Doporučujeme

Co se skrývá uvnitř kosmetických přípravků?

Jde jen o trend, nebo už je dnes opravdu nutnost hlídat si složení přípravků? Jaké ingredience opravdu škodí a které můžete bez obav vpašovat do své koupelny?

Sulfáty


Ráda se noříte do vany plné bohaté pěny? A věděla jste, že vám tuhle lázeň vyrobily sulfáty, tedy pěnidla?


Proč se vyplatí zpozornět
Kromě nečistot totiž mohou saponáty z kůže vymýt i přirozený maz, a pokožku tak vysušit a podráždit. Výsledkem můžou být lupy nebo kůže, která svědí a šustí. A aby toho nebylo málo, sulfáty (v šamponech) čelí podezření i z toho, že vymývají z vlasů barvu.


Uveďme to na pravou míru
U šamponů odvádějí celkem užitečnou službu, protože pomocí pěny vymyjí z pramenů všechnu špínu i mastnotu. A že vám bledne barva? Za tím stojí voda, ne sulfáty. Ale pozor, existují i šetrnější varianty téhle látky, takže pokud najdete na etiketě sodium lauryl sulfoacetate, disodium cocoyl glutamate nebo decyl glucoside, nebojte se jich. Nicméně u pleťové kosmetiky se jich vyvarujte úplně. Kromě toho, že tu jsou zbytečné, můžou na vaší pokožce spustit alergie, ekzémy a další kožní trable.



Mastek


Tenhle přírodní minerál pomáhá make-upům, pudrům a deodorantům vysávat maz a pot. Přidává se také do tělových poprašků a zásypů.

Proč se ho obáváte
Nejspíš jste slyšela, že má vliv na rakovinu vaječníků…

Jak je to doopravdy?
Zatím se neprokázalo, že by mastek obsahoval karcinogeny, potvrzuje to i Státní zdravotní ústav. Nicméně mezinárodní organizace IARC (International Agency for Research on Cancer) připouští, že tělové pudry s mastkovým základem určité riziko představují, pokud je používáte v blízkosti intimních partií.


Závěr: Při pudrování nosu se o vaječníky nemusíte obávat.



Ftaláty


Dříve tyhle látky zajišťovaly pružnost laků na vlasy, barvám na nehty dopřávaly výdrž bez odlupování… Teď se ale v kosmetice používá jen jeden ftalát, a to diethyl phthalate (DEP), který má funkci rozpouštědla vůní. Svoji práci plní nejen u parfémů, ale i u tělové péče. Pokud vám pod nos zavane výrazná, až umělá vůně, produkt řádně prověřte!

Proč určitě zpozorněte
Kůže ftaláty absorbuje a jejich působení může v těle vyvolat až neplodnost. 

A co už vědí odborníci
Toxický efekt na zvířatech vystavených účinkům ftalátů se během pokusů jednoznačně prokázal. A u lidí? FDA (americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv) sice prohlašuje, že linka mezi těmito chemickými látkami a zdravím člověka není úplně zřejmá, zato Evropská unie ftaláty v kosmetice rovnou zakázala…



Parabeny


Tyhle konzervanty zabraňují růstu bakterií, a to ve všech přípravcích napříč kosmetickým spektrem.

Proč je nechcete?
Studie ukázaly, že se tyto látky chovají v těle jako ženský hormon estrogen. Jeho nárůst pak může způsobit růst prsních buněk – a to i těch rakovinných.

Máte se jich opravdu bát?
V současnosti se zkoumá možnost spojitosti parabenů s rakovinou prsu, nicméně pro tuto teorii se zatím nenašly přímé důkazy. Co je ale evidentní – parabeny zvyšují estrogenní aktivitu, která rakovinotvorné bujení může způsobovat.



Parfemace


Vonné složky jsou nedílnou součástí kosmetiky. Vy byste ale měla rozlišit, jestli jsou vaše oblíbené přípravky bez parfemace, anebo bez vůně. V tom je totiž rozdíl.

Buďte ve střehu…
Pokud nese přípravek označení „bez parfemace“, neměl by obsahovat žádné vonné ingredience. Pokud ale výrobce tvrdí, že je jeho výrobek bez vůně, může to v praxi znamenat, že do něj byly přidány aromatické ingredience, které maskují odér jiných složek.

Co tedy s tím?
Dermatologové se shodují, že parfemace – ať už syntetická, nebo přírodní – může dráždit nebo páchat alergické reakce, a to zejména pokud ji používáte dlouhodobě a navíc máte citlivou pleť. Chcete být v klidu? Vzdejte se jí.



Silikony


Vaší vlasové i pleťové péči dopřávají vyhlazující efekt.

Proč nejsou ideální?
Protože mohou pokožku i vlasy ucpávat a narušovat tak jejich přirozenou rovnováhu. Pleť se pak vysušuje, vlasy zase lámou a zacuchávají a nepřijímají výživnou péči…

Jak to s nimi je?
Na kůži i vlasech vytvářejí film, a protože ne všechny jsou rozpustné nebo těkavé, na pokožce či vlasech se vrství. Při dlouhodobém používání se pak jejich zprvu blahodárný efekt může otočit proti vám a začnou působit přesně naopak. A je tu ještě jedna věc: Nevyrábějí se zrovna ekologicky a navíc se v přírodě těžko recyklují…



Tyhle pusťte z hlavy!


A ještě pár informačních záludností, které vás můžou při nákupu oblíbené kosmetiky zarazit…


Bez lepku
Jestli se kosmetické přípravky chvástají tím, že jsou bezlepkové, můžete se tomu pousmát,
vy je přece jíst nebudete. Tahle informace nabývá na významu pouze v případě, že máte celiakii a chcete si koupit rtěnku.


Bez alergenů
Tohle téma je velmi individuální. Vše od vitaminu C až po bio kokosový olej totiž může vaši pleť podráždit. Pokud tedy máte citlivou nebo reaktivní kůži, vždy nejprve přípravek otestujte na malém kousku pokožky…


Bez chemie
De facto i voda a rostlinné výtažky jsou chemické složky. Označení „bez chemie“ vám však dá jistotu, že přípravek neobsahuje syntetické ingredience. Jenže i umělé složky mohou být někdy prospěšné, třeba syntetická varianta kyseliny glykolové. Opravdu chcete všechny chemické přípravky vyřadit ze své výbavy? Rozhodnutí je jen na vás.


  • Vybrali jsme pro Vás