Rovné bílé zuby, zdravé a plné rty nejsou jen výsadou modelek a hereček... Stačí trochu zapátrat v jejich foto archivech a sama se přesvědčíte o tom, že na svých úsměvech opravdu zapracovaly.

Ruku na srdce, kdy jste byla naposledy u zubaře? Všechny víme, že prevence je základ, ale naprostá většina z nás prevenční návštěvy dentistů zanedbává a vyhledáváme je, až když se objeví problém... A nejen to, zanedbáváme i další věci, počínaje čištěním zubů. Ono ani úplně nejde o to, kolikrát za den, ale spíš o to, jakým způsobem. To, jak si máme správně čistit zuby, bychom měli vědět od útlého věku, ale zubní lékaři se shodují na tom, že spousta lidí si čistí zuby špatně. Mezi nejčastější chyby, které děláme, patří velký tlak, který vyvíjíme na zubní kartáček. Dále pak špatně vedené pohyby. Pamatujte, že kartáček by měl zuby čistit vždy od dásně směrem k vrcholu zubu. V neposlední řadě pak chybujeme i ve volbě kartáčku. Ten by měl mít ideálně malou hlavu, hustě osázenou měkkými vlákny s rovným zástřihem. Když si k němu ještě pořídíte zubní nit a mezizubní kartáček, budete mít celou ústní dutinu jako ze škatulky. Jednou za půl roku byste si navíc mohla vyšetřit čas a zajít na odbornou dentální hygienu. Při ní vám odstraní zubní kámen, zuby vypískují, odstraní nežádoucí pigment a navíc vás i zaškolí ve správném postupu péče o chrup.


Rovnátka a spol.

Když nejste spokojená se svým chrupem a chcete mít zuby rovné, v dnešní době to opravdu není problém. Rovnátka pomáhají i v dospělosti. Než se pro ně rozhodnete, určitě zajděte za lékařem a nechte si poradit. Ten s vámi provede odbornou konzultaci, navrhne nejvhodnější řešení a také vám řekne cenu, která se u jednotlivých druhů rovnátek podstatně liší. Snímací rovnátka nemají v dospělosti už efekt. Proto se rovnou podíváme na zoubek rovnátkům fixním. Ta mohou být kovová, keramická nebo plastová. Průměrně se fixní rovnátka nosí 2 roky a potom je ještě nutné na noc nosit cca 2 roky snímací rovnátka (retenční aparátek), protože zuby se mají tendenci vracet do své původní polohy. Někdy se používá i takzvaný retainer, což je drátek, který se nalepí na vnitřní stranu zubů, člověk ho může nosit 2 až 5 let. Připravte si 20 až 30 000 Kč, to je cena za rovnátka na obě čelisti. Zuby je pak opravdu nutné čistit po každém jídle, aby se kvůli zbytkům, které za rovnátky zůstávají, nezkazily. Další nevýhodou či spíše nepohodlím pro vás bude, pokud váš lékař použije různé přídavné části, jako třeba nákusnou destičku nebo patrový třmen. Chvíli trvá, než si zvyknete. Navíc můžete začít i trochu šišlat.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36