Doporučujeme

Dieta pro zdravou pleť

Už nevíte, co se svou nemocnou pletí? Předepíšeme vaší kůži speciální dietu.

Dlouho se tvrdilo, že jestliže si dáte hamburger a hranolky, vaše pleť to ani nepozná. Výzkumy ovšem ukazují, že strava pokožku výrazně ovlivňuje. Své zkušenosti v tomto směru má i osmadvacetiletá ekonomka Klára. „Vím, že když si dopřeju čokoládu nebo broskve, druhý den se mi zhorší atopický ekzém a akné. Tak si na ně raději nechám zajít chuť.“ Třiatřicetiletá kurátorka Katarína její slova potvrzuje: „Lékař mi předepsal dietu kvůli zdravotním problémům a po dvou týdnech mi bylo nejen lépe, ale navíc se mi krásně vyčistila pleť.“ Co tedy máte udělat?

Vaši dietní trenéři: Křováci a pralidé


Hypotézu, že na vašem obličeji je vidět, co jíte, potvrzuje také výzkum domorodých kmenů v Paraguayi a na ostrovech u Papuy-Nové Guiney. Ať vědci hledali sebevíc, nenašli na jejich kůži jediný pupínek. Důvod? „Jejich potravu tvoří téměř samé proteiny, ovoce a zelenina,“ tvrdí profesor Coloradské státní univerzity Loren Cordain.

Tento odborník studuje pravěkou stravu a svá zjištění ověřuje na kmenech žijících dodnes co nejpřirozenějším způsobem. Pračlověk se podle něj více než dva miliony let živil hlavně masem divokých zvířat, ovocem a zeleninou. Jeho „dieta“ měla vysoký podíl proteinů a nízký obsah sacharidů a tuků. Tento stav se změnil docela nedávno – někdy před 5000 až 10 000 lety, kdy se od lovu a sběračství přešlo na zemědělství.

V potravě tak postupně přibývalo sacharidů, na něž nejsou naše těla geneticky stavěna, a chovatelé a pěstitelé se stali mnohem náchylnějšími k nemocem než jejich předchůdci. Známý americký odborník na výživu Robert Crayhon upozorňuje, že během posledních čtyřiceti let se za zdravou považovala strava bohatá na sacharidy s menším obsahem tuků a proteinů. Nyní ale stále více lékařů tvrdí, že je třeba snížit především podíl jednoduchých sacharidů a zvýšit příjem vlákniny. Tato zjištění potvrzuje i lékařka Eva Brunerová.

Podle ní je ovšem nutné uvažovat o individuálních potřebách každého člověka a brát v úvahu, že někdo si „od přírody“ libuje v biftecích, zatímco jiný v kedlubnách. Zlatou střední cestu podle ní představuje vyvážená strava složená ze 65 % polysacharidů (tedy složitých cukrů, hlavně z celozrnného pečiva, ale i z ovoce a zeleniny), 20 až 25 % proteinů a 10 % tuků (především tuků rostlinných, živočišným se raději vyhýbejte).



Pro zdravou pleť musíte ještě dodržovat několik dalších pravidel. „Pleťovou dietu“ byste potom měla provádět tímto způsobem:

1. Spřátelte se s celým zrnem


Tuk už tedy není nepřítelem číslo jedna. Zdá se, že nejvíc vaši pleť ohrožují sacharidy skryté v potravinách, které denně konzumujete ve velké míře – bílém chlebu, těstovinách, rýži, bramborách a samozřejmě sladkostech. Po nich vám hladina inzulinu v krvi prudce stoupá a vědci spekulují, že právě on je příčinou stavů, kdy se osypete.

Jak si ochočíte inzulin?
Vyvarujte se „bílých“ sacharidů a nahraďte je v rozumné míře celozrnným pečivem a těstovinami a neloupanou rýží. Jejich trávení není tak rychlé, a proto vám nezpůsobí onen zákeřný výkyv inzulinu. Zákusky raději nahraďte čerstvým ovocem.

2. Připravte si olejovou koupel


Pokud jste příliš omezila tuky, abyste si hlídala linii, může na to vaše pleť ošklivě doplatit. Mnoho žen má suchou, šupinatou pleť, protože nepřijímají dostatek tuků. Kožní expertka Eva Brunerová připomíná, že vám také hrozí nedostatek důležitých vitaminů, které se dají rozpustit jen v tucích. Pokud do sebe denně dostanete méně než dvacet gramů tuku (tedy asi dvě lžíce oleje), vaše pleť se nedokáže náležitě promazat a tělo nepřijímá dostatek vitaminu A. Ten je zásadní i proto, aby se vaše kůže uměla bránit předčasnému stárnutí.

Jak se správně naolejovat?
Přednost dávejte rostlinným tukům před živočišnými. Nevymlouvejte se na nedostatek tuku, abyste si mohla dát hamburger. Raději zalijte salát olivovým olejem a přidejte do něj avokádo a ořechy. Na váze to nepoznáte, ale vaše pleť si pochutná!


3. Jděte na ryby


Rybí maso obsahuje důležité nenasycené mastné kyseliny, jako jsou omega-3 a omega-6, které omezují záněty v těle, a zabraňují tak vzniku akné. „Především u kyseliny omega-3 se dá předpokládat, že bude mít při zanícení pleti příznivý vliv,“ dokládá pleťová odbornice Eva Brunerová. Ryby by proto měly být ve vašem jídelníčku na denním pořádku. Kyseliny v nich obsažené totiž dlouhodobě brání před vznikem vrásek. Nejvíc „příznivých kyselin“ obsahují losos, makrela a tuňák. Pokud rybám neholdujete, obdobné látky také najdete v mandlích, vlašských ořeších a lněném semínku.

4. Červenejte se střídmě


Červené líce sice vypadají sexy, ale jistě nechcete být v obličeji rudá jako vařený humr. Některé nápoje a pokrmy vás však snadno promění v rudokožce. Především koření, uzené maso a alkohol (hlavně červené víno) způsobují rozšíření cév a zrudnutí.

Jak zkrotit ruměnec? Pokud se vám snadno zažehávají tváře, sledujte, které potraviny a nápoje za to mohou, protože rozdílní lidé reagují na tyto spouštěče různě. Vyvarujte se ostrých jídel, a pokud rudnete po alkoholu, zkuste se omezit alespoň v červeném víně.


  • Vybrali jsme pro Vás