Doporučujeme

Extrémní dietní hazardy

Je fascinující a také dost strašidelné, co všechno jsou ženy ochotné udělat pro štíhlou linii... Varování: Tohle čtení je jen pro otrlé povahy!

Píše se rok 1898. Císařovna Sisi, manželka Františka Josefa I., je během projížďky na lodičce zavražděna anarchistou. Bodná rána pilníkem přímo do srdce ji nezabije hned. Císařovna po atentátu ještě dvacet minut žije, mluví, chodí, protože vytékající krev naplňuje její osrdečník jen velice pomalu. Necítí bolest, jen narůstající slabost. Větším překvapením než takto oddálená smrt bylo pro lékaře provádějící pitvu zjištění, že na těle rakouské císařovny jsou četné otoky, způsobené podvýživou...


Císařovna milovala gymnastiku, rychlou jízdu na koni a chůzi po horách. Po smrti svého druhého dítěte se uzavřela do sebe, trpěla silnými depresemi. Kromě nadměrného pohybu držela diety, půsty a měla období, kdy pila jen čerstvě nadojené teplé mléko, ovocné šťávy, šťávu vymačkanou z čerstvého špenátu, osolené syrové bílky nebo šťávu vylisovanou ze syrového hovězího masa.


Svůj vyhlášený vosí pás si brutálně stahovala korzetem. Když její komorné pořádně při stahování zabraly, dostala se prý až na 46?cm. K dosažení těchto extrémních mír však bylo nutné být v mučivém korzetu stažená od rána do večera nebo v něm dokonce i spát, aby se tvar žeber přizpůsobil a při svlečení se hrudník zase nerozšířil do své původní podoby.


Přestože štíhlost v 19. století nebyla ideálem krásy, Sisi zastávala názor, že pouze štíhlá císařovna je hodna obdivu. Dr. Hans Bankl v knize Nemoci Habsburků z chování panovnice v této době usuzuje, že jejím problémem byla patologická anorexie doprovázená pohybovou mánií. V té době byla tedy Sisi spíš výjimkou. Dnes je však kult hubenosti „mainstreamem“...



Polykání vaty

Tuto metodu už během komunismu provozovaly baleríny Národního divadla. Princip je jednoduchý. Buničina se namočí do ovocné šťávy nebo mléka, a pozře se. Vata v žaludku nabobtná, čímž na chvíli zmizí pocit hladu.


Co na to říká specialistka MUDr. Marie Hájková, CSc: „Měli jsme na oddělení patnáctiletou dívku, která toto provozovala během prázdnin, a pak si v nemocnici poležela dva měsíce. Trávicí systém nedokáže slepenou, těžkou, nasáklou buničinu strávit, a ta se hromadí ve střevech, která se mohou ucpat. Hrozí neprůchodnost střev, která může způsobit v horším případě i smrt.“



Prášky na hubnutí

Nepředepsal vám je lékař, protože zkrátka nejste podle tabulek v kategorii „obézní“? Žádný problém. Stačí se porozhlédnout na černém internetovém trhu. Polykání tablet Adipex retard, Meridia, Lindaxa a dalších na podobné bázi je bez odborného lékařského dohledu hazard se zdravím.


Co na to říká specialistka MUDr. Marie Hájková, CSc: „Cílovou skupinou takových léků na hubnutí jsou obézní pacienti s BMI 30 a více, u nichž předchozí dietní opatření selhala. Není to tedy v žádném případě prostředek první volby, jakkoli zní lákavě! Svádí totiž k pasivitě a nevede ke změně životního stylu, který je alfou a omegou veškerého hubnutí. Když se do užívání farmak na hubnutí lidé pouštějí ‚na vlastní pěst‘, často to skončí psychickou závislostí na těchto tabletách a totálním rozhozením metabolismu. Doporučuji se pro ně rozhodnout pod dohledem lékaře.“


Zlatá VEJCE

Říká se tak Adipexu. On a jemu podobná anorektika, jež snižují pocit hladu, obsahují mnoho látek, které ovlivňují centrální nervový systém a mají velké množství nežádoucích účinků – od nervozity přes závratě, brnění nohou a rukou až po úzkosti a dýchací potíže. V prvních týdnech užívání se vedlejší příznaky nemusí objevit – začnou se ozývat až ve chvíli, kdy si na tabletky a životní styl s nimi spojený zvyknete. Když je vysadíte, obvykle ztracená kila zase naberete.  


Projímadla

Najíst se a zvracet, což dělají lidé trpící bulimií, může být velmi nepříjemné. Jiné dietní fanatičky vymyslely, že na to půjdou z opačného konce. Najedí se, a chvíli na to požijí laxativum čili projímadlo.



Co na to říká specialistka MUDr. Marie Hájková, CSc: „Laxativa jsou při používání ve velkém množství návyková. Ti, kteří projímadla zneužívají, si zřejmě neuvědomují, že projímadlo samo o sobě nemá žádný vliv na vstřebávání tuků. Dokáže při hubnutí pomoci zpočátku pouze v tom, že se vaše tělo vyprázdní a postupně zbaví přebytečných zásob vody. Když jíte sladká a těžká jídla, většina živin se vstřebá už v tenkém střevě, ale projímadlo působí až níž, ve střevě tlustém, takže kalorie se stihnou uložit. Nejzávažnější je fakt, že neustálými průjmy ochuzujete tělo o vitaminy a minerály, hlavně o draslík – v důsledku jeho rapidního nedostatku může člověk i zemřít. Časem může dojít i k poškození střevní stěny a ledvin. Přestože projímadla dostanete v každé lékárně bez předpisu, mohou být nebezpečná!“



Podvázání žaludku

Existuje spousta soukromých klinik, kde lékaři „přivřou“ oko nad tabulkami a provedou tuto celkem drastickou záležitost každému, kdo nemá vůli hubnout dietou a zaplatí. Při podvazování se žaludek zaškrtí manžetou, takže má pak tvar přesýpacích hodin. Potrava se protahuje zúženým místem a máte dříve pocit sytosti. Při přemostění se část žaludku vyřadí z funkce a udělá se spojka mezi žaludkem a tenkým střevem. Až dva metry tenkého střeva se vyloučí z trasy pro potravu a tím se sníží vstřebávání živin.


Co na to říká specialistka MUDr. Marie Hájková, CSc: „Toto řešení bych opatrně brala v úvahu pro ty, kteří mají BMI 40 a výš a bez úspěchu už zkusili jiné metody redukce hmotnosti. Je to operace, a i když jen laparoskopická, považuji ji za radikální zásah do těla. Navíc samotné podvázání problém neřeší. Je nutná následná spolupráce pacienta a úprava životního stylu. Když pacienti nedodržují dietní pravidla a omezení, mohou si snadno zadělat na vážné zdravotní problémy. Nikdy ho nedoporučím těm, kteří ke mně přijdou s tím, že by chtěli tento zákrok zkusit, a já vidím, že by u nich určitě fungovaly jiné, méně radikální metody. Často je totiž třeba začít u ‚hlavy‘ – srovnat psychiku a teprve pak pracovat na těle.­­“  


Popcornová dieta

Ačkoli se jedná o snesitelnější cestu k hubenějšímu tělu než pojídání tamponu namočeného do džusu či pravidelné dávky bylinkového projímadla, do ideálního způsobu ztráty několika kil má daleko. Najíte se popcornu, který je objemný, takže nemáte takový pocit hladu. Může něco takového vůbec fungovat?


Co na to říká MUDr. Marie Hájková, CSc.: „Američtí dietologové popcorn řadí do dietních potravin, já bych však byla opatrná. Přestože je popcorn v zásadě i plný bílkovin, železa, fosforu a hlavně vlákniny a řadí se mezi celozrnné potraviny, jednostrannost tělu neprospívá. Zažila jsem případ, kdy mladá žena konzumovala přes měsíc jen popcorn a skončila na kapačkách. Když už se někdo pro tuto dietu rozhodne, doporučovala bych popcorn zařadit místo jednoho odpoledního jídla denně nebo jako přílohu místo brambor či těstovin. Neměl by být však přesolený. Nasladko chutná dobře s ovocem.



  • Vybrali jsme pro Vás