Doporučujeme

Strážci váhy pohlídají každé kilo

Na kontě mají miliony shozených kilogramů a smekají před nimi i věhlasní odborníci. Seznamte se s Weight Watchers – strážci váhy, s nimiž hubne celý svět!

Celý den se držíte, v poledne jste přežvýkali zeleninový salát, večer jste si dokonce byli zaběhat a po páté už jste nejedli... Ale teď vám kručí v břiše a mlsně kroužíte kolem lednič­ky. Hlavou vám proudí pokušitelské myšlen­ky: „Dva čtverečky čokolády niko­mu neublíží a víno taky můžeš. Sklenička bílého před spaním přece neznamená hned dvě kila nahoře...“ Kéž by tu byl někdo, kdo by mě zarazil, mudrujete poté, co jste zhltla celou tabulku. Zní vám to povědomě? Nedostatek silné vůle i sebekontroly, to bývají selhávací faktory dietá­řů.


A právě na tom vystavěli Weight Watchers (WW) svou filozofii – dietu, která už přes čtyřicet let přitahuje tlouštíky a fascinuje vědce na celém světě. Není divu, podle průzkumů členové WW dosahují dvakrát lepších výsledků než pod dohledem praktického lékaře.



Kila na přetřes

Začalo to zcela nevinně. Počátkem šedesátých let minulého století se obézní Američanka Jean Nidetch chtěla podělit o informace a pochlubit úspěchy dosaženými při poslední dietě. Proto svolala k sobě domů všechny kamarádky bojující s nadváhou. Povzbuzena komplimenty si tehdy chronická dietářka a milovnice sladkostí uvědomila, že by nebylo od věci setkání s korpulentními souputnicemi pořádat pravidelně. A dietářský klub byl na světě!



Původně úzký spolek, který se scházel jednou týdně a kde se místo mužů či dětí a nepříjemných šéfů probíraly zkušenosti, úspěchy i sel­hání při dietách, se rychle rozrostl v mezinárodní organizaci Weight Watchers. Ta se dnes může pochlubit více jak 30 pobočkami ve světě a radami i plány špičkových expertů z oboru. Hlavní pilíře metody přitom zůstávají stejné: interakce a vzájemná podpora. 



Někdo tě hlídá

Nedokážete se uhlídat? Pak vás budou hlídat jiní! To je motto Strážců váhy. Celý trik spočívá ve vzájemném dohlížení, kontrolování, ale především psychické podpoře. Kdo jiný než lidé, kteří jsou na tom podobně jako vy, pochopí, že jste v noci ‚dorazila‘ zbytek skleničky s marmeládou nebo spořádala chlebíčky s majonézou, které přinesla kolegyně slavící narozeniny? Všichni přece máme slabé chvilky, potřebujeme, aby v nás někdo věřil a nedovolil nám vzdát se. Členové komunity vás v tom nenechají. Jsou vám kdykoliv k dispozici a motivujícího povzbuzení se vám dostane doslova ze všech stran. WW pokračují i v původní tradici osobních setkávání členů a kurzy o hubnutí patří stále mezi nejoblíbenější součást programu.



Nevažte se, bodujte

Děsí vás představa, že s sebou všude nosíte příruční váhu a počítáte kalorie? S tím vás WW zatěžovat nebudou. Jejich strategie je totiž založena na jednoduchém a přitom propracovaném bodo­vacím systému Points Plus. Na rozdíl od otrockého přepočítávání kalorií je tato forma vcelku zábavná, takže brzy pod­lehnete soutěživosti. Po zaplacení členství vám váš ‚patron‘ pro hubnutí přidělí počet bodů na den. Ten se liší podle vašich osobních údajů (pohlaví, věk, výška, váha, BMI, ale také životní styl).


Ženy si za den mohou dovolit jen 18–26 bodů, muži 30–34. Z klubové databáze zjistíte, kolik mají jednotlivé potraviny či celé pokrmy bodů. A stačí jíst tak, abyste se vešli do bodového přídělu. Můžete sníst cokoli, nic není zakázáno. Nejvyšší po­čet bodů mají sladkosti a tučná jídla. Tabulka čokolády má například 20 bodů, láhev červeného vína 11 bodů a tiramisu deset. Oproti tomu taková brokolice nemá ani jeden bod a zeleninu můžete jíst téměř v neomezeném množství. Za mozzarellu si už ale připíšete bod, za grilovaného lososa hned čtyři a za steak jich přibude osm.  



A dáte-li si nějakou kalorickou bombu (třeba zákusek se šlehačkou), může to být ten den vaše poslední jídlo. S body proto musíte nakládat obezřetně a jídla si rozvrhnout, abyste limit nespořádali už do oběda a pak nezůstali o hladu. Hlavní ideou je naučit se body ‚utrácet‘ za potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny – zeleninu,  celozrnné a mléčné produkty a vejce.



Součástí úspěšného hubnutí je i pravidel­ný pohyb. Za cvičení si můžete něja­ké body odečíst. Každý týden se zvážíte a změříte, tehdy se ukážou výsledky vaše­ho snažení. „Kdysi jsem si všimla, že štíhlí lidé jedí jinak než obézní,“ vysvětlila dnes již 87letá zakladatelka WW Jean Nidetch v rozhovoru pro USA Today. „Hodně jídlo žvýkají, odloží vidličku a rozhlížejí se kolem, poslouchají hudbu... Nesoustředí se jen na to, jak do sebe jídlo co nejrychleji naházet.“ A tak to dělejte i vy. Kila pak rychle půjdou dolů.



Strážci váhy po česku

Svou pobočku u nás WW zatím bohužel nemají, i když už jisté námluvy s ČR proběhly. Zapojit se do programu ale můžete (na weightwatchers.com). Nedostanete se sice na osobní setkání členů a budete si muset poradit s ci­zím jazykem (kromě angličtiny je web v němčině, francouzštině či například ve španělštině), ale přátele a podporu si na WW najdete, aniž byste vstali od počítače. Spoustu cenných informací, tipů, rad a zajímavých receptů můžete získat na stránkách WW i bez registrace.   



Na podobném principu jako WW u nás funguje už od devadesátých let organizace STOB. Její zakladatelka Iva Málková otevřeně přiznává, že ji k založení inspirovali právě Weight Watchers. STOB vychází především z kognitivně-behaviorální psychoterapie a dnes pořádá kurzy hubnutí po celé republice. Ani tady není nic zakázáno. Apeluje se především na změnu stravovacích návyků a celého životního stylu.



Další, kdo nabízí pomoc v boji s nadváhou, je projekt Odlehčeme zeměkouli. Zaregistrovat se může jednotlivec, ale i skupina! V programu jsou zahrnuty soutěže i setkání na více než 200 místech republiky. Když se domluvíte s partou, půjde vám hubnutí rozhodně lépe!



  • Vybrali jsme pro Vás