Začíná to nepříjemným svěděním a končí bolestivým puchýřem. Víme, jak na ně.

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř pořádně neví, co to opar je.Co je to opar?

Opar představuje infekční onemocnění kůže. Vyskytuje se nejčastěji na rtech, na ústech a kolem nosu. Jde o drobný puchýřek naplněný tekutinou. Na oparu je asi nejhorší, že může i několikrát prasknout, což je bolestivé, nepříjemné a prodlouží to dobu hojení. Opar později zaschne, objeví se stroupek, který postupně zmizí. Celá doba výskytu oparu trvá cca 10 dní. Opar je vyvolán virem herpes simplex typu 1.Co ho způsobuje?

95 % populace je nositeli viru, ale aktivuje se jen u někoho a za určitých podmínek. Obecně lze říci, že se objevuje při oslabení imunitního systému. Nejčastější­mi spouštěči pro vznik oparu jsou: psychic­ký stres, menstruace, únava, horečka, ale i náhlá změna prostředí (např. pobyt u moře či v horách). Dá se také někdy přenést dotykem jako infekce.Jak mu předejít?

Zkuste prevenci. Ne vždy je úspěšná, ale za pokus to stojí. Účinný spojenec bývá lyzin. Jedná se o aminokyselinu, která potlačuje vznik oparu. Sežeňte si tedy jakýkoliv krém s obsahem této aminokyseliny. Pomáhá i meduňkový krém. Vhodné je také přijímat vitamín C a třezalku – ta posiluje imunitu vůči oparům.


  10:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:41