Doporučujeme

„Dvanáct let jsem tajila bulimii.“

„Věřila jsem, že se přítel zabil, aby mě neviděl tlustou.”

Její nemoci předcházel šok. „Utrpěla jsem ho po smrtelné havárii mého přítele. Chodili jsme spolu šest let a mně se jeho smrtí zhroutil svět. Nejedla jsem, nespala a zhubla o osm kilo. Po roce se mi ale začala psychika vzpamatovávat a kila šla zase nahoru. V té době jeden spolužák z Vysoké školy ekonomické, kam jsem chodila, vyslovil na mou adresu poznámku ‚jejda, ty jsi najednou nějak oplácaná’ a já jsem zpanikařila,“ popisuje Jana začátky své nemoci.



„Návod jsem našla v knize.”


Vrhla se do drastických hladovek. Jako vedlejší účinky odtučňování se dostavilo nepřetržité kručení v břiše, ztráta pojmu o čase a prostoru a blud, kterému věřila. „Byla jsem přesvědčená, že můj přítel zemřel proto, aby se nemusel dívat na moji budoucí tloušťku. Obviňovala jsem se z jeho smrti a o to víc se trestala hladovkami. Pak se mi dostala do ruky publikace o bulimii s přesným popisem jejích příznaků. Tehdy mi přišla jako dokonalý návod, jak jíst a přitom netloustnout. Považovala jsem ten text za skvělý objev a hned ho převedla do praxe. Na následujících dvanáct let se ze mě stala bulimička. Tři dny mi nedělalo potíže jíst jen půl rohlíku k obědu a lžičku jogurtu k večeři. Čtvrtý den už jsem měla takový hlad, že nebyl problém spořádat šišku štrúdlu, kilo brambor, dorty, zmrzlinu a půl kila vlašského salátu. A hurá, šlo se zvracet, abych nepřibrala.“ Jana se stala mistryní v záchvatech dávení a nad záchodovou mísou se vyprazdňovala i čtyřikrát během čtyřiadvaceti hodin.



„Manžel mě vyléčil, ale stačilo slovo...”


I přes neustálé sebetýrání hladovkami a zvracením samozřejmě nezhubla, protože co se jednou dostane do žaludku, zanechá v těle tři čtvrtiny své energetické hodnoty. „Pak jsem poznala svého nynějšího manžela. S dietami i se zvracením byl konec, protože jsem najednou měla pro co žít.“ Na postavu přestala myslet a váha se jí upravila sama od sebe. Za dva roky se ale příběh opakoval. „Ty jsi bývala takový budulínek a najednou máš tak krásnou postavu,“ podivil se po dvou letech manžel a Jana místo radostného úsměvu nastartovala nové kolo hladovek a zvracení. Tentokrát se jí to „podařilo“. Při výšce sto sedmdesáti centimetrů zhubla na čtyřicet kilo a zhroutila se. „Nikdo netušil, čím to je. Já jsem se za své problémy s jídlem hrozně styděla, a i když jsem si chtěla koupit nějakou literaturu, bála jsem se, že prodavačka pozná, že ji potřebuji pro sebe. V nemocnici mě vyšetřovali na podezření z rakoviny i poruchy slinivky. Mlčela jsem jako hrob,“ popisuje typické způsoby nemocných, kteří trpí poruchou příjmu potravy (PPP).




„Záchvat vyvolaly stresy.”


Bez nálezu, ale vykrmená o deset kilo se za tři měsíce vrátila do práce. Konečně se opravdu chtěla uzdravit. „Vypozorovala jsem, že záchvaty se vracejí vždy, když mě ten den čeká nějaká stresová situace, zpravidla v zaměstnání. I když mě tehdejší práce velice bavila, dala jsem výpověď.“ Poslední krok k uzdravení představovalo přiznání sobě i okolí, s jakým problémem vlastně bojuje. „Do té doby o něm nevěděl ani můj muž; zvracela jsem tajně, a když byl doma, nebyla jsem líná chodit zvracet k rodičům, kteří byli v té době v práci. “ vypráví Jana Sladká. Trvalo jí celých dvanáct let, než pochopila důvody a symptomy své nemoci a dokázala se jich zbavit. Byla na to sama, bez knih i bez odborné rady. Přesto je teď zdravá.



„Teď pomáhám ostatním.”


A nejen to! Rozhodla se založit občanské sdružení, které by všechny stejně postižené pomáhalo přesvědčit, že i když jejich nemoc může trvat roky, lze ji vyléčit. Anabell, jediná instituce svého druhu v republice, sídlí v Brně. Kromě odborných konzultací pořádá skupinovou terapii, nabízí asistenci psychologa při jídle, krizový pobyt, nabízí prodejnu i půjčovnu příslušné literatury, přednášky i korespondenční kurzy. Spolupracuje též s lékaři a psychiatry na celém území České republiky, takže vám tu rádi doporučí specialistu ve vaší blízkosti. Na cestě z hlubin hladu vám jako zkušený průvodce také poslouží kniha Jany Sladké Z deníku bulimičky. „Problémy se stravou nemají zdaleka jen ženy. Mužům navíc léčba trvá déle, protože hnout s jejich psychikou je náročnější.”



  • Vybrali jsme pro Vás