Doporučujeme

Jak vybrat sluneční brýle. Nezáleží jen na jejich vzhledu

  • 0
Hlavním důvodem, proč nosíme sluneční brýle, je ochrana před sluncem, ale představují i mechanickou bariéru proti hmyzu, chrání oči před větrem či deštěm a zlepšují vidění dokonce i v mlze nebo když je zataženo. A také samozřejmě chceme, aby nám slušely.
Sluneční paprsky jsou tolik příjemné. Dělejte maximum pro to, aby pokožka...

UV A E-SPF: O čem vypovídají

Aby byla ochrana proti UVA a UVB záření opravdu dostatečná, u slunečních brýlí se doporučuje UV filtr 400. Obecně UV faktor podle optika Jakuba Odcházela ze společnosti Lentiamo značí schopnost samotné čočky blokovat záření, které dopadá přímo ze slunce, je-li před vámi. To je ale jen část UV záření, která očím škodí.

Odborník dále vysvětluje, že index E-SPF bere v úvahu celkový stupeň ochrany včetně paprsků, které do oka dopadají nepřímo, například po odrazu záření od zadní nebo boční stranu brýlové čočky. U čirých (dioptrických) čoček má E-SPF hodnoty od 2 do 25, u slunečních brýlí až do 50+. Je to obdobné jako u opalovacích přípravků – čím vyšší, tím lepší ochrana.

Netroufáte-li si na vzory na oblečení, můžete si je dovolit na doplňcích. Taška

Barva čoček

Intenzita zabarvení čočky vyjadřuje propustnost světla a značí se od 0 (čirá, 100procentní propustnost) do čísla 4 (asi 3 až 8procentní propustnost). Stále se traduje, že barva souvisí s UV filtrem, ale to je mýtus.

Vhodné zbarvení zvyšuje komfort vidění při určitých aktivitách a situacích. Například černá skla jsou super hlavně na léto a ostré slunce. Univerzální šedá se hodí na různé aktivity – jak do práce, tak na vycházku a podobně. Zelené čočky se doporučují sportovcům, kteří mají rádi hory nebo vodu, ale hodí se i na každodenní nošení a na řízení auta. Modrá skla si vybírají například golfisté. Žlutá zase tenisté a cyklisté, obecně jsou ideální pro podzimní měsíce (zlepšují viditelnost za šera nebo v mlze). Růžové a červené čočky si nechte na zimu a hnědé patrně budou vyhovovat všem krátkozrakým lidem.

Každá barva má totiž jinou vlnovou délku světla, například u hnědé je kratší, což krátkozrakým lidem svědčí. Setkáte se také se slunečními brýlemi, u nichž lze dokoupit jinou barvu čoček, které se snadno vyměňují. A nejen řidičům se doporučuje přidat polarizační filtr, jenž zruší horizontálně odražené světlo způsobující nepříjemné oslnění.

Puntíkovaná košilka s nezbytným límečkem si žádá kontrastní velký šperk. Nesmí...

Materiály a velikost

U čoček se používá sklo nebo různé druhy plastů, u obrub zejména kov a opět plasty. V případě brýlových čoček se tento materiál jeví praktičtější už proto, že jsou lehčí a bezpečnější.

S designem obrub si každý může naložit po svém, nicméně „lennonky“ nedoporučujeme. Větší a masivnější brýle více chrání. Určitě si vyzkoušejte, jak vám sedí, je důležité, aby vám nepadaly, ani vás nikde netlačily.

A když zamrkáte, řasy by se neměly dotýkat brýlových čoček. To poslední vypadá jako maličkost, ale pokud už jste takové brýle měla, určitě víte, jak nepříjemné jejich nošení bylo. Prostě více než design řešte praktickou stránku věci.


  • Vybrali jsme pro Vás