Slíbili jste si, že budete spolu v nemoci i v chudobě… Ale to, že si nedáte svobodu, budete dělat scény a nebudete si nic tolerovat, jste si neřekli.

Jaké jsou největší vztahové hříchy? Zeptali jsme se několika kamarádů, kteří žijí v partnerském nebo manželském svazku. A všichni se překvapivě shodli.


Zbytečná kritika

„Když Alena přijde domů, hned spustí tu svou vyřídilku. Neotevřel jsem okno, naopak zabouchnul dveře do koupelny... Čekám, kdy mi vyčte, že jsem neukoulel šišku sekané. Ale copak je to mou povinností jen proto, že chodím dřív domů?“ kritizuje povahu své ženy osmačtyřicetiletý Marek. Přiznává však, že ani on si neodpustí uštěpačnou poznámku, třeba i na ty puntíkaté šaty, které vyhrabala v secondhandu, nebo na polévku, která je jen ze sáčku. Ale je to zapotřebí? Když si ve vztahu odpustíte připomínky na nedůležité věci, uvidíte, že se vám bude svobodněji dýchat.Vztahovým hříchem je i neustálé kritizování nejen toho, co partner neudělal, ale i toho, co udělal – ať už špatně, nebo ne zcela podle vašich představ. „Při kritice domácích prací a dalších drobností vyznávám pravidlo 60 sekund. Pokud to do minuty zvládnu sama, nechci to po nikom jiném, a udělám to sama. Hádka o ustlání postele, kterou Karel zase slíbil uklidit, je totiž daleko delší než natřepání polštářů,“ vysvětluje svou taktiku Jaroslava. Dejte si za cíl, že prkotiny vás nerozhodí.


Nedostatek svobody

„Mělo mě to varovat. S Kamilem jsem se procházela Stromovkou, když mi řekl, ať si ji naposledy užiji. Nechápala jsem. Prý jede na tři měsíce na služební cestu do Indonésie a očekává stoprocentní věrnost. To znamená, že psa budu chodit venčit maximálně před barák. Ve své naivitě jsem mu to slíbila. A po pár letech se divila, když mi dal pěkně vypočítaný pohlavek za to, že jsem se s kolegyní zastavila po práci na kafi,“ smutní Karolína. Hřích je nejen přehnaně žárlit na všechny v okolí, i když jde o ředitele školy, kam jdete na třídní schůzku, ale i nedostatek svobody – v zájmech, utrácení, oblékání nebo vaření. Vy milujete křupavé kedlubny, ale ten, kdo má na snubním prstýnku vyryté stejné datum, se může utlouct po krkovici, a tak nevaříte nic jiného? Děláte chybu. Oba. Svoboda je důležitá ve všech ohledech. A tak partnerovi dopřejte jeho milované soboty na motokárách, ale na oplátku žádejte středy na zumbě. Vlastně nežádejte. Ve fungujícím vztahu by měla být dávka svobody samozřejmostí.


  11:17,  aktualizováno  31. března 2019 13:32