Doporučujeme

Sexy woman is lying and touching her belly.

Beautiful sexy woman is lying and touching her belly. | foto: Fotolia, Getty ImagesBauer Media

Jak bojovat proti striím

Přibrala jste na váze? Jste těhotná a bojíte se, aby se vám na rostoucím bříšku či poprsí brzy neobjevily strie? Nebo se tak už stalo a teď nevíte, jak se jich zbavit? Vsaďte na kosmetiku, která jejich tvorbě umí předcházet i je léčit a navíc vyzkoušejte estetická ošetření.

Strie a celulitida patří k nejčastějším kožním estetickým problémům, s jakými se my ženy potýkáme. Strie vznikají růstem, vlivem těhotenství nebo výraznou změnou hmotnosti. Tehdy totiž pod kůží popraskají elastická vlákna. Strie vás mohou trápit na břiše, prsech, hýždích, zádech, stehnech, nebo třeba i na ramenou.

Přejte si dobré geny


Při tvorbě strií hraje hlavní roli genetika. Správnou kosmetickou péčí ovšem lze pravděpodobnost jejich vzniku zmírnit, a to přibližně o 30 %. Pokud se tedy strií chcete vyvarovat, nezbývá než mazat a spoléhat na dobré geny. Kromě každodenního mazání vhodnými zpevňujícími krémy či oleji si ovšem dejte pozor na rychlý a extrémní přírůstek na váze – ať už kvůli chuti k jídlu nebo právě vlivem těhotenství.

http://gty.im/151329025

Kůži promazávejte denně


Jste-li těhotná, začněte s každodenním mazáním bříška a poprsí přibližně okolo třetího až čtvrtého měsíce. Můžete používat kosmetické přípravky určené přímo pro těhotné ženy, ale stejně tak je možné zvolit i jakýkoliv jiný tělový krém, máslo či olej se zpevňujícím účinkem. Ve složení těchto přípravků proto vždy hledejte například kyselinu hyaluronovou, glycin, vitamin E a C, bambucké máslo nebo různé druhy olejů. Skvělý efekt na kůži má ovšem i čistý 100 % kokosový olej.

Vyzkoušejte radiofrekvenci


Pokud ani zásluhou pečlivého mazání nezůstane vaše tělo bez poskvrny, vyplatí se vám podstoupit ošetření pokožky přímo na estetické dermatologii. „Ke korekci strií můžu doporučit například radiofrekvenci přístrojem eMatrix. Při ošetření se aplikátor přístroje postupně dotýká odmaštěné a suché kůže. Do podkoží skrze pokožku procházejí pulzy radiofrekvenční energie. Při aplikaci můžete cítit pálení různé intenzity – podle indikace a nastavení energie. Děje se tak proto, že se pokožka díky frakční radiofrekvenční energii prohřívá a vznikají v ní mikroskopické kanálky tepelně poškozené kůže,“ vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Eva Harapátová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Pomoci dovede i laser


Červené strie, které zůstávají na prsou a břiše zejména po těhotenství, pak můžete řešit i pomocí laseru Vbeam. Při ošetření laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem v cévkách. „Pomocí tepla se cévka srazí, ztmavne a začne připomínat modřinku. Jako každá jiná modřinka se ale nakonec vstřebá a zahojí se. Laserové pulsy při ošetření sice blýskají, ale na kůži jen mírně štípají,“ popisuje průběh tohoto ošetření lékařka Eva Harapátová. Po obou zmíněných procedurách je však nutné vyhýbat se slunci a na ošetřená místa preventivně aplikovat opalovací krémy s vysokým SPF 50.

Ošetření několikrát zopakujte


Pro maximální efekt je vhodné ošetření strií laserem či radiofrekvencí několikrát zopakovat. Počet ošetření je individuální, záleží na počátečním stavu kůže a na její reakci na zvolenou proceduru. „Přibližně se však jedná o 3–10 terapií v intervalu 3–4 týdnů,“ dodává lékařka. Oba druhy ošetření strií je možné podstoupit i v létě, ale poté je dle lékařky skutečně nutná už zmíněná ochrana daného místa před sluncem. A kdy je na ošetření strií vhodný čas, co se mateřství týče? „Chce-li žena řešit strie na prsou, měla by přijít až po ukončení doby kojení. Jinou lokalitu je ale možné ošetřit už během tohoto období,“ dodává Eva Harapátová.

Které kosmetické přípravky vám v boji proti striím nejvíce pomohou?


  • Vybrali jsme pro Vás