Tři ze čtyř lidí, kteří trpí migrénou, jsou vaše vrstevnice. Může za to moderní životní styl, nebo takhle trpěly už mladé praženy v jeskyních? A co pomáhá?

Začalo to v sedmnácti. Bylo léto a Erika vyrazila s kamarády na vyjížďku parníkem. „Seděli jsme na palubě a pili víno. A pařilo slunce. Začala mě bolet hlava, ale to ještě nic nebylo proti utrpení, které přišlo po návratu domů. Bolestí se mi chtělo zvracet. Máma mě rovnou nacpala do auta a odvezla na pohotovost.“


Po různých vyšetřeních vyšlo najevo, že Erika trpí migrénou. Lékařka ji varovala, že se její záchvaty nejspíš budou vracet. A měla pravdu. V době, kdy Erika studovala vysokou školu, ji migréna vyřazovala ze života klidně i několikrát do týdne.


„Postupně jsem zjistila, že záchvat obvykle přijde, když piju alkohol a jsem na slunci. A také po probdělé noci. Snažím se proto nedělat věci, které migrénu spouští, ale štve mě, že se pořád musím hlídat. Třeba na výletě na kole nebo na fesťáku si všichni objednají pivo, jenom já cucám limonádu.“ Kde se vůbec migrény berou? A proč tahle nemoc útočí hlavně na mladé ženy?Je to opravdu migréna?


Když vám po těžkém dni v práci třeští hlava, ještě to neznamená, že máte migrénu. Pravý záchvat se totiž projevuje v celém těle. „Jde o ostré, pulzující bolesti typicky na jedné polovině hlavy, nejčastěji v okolí spánků, případně i na čele, spojené s nutkáním ke zvracení, zvracením, podrážděností, alergií na světlo a hluk,“ vysvětluje fyzioterapeutka Markéta Stránská z Centra komplexní péče Roseta.


Asi patnáct procent lidí navíc před nástupem téhle škodné trápí takzvaná aura. Znamená to, že se jim dělají mžitky před očima, vidí jiskry, třpytivé obrazce, vlnovky nebo mají výpadky vidění. Méně časté jsou sluchové halucinace. Podivné příznaky trvají minuty až hodinu a zmizí většinou ve stejnou chvíli, kdy vás začne bolet hlava.


  6:13,  aktualizováno  25. března 2019 19:28