyzickou aktivitu. Zavolejte do fitka a zablokujte na víkend squashový kurt. Nebo vsaďte na hit letošní sezony – badmington. Není ani zdaleka tak pomalý, jak si ho pamatujete z dětství na chatě.


Skvěle se při něm hubne a ještě užijete při zvládání jeho nástrah spoustu legrace. Sport i smích fungují na podzimní splíny shodně. Spouštějí v mozku tvorbu hormonů ‚štěstí‘ (serotoninu, endorfinu a dalších). Zejména sporty vytrvalostního charakteru jsou k tomuto účelu dobré.



Lidé, spěte!


Ale s mírou... Nedostatek spánku útočí na chuť k sexu velmi vážným způsobem. „Když nespíte dost, milostný život patří mezi první postižené sféry života,“ vzkazuje Darrel Drobnich, šéf Národního ústavu spánku USA (National Sleep Foundation). „Následkem tvrdého pracovního dne a nedostatku spánku ztratilo zcela chuť na sex 20 % Američanů a dalších 5 % má se sexem vážné problémy.“




...a milujte se!


Dejte do pořádku svůj milost­ný život. Je jedním z hlavních pilířů, které podpírají vaši do­brou náladu a pocit spokojenos­ti podzimu navzdory. Vědci z univerzity v Göttingenu pod vedením profesora Ragnara Beera došli k závěru, že špatný milostný život podporuje pocity frustrace. To je celkem logické... Ale na podzim ještě mnohem horší než například zjara nebo v létě.


Reakce jednotliv­ců jsou pak různé. Od nevěry, přes partnerské hádky, až po zahlcení pracovními úkoly. Všemu tomu můžete předejít, když se budete pravidelně milovat. A jak často? Vědci doporučují alespoň dvakrát týdně. Zároveň však připouštějí, že se možná budete muset trochu překo­nat – ztráta sexuální touhy je pro toto období rovněž dost typická.



Stop samotě


Lidé, kteří si stěžují na podzimní depresi, často zmiňují pocity samoty. Pro singles je to samozřejmě velmi těžké období, ale samota překvapivě trápí i dlouhodobě zadané páry. Na vině je stres a shon před koncem roku, kdy se na nás v práci valí spousta povinností. Chodíme tam za tmy a za tmy odcházíme. Zaveďte s partnerem záchrannou komunikační síť. Více si pište sms, posílejte e-maily, zatelefonujte si, pokud vám to pracovní vytížení dovolí. Ale hlavně to bude chtít vyhradit si dostatek času jeden na druhého.



Přijměte fakta


Psycholožka Jitka Douchová tvrdí, že velké problémy s podzimem si lidé způsobují sami svým vnitřním naprogramováním. „Určitě je dobré přestat se trápit věcmi, které nejde změnit. Je třeba se v hlavě naprogramovat na to, že to tak prostě bude. Že ubude slunce i světla – a přijmout to jako každoroční nezvratný fakt. Jako něco, co prostě nezměníme. A věci, které nemůžeme ovlivnit, prostě pustit z hlavy a nenechat se jimi vyvádět z míry.“



  • Vybrali jsme pro Vás