Doporučujeme

Proč je mi tak zle? Může to být alergie na potraviny

V hlavě vám buší permoníčci a vy marně přemýšlíte, kde se tam vzali. Možná tam přiběhli, když jste snědla krajíc chleba. Zdá se vám to jako nesmysl?

Nemohla jsem ani chodit do práce, jak mi bušilo ve spáncích. Bolest se objevila náhle, vždycky jsem rychle musela vyhledat peřinu a schoulit se do ní. Doktoři si nevěděli rady, migrény neodhalili. A tak jsem ze zoufalství začala psát deník. Zdravotní deník. Psala jsem si, jaké jídlo jsem kdy snědla, co jsem dělala a kdy mě co bolelo. A překvapivě jsem zjistila, že permoníci zaútočí vždycky, když si dám pečivo. Ano, obyčejný rohlík nebo chléb,“ vypráví Darina, která tehdy myslela, že už jí nastává přechod.



Místo toho ve svých osmačtyřiceti díky poznámkám ze zdravotního deníku zjistila spojitost mezi bolestí hlavy a bílým pečivem. Když deník ukázala lékaři, byl překvapený. Nikdy o něm neslyšel. „Naštěstí vzal moje slova vážně a udělal mi testy na potravinové alergie. A vyšla z nich alergie na lepek, která se projevovala touto netradiční formou.“ Když Darina pátrala a prolistovávala poznámky zpět­ně, zjistila, že ji hlava lehce pobolívala, i když snědla těstoviny nebo třeba pizzu v restauraci.



 „Zdravotní deník neslouží jen zdravotníkům na táboře, kteří do něj zapisují každé klíště a odřeninu. V trochu jiném podání si ho mohou vést lidé, kteří mají nepravidelně nejrůznější bolesti. Mohou tak vypozorovat spojito­sti s nejrůznějšími aktivitami nebo pokrmy,“ říká praktická lékařka Valérie Neužilová.



Sama si ho vede: „A zjistila jsem, že pravidelně každé úterý mě bolí hlava. Dřív jsem samo­zřejmě vůbec netušila, že se bolest vyskytuje takto pravidelně. Zjistila jsem to až ze zdravotního deníku.“ Neužilová vypráví, že pak začala více sledovat, co dělá v pondělí. „Překvapeně jsem došla k to­mu, že je to kvůli vínu, na které pravidelně chodím s kamarádkami. Ne, že bych vypila litr, ale prostě mi nesedí.“



Osypky po grepu

Když totiž lékařku napadlo, že její bolesti způsobuje právě pár skleniček bílého, dopřála si ho i jindy. „A opravdu to bylo po víně, druhý den přišlo řezání ve spáncích znovu. Nejdřív jsem si myslela, že je to třeba kvůli kouři a šeru, které ve vinárně je.“ Právě potravinové alergie jsou díky zdravotnímu dení­ku skvěle odhalitelné. „Vedla jsem si deník a zjistila, že se pravidelně osypu po grepech,“ říká pětatřicetiletá Klára M. „Z jídelníčku jsem je vyškrtla a od té doby se vyrážka neobjevila.“



Často se budete divit, jakou spojitost mají některé potraviny s vašimi bolístkami. „Někdo trpí po hrášku nadýmáním, další má po něm zase druhý den průjem,“ vysvětluje lékařka. Ať už jde o nejrůznější vyrážky, zarudlé fleky na kůži, ale i průjmy, na­dýmání, křeče v žaludku, díky podrobnému zapisování potravin a začátku problémů můžete zjistit, co je konkrétně způsobuje.



Své o tom ví i Jana Kalichová: „Čas od času jsem zvracela, nepřičítala jsem tomu žádnou důležitost. Prostě jsem zřejmě snědla něco špatného. Když mi kamarád­ka řekla o zdravotním deníku, začala jsem si do diáře také dělat poznámky. Ty rozlouskly malou záhadu. Zvracela jsem pokaždé, když jsem si dala kysaný nápoj. Moje bříško ho prostě nevidělo rádo.“



Podobnou zkušenost líčí znovu Neužilová. „Kdysi jsem pracovala na interně a zdravotní sestřička neustále trpěla průjmy, třásly se jí ruce, opravdu nic příjemného. Vyšetření nic neodhalilo. Už jsme začali mít podezření na nějaké vážnější zdravotní problémy, když si začala vést zdravotní deník, o kterém se zrovna doslechla od své známé. A zapisovala si do něj všechno opravdu pečlivě. Časem dospěla k tomu, že se jí dělá špatně po některých jídlech v nemocnici. V jídelně pak zjistila, že nesnáší sušená vejce, která do jídla přidávali.



Problémy s potravinami ale nejsou jediné, které deník odhalí. Třeba můj kamarád Martin díky zdravotnímu deníku zjistil, že ruce ho bolí až dva dny po golfu. Když si dojde den po hře k masérce, bolest se neukáže. Můžete také vypozorovat, že když pracujete do noci u malé lampičky, bolí vás druhý den oči.



Namožená záda i nohy

Některé poznámky se vám možná budou zdát směšné, když si například budete zapisovat svoje nadý­mání. Pak ale zjistíte, že stačí vynechat lilek nebo cuketu, a rázem přejde.



Na papír také zaznamenejte, kdy jste si vzali jaký lék. Možná vás překvapí, jak často sáhnete po růžové pilulce. „Jedna pacientka díky deníku zjistila, že prakticky každý třetí den musí užívat Ibalgin. Zaměřili jsme se tak kořeny jejího problému,“ líčí lékařka. A uvádí i další příklad z praxe. „Muž středního věku odhalil, že led­viny ho bolí pokaždé, když jde na hokej. Zřejmě přistydne,“ usmívá se lékařka s tím, že dostal doporučení, aby se na zápasy tepleji oblékal.



A jak podrobné poznámky si máte vést? Čím více detailů o svém dni a životě zapíšete, tím lépe pro vás. Za chvíli možná zjistíte, že samotné psaní má pro vás očistný účinek. Ale pokud ne, tak alespoň zjistíte, proč vás pořád bolí hlava.



  • Vybrali jsme pro Vás