Doporučujeme

Otravné pocení! Co je normální a co už je moc?

Mokré koláče v podpaží na kráse ani sebejistotě zrovna nepřidají. Jak se vypořádat s nepříjemným pocením?

Co už je moc?

Potí se každý, ale jestli z vás tečou potoky vody pokaždé, když vyjdete pár schodů nebo vám šéf položí nepříjemnou otázku, možná trpíte hyperhidrózou – nadměrným pocením. Jak poznáte, že máte tento problém?



Běžné deodoranty vám nepomáhají, i když je používáte několikrát denně. Jediné, co občas zabere, jsou antiperspiranty s vysokou koncentrací hliníku, který blokuje potní žlázy. Koupíte běžně v lékárně.



Potíte se bezdůvodně. Když jdete běhat nebo vás čeká pracovní pohovor, tak nějak všichni očekávají, že se trochu zpotíte. Ovšem pokud si připadáte jako v sauně, i když ležíte v posteli nebo koukáte na televizi, normální to není. Běžné není ani to, že kvůli zpoceným dlaním neudržíte v ruce tužku nebo se vám špatně řídí.



Nemůžete na pocení přestat myslet. Kdo trpí hyperhidrózou, nedokáže přemýšlet o ničem jiném. Hlavou se vám honí, jestli si kapek na vašem čele všiml i kolega, nebo jak se chytit tyče

v autobuse, aby nikdo neviděl mokrý flek na košili. Někdo se začne vyhýbat společnosti včetně třeba tělocvičen, kde se přitom zapotí snad úplně každý.



Máte propocené oblečení. Pořád. Následkem toho třeba odmítáte nosit barevné košile, protože na nich jsou mokrá místa více vidět, nebo se bojíte některých materiálů, například hedvábí, abyste si tričko nezničili. Lidé trpící nadměrným pocením také zůstávají v saku nebo ve svetru, i když je venku jako v sauně.



Sprchujete se několikrát denně. Nadměrné pocení nemá nic společného s hygienou, přesto se takto postižení lidé koupou a převlékají i několikrát denně. A pořád jim to přijde málo.



Páchnou vám nohy. Zpocené nohy nevoní, to je fakt. Nadměrné pocení může proto signalizovat i to, když odér z vašich polobotek zamoří celou šatnu fitnesscenta. A když chodíte bosi, zůstávají po vás mokré stopy.



Co si obléknout?

Obléknout se tak, abyste vypadala k světu i v práci, i když víte, že budete celá zplavená, jen co dojdete k tramvaji, je kumšt. Základ je samozřejmě nemít na sobě víc oblečení, než je bezpodmínečně nutné, přeci jen když v předpovědi hlásí na celý den dvacet stupňů a sluníčko, nemusíte nutně táhnout bundu...


Vybírejte si přednostně oblečení z prodyšných materiálů. V bavlněném tričku se budete cítit mnohem líp a více svěží než v košili vyrobené z umělotiny, se kterou máte pocit, že jste si ráno oblékli igelitový pytlík. Důležité jsou i barvy. Modrá nebo třeba růžová košile, která navlhne, prostě ztmavne. Bude to asi fyzika, nic s tím neuděláte. Předtím, než si kousek poprvé obléknete do práce, zkuste ho zčásti namočit a uvidíte, jak moc se zbarví. Nejhorší jsou v tomto ohledu světlé a zářivé barvy. Pokud chcete schovat stopy potu, sáhněte buď po hodně tmavém (černém, v námořnické modři), nebo naopak co nejsvětlejším (bílém, světloučce žlutém) oblečení. U bílých triček ale dejte pozor, časem se jim totiž v podpaží mohou vytvořit zažloutlé kruhy.



Pokud opravdu chcete zářivě zelené tričko, hledejte alespoň nějaké se vzory. Výrazné vzorování je při maskování potu dobrým pomocníkem. Další zásadou je vrstvení. Tlustý svetr, ve kterém vám bude horko a bez něj zase zima, nechte klidně odpočívat v šatníku. Když si ale oblečete košilku, na ni tričko a na něj třeba ještě jedno tričko s delším rukávem, vyhrajete. Jakmile vám bude horko, prostě jednu vrstvu svléknete. Navíc spodní košilka pot zachytí a mokré fleky nebudou vidět. Pochopitelně i tady platí, že spodní vrstvy by měly být z co nejvíce prodyšné látky. Jestli víte, že máte s pocením problém, mějte raději v práci něco na převlečení. Vyhnete se tak tomu, že budete muset v šatech propo-cených při ranní poradě absolvovat ještě oběd s obchodním partnerem a odpolední schůzku se šéfem.



Jak omezím zápach?

Pot sám o sobě nijak nezapáchá, o nepříjemný odér se zaslouží až bakterie, které se na pokožce začnou množit. Dobrou zprávou je, že i při silném pocení můžete na zápach vyzrát. Možností je vyměnit deodorant za silný antiperspirant z lékárny. Chlorid hlinitý ucpáním potních žláz ve výsledku omezí i zápach. Naproti tomu deodoranty bojují jen s odérem – obsahují látky, které omezují množení bakterií. Pokud tedy deodorant na vaše podpaží nestačí, vyměňte ho.  Zabojovat můžete také důkladným mytím antibakteriálním mýdlem, velmi dobrou volbou je mýdlo s obsahem síry nebo látky triclosan, která se přidává i do deodorantů, past na zuby nebo čisticích prostředků. Jde totiž o velmi silné antibakteriální činidlo. Samozřejmostí při řešení zápachu je také převlékání propoceného oblečení. Kdo se hodně potí, měl by si prádlo, především košile či trička, převlékat po každém nošení. Při nákupech sahejte přednostně po vzdušných materiálech, jako je bavlna, které zápach absorbují méně. Naopak se obloukem vyhýbejte syntetice. Zapomeňte také na některá jídla, především na ryby, česnek nebo cibuli, neboť v nich obsažené aromatické látky se dostávají do kůže a jsou cítit.


Existuje i přírodní cesta proti pocení?

Ano, jestli chcete vsadit na přírodu, pijte odvar ze šalvěje lékařské nebo yzopu lékařského. Pokud budete bylinky kombinovat, zbavíte se i pocení ze stresu, na které šalvěj, která podporuje stahování potních žláz, samotná nestačí. Pokud vám hořká chuť šalvěje nevyhovuje, zeptejte se v lékárně na tablety. Trochu jako babská rada zní i pití jablečného octa. Pokud vmícháte dvě lžíce do sklenice vody, pocení se utlumí. Případně nalijte hrneček do vany s horkou vodou a dopřejte si koupel. Vyzkoušet můžete také vodku, nicméně ne jako nápoj, ale jako účinný deodorant. Smíchejte ji s vodou v poměru 1:2 a nalijte do rozprašovače. Tento sprej skvěle pomůže i při pocení a zápachu nohou. Pocení se dá regulovat také samotným jídelníčkem. Podstatné je vzdát se kofeinu, alkoholu a příliš kořeněných a slaných jídel. Neblahý vliv má také přílišná konzumace bílkovin. A nic dobrého nepřinese ani kouření. Naopak nešetřete syrovou zeleninou a ovocem.



  • Vybrali jsme pro Vás